Hlavní obsah

Krypto pohledem ekonoma. Risk není vždycky zisk

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Worldspectrum/ Pexel
29. 9. 15:28

Přestože nabízejí možnost rychlých, levných a anonymních transakcí bez zprostředkovatelů, jako jsou banky nebo státy, jsou také velmi volatilní a podléhají různým rizikům. O kom je řeč? O kryptoměnách, které se těší čím dál větší oblibě.

Článek

Kryptoměny jsou digitální platidla, která vznikají na základě šifrovacích technologií a decentralizovaných sítí. Mezi nejznámější kryptoměny patří Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ripple a další. Kryptoměny nabízejí možnost rychlých, levných a anonymních transakcí bez zprostředkovatelů, jako jsou banky nebo státy. Zároveň jsou však velmi volatilní, spekulativní a podléhají různým rizikům, jako jsou hackerské útoky, regulace, technické problémy nebo podvody.

V poslední době se objevily některé případy, kdy lidé přišli o své investice v kryptu, protože se jim nepodařilo získat přístup ke svým kryptopeněženkám, nebo protože byli okradeni o své kryptoměny. Například v lednu 2022 zemřel zakladatel kanadské kryptosměnárny QuadrigaCX Gerald Cotten, který měl jako jediný heslo k digitálnímu trezoru s více než 200 miliony dolarů v kryptoměnách. Jeho smrt způsobila, že tisíce zákazníků směnárny ztratily přístup ke svým penězům. V únoru 2022 pak byla odhalena masivní podvodná schéma Bitconnect, která slibovala investorům vysoké výnosy z půjčování kryptoměn. Bitconnect byl obviněn z provozování pyramidové hry a následně ukončil svou činnost. Jeho kryptoměna BCC propadla o více než 90 procent a investorům způsobila ztráty v řádu stovek milionů dolarů.

Foto: Roger Brown/ Pexel

Tyto a další případy ukazují, že investování do kryptoměn není procházka růžovým sadem, ale vyžaduje obezřetnost, znalost a opatrnost. Jak tedy investovat do kryptoměn bezpečně a efektivně? Existují nějaké tipy a doporučení, jak se vyhnout podvodům a ztrátám? A jak je situace v České republice, co se týče regulace a zdanění kryptoměn?

Je důležité si uvědomit, že kryptoměny jsou velmi rizikovou investicí, která může přinést obrovské zisky i hrozivé ztráty. Proto doporučuji začít s malou částkou peněz, kterou si člověk může dovolit ztratit, a postupně se vzdělávat o fungování a technologii kryptoměn. Vhodné je také diverzifikovat portfolio do více různých kryptoměn a nevsadit všechno na jednu kartu. Je vhodné sledovat aktuální dění na trhu, novinky a trendy, které mohou ovlivnit cenu kryptoměn. A samozřejmě je nutné chránit své kryptopeněženky před hackery a podvodníky pomocí silných hesel, dvoufaktorové autentizace a hardwarových zařízení.

Co se týče situace v České republice, tak zde neexistuje žádná speciální legislativa pro oblast kryptoměn. V České republice je možné platit kryptoměnami stejně snadno jako platebními kartami. Zájem o kryptoměny je tak velký, že se do plateb začínají zapojovat i klasické obchody. Mezi ně patří Crypto Emporium, online obchod specializující se na luxusní zboží, a Alza, největší český eshop. Dalším příkladem je Pilulka, eshop s léky a zdravotnickými potřebami. Některé kavárny a restaurace v České republice také přijímají kryptoměny. Kromě toho některé globální společnosti, jako je Microsoft, Expedia, Shopify a Namecheap, také přijímají kryptoměny jako platbu.

Foto: RDNE Stock project/ Pexel

Kryptoměny jsou považovány za movitý majetek, na který se vztahuje daň z příjmů. Zisk z kryptoměn se musí řádně danit sazbou 15 procent, případně 23 procent pro příjmy nad 48násobek průměrné mzdy. Zisk se spočítá jako rozdíl mezi příjmem a výdajem z prodeje nebo směny kryptoměny, včetně transakčních poplatků. Zdanitelným příjmem je také příjem z těžby kryptoměny, který vzniká v případě, že těžař kryptoměnu prodá. Z hlediska DPH jsou kryptoměny považovány za alternativní platební prostředky, které jsou používány obdobně jako zákonné platební prostředky. Směna kryptoměny za běžnou měnu je osvobozena od DPH bez nároku na odpočet.

Závěrem lze říci, že investování do kryptoměn je zajímavou a inovativní možností, jak zhodnotit své peníze v digitálním světě. Nicméně je třeba si uvědomit, že se jedná o velmi rizikovou a nestabilní oblast, která vyžaduje pečlivou přípravu, vzdělání a opatrnost. Kryptoměny nejsou pro každého a nejsou zaručenou cestou k rychlému zbohatnutí. Naopak jsou spíše dlouhodobou investicí, která může být ovlivněna mnoha faktory, jako jsou technické problémy, hackerské útoky, regulace, podvody nebo tržní nálada. Proto je důležité si dobře promyslet, zda má smysl investovat do kryptoměn a jak to udělat bezpečně a efektivně.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz