Hlavní obsah
Lidé a společnost

Oligarcha Kolomojskyj ohrožuje vstup Ukrajiny do EU

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Galyna Lunina/Pexels
6. 9. 10:14

Pár dní po prezidentově návrhu na tvrdší postihy korupce během války byl oligarcha Ihor Kolomojskyj uvězněn s možností kauce ve výši 509 milionů hřiven. Kolomojskyj, spojovaný s prezidentem Zelenským, odmítl kauci a byl vzat do vazby.

Článek

Několik dní po Zelenského návrhu na tvrdší tresty za korupci během války byla u oligarchy Ihora Kolomojského uvalena dvouměsíční vazba s možnou kaucí ve výši 509 milionů hřiven Tento kontroverzní miliardář, který byl spojován s počátky politické kariéry Zelenského, odmítl platit kauci a skončil za mřížemi. Jeho obhájci se však chystají podat odvolání.

Ukrajinská tajná služba SBU oznámila, že Kolomojskyj legalizoval více než půl miliardy hřiven tím, že převedl peníze do zahraničí pomocí bankovních institucí, které byly pod jeho kontrolou. Kritice kvůli účtům v daňových rájích ale dříve čelil i sám ukrajinský prezident.

Do loňského listopadu byl Kolomojskyj částečným vlastníkem ropných firem Ukrnafta a Ukrtatnafta, které patřily k největším hráčům v těžbě a zpracování ropy na Ukrajině. Ukrajina také vyvlastnila některé z jeho podniků, včetně ropných společností, které byly zapleteny do údajných nekalostí. Vyšetřovatelé tvrdí, že bylo z těchto firem vyvedeno přibližně 40 miliard hřiven.

Kontrolu nad těmito firmami převzalo ministerstvo obrany, jehož ministr Reznikov nyní končí. Kolomojskyj byl také vlastníkem televizního kanálu 1+1, na kterém Zelenskyj hrál hlavní roli v seriálu „Sluha národa,“ který dal název i jeho politické straně. I po nástupu Zelenského do prezidentské funkce v roce 2019 zůstávali ve spojení, ale později vztah mezi nimi ochladl. Bývalý protivník současného prezidenta Ukrajiny, Petro Porošenko, kdysi označoval Volodymyra Zelenského za nástroj ovládaný Kolomojským. Zelenský však důrazně popíral jakýkoli vliv nebo finanční závislost na jednom z nejbohatších Ukrajinců.

Kolomojskyj byl vyšetřován nejen na Ukrajině, ale také v USA, Velké Británii a Izraeli. Od roku 2014 je také stíhán v Rusku, kde byl obviněn z podpory nacionalistického pluku Azov v Donbasu a z vražd.

Kolomojskyj se později začal vyjadřovat o možném spojenectví mezi Ruskem a Ukrajinou, což vyvolalo napětí. Zelenskyj se snažil profilovat jako bojovník proti korupci od počátku své politické kariéry a před ruskou invazí představil legislativu, která měla omezit politickou činnost oligarchů. Boj proti korupci je také důležitým požadavkem západních zemí, které finančně podporují Ukrajinu.

Zelenskyj byl však kritizován poté, co se objevily informace o jeho aktivitách v daňových rájích v projektu Pandora Papers. Kritici tvrdí, že se snažil uniknout placení daní, a stejný problém měl i jeho společník Serhij Šefir. Nedávný návrh Zelenského na trestání korupce jako velezrady vyvolal obavy u tamních protikorupčních aktivistů, kteří se obávají, že by mohl být použit k zakrytí korupčních kauz spojenců a k potlačení politických oponentů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz