Článek
Dnešní doba adventu už je úplně jiná. Místo zklidnění naopak lidé nabírají rychlost, snaží se sehnat hromadu dárků, perfektně uklidit byt, napéct co nejvíce druhů cukroví.
Na konci celého tohoto maratonu na Štědrý den padnou naprosto vysílení na židli ke štědrovečerní večeři a prohlásí, že příští rok by se už na to mohli vykašlat. A Vánoce slavit nebudou.
Není to ale škoda?
Vždyť advent je jedno z nejhezčích období roku, který v sobě nese nejvíce zvyků.
A jaké to vlastně jsou?
Adventní věnec
Jako první bych zmínila Adventní věnec, který může mít různou podobu. Nejčastěji ovšem jej tvoří čtyři svíčky, z nichž tři by měly být fialové a jedna růžová. Fialová barva symbolizuje pokání, čekání a ztišení. Růžová svíčka tzv. pastýřská, jež symbolizuje radost z blížících se vánočních svátků.
Svátek sv. Barbory – 4. prosince
Na tento svátek se vžila tradice řezání jakýchkoliv větviček, stromů a keřů. Nejčastěji tedy třešňových. Říká se, že pokud svobodné dívce vykvete, předpovídá ji svatbu a do domu přináší štěstí.
Sv. Mikuláš
V předvečer sv. Mikuláše obchází domy Mikuláš s čerty a anděly. Ptá se dětí, jestli byly celý rok hodné, děti mu zazpívají písničku, nebo zarecitují básničku, a on je za odměnu obdaruje nějakou tou sladkostí. Tento svátek má původ v osobnosti sv. Mikuláše, který proslul svou štědrostí k potřebným.
Jmelí
Lidé si také v průběhu adventu zdobí svá obydlí jmelím, různými větvičkami od smrku po borovice. Podle tradice přináší štěstí a požehnání do domu. Polibek pod jmelím má zajistit lásku do dalšího roku.
Cukroví
V adventní době také pečeme cukroví. Pečení vánočního cukroví má své kořeny už v pohanské tradici. Postupně se z něj stalo cukroví slavnostní. V mnoha rodinách se peče cukroví společně, což vede k utužení rodinných vztahů. Poslouchají nebo zpívají se u něj také koledy.
Vánoční stromeček
Zdobení vánočního stromečku má svůj původ ve zdobení lidských obydlí na ochranu před vším zlým. První vánoční stromečky se zavěšovaly za špičku ke stropu, později byly zavěšovány i špičkou dolů. Dnes, to můžeme vidět např. v městečku v Rožnově pod Radhoštěm. Ke zdobení stromečků se dříve používalo např. pečivo, perníky, ovoce, ořechy. Svíčky se ke zdobení stromečků používají až od roku 1860. Tato tradice je považována hlavně za křesťanský zvyk. Vánoční stromeček se správně má zdobit v noci z 23. prosince na 24. prosince, anebo 24. prosince ráno.
Jako docela nedávný zvyk bychom mohli považovat betlémské světlo. Tento zvyk je zde od roku 1986, a zpravidla z Vídně, kde je letecky dopraveno, jej po celém světě rozšiřují skauti.
Letošní advent 2024 začíná 1. prosince a končí na Štědrý den po západu slunce.