Článek
Kaple byla v roce 2015 postavena jako replika původního objektu ze začátku 19. století, v minulosti sloužila jako pohřební prostor, inspirovala autora k vytvoření místa k meditaci, odpočinku i hloubání. „Pro mnoho lidí klasické náboženské formulování není způsob, jakým by nahlíželi na svět. Přesto mnoho z nás říká, že má svou víru, věří, že je něco mezi nebem a zemí. Toto je dostatečně nosná myšlenka, aby se jí věnoval prostor. Naslouchání potřebě lidí, kteří uvažují jinak, stejně jako i pro tradičně věřící, nebo jen hledající chvíli ticha, vyústí ve vytvoření místa oddechu nebo zastavení,“ vysvětlil ideu využití prostoru kapličky v centru Bludova Jan Tomíček.
Nový interiér kaple navrhl a realizoval Jan Tomíček, čerstvý držitel titulu mistr tradiční rukodělné výroby Olomouckého kraje. Původní černé vstupní mřížoví na vstupní bráně bylo přemalováno antickou bronzovou barvou, ta mi připomíná měděnku na bronzových sochách.
Návštěvníci slavnostní události se sešli v prostoru okolo kaple, včetně přilehlého malého amfiteátru s moderní kašnou s pitnou vodou.
Skleničky a hlavně šampaňské jsou připravené k přípitku, tak ať se kapli a Bludovu vše daří.
Úvodního slova se ujal autor nového interiéru, promluvil též místostarosta obce Pavel Ston, požehnání pronesl duchovní zdejší farnosti Otto Sekanina.
Pan místostarosta Pavel Ston chystá slavnostní přípitek.
Jan Tomíček (* 1974) pochází ze Šumperku, přestože v současné době žije v Brně, díky pevné vazbě na rodný kraj se sem pravidelně vrací. Štukatérství vystudoval na Střední škole uměleckých řemesel v Praze, přičemž v té době měl už předchozí bohaté zkušenosti s výrobou keramiky a s uměleckou tvorbou. Motivoval jej také zájem o památkovou péči a restaurování.
Místní farář pan Sekanina zahájil novou etapu kaple.
Kaple je nově ozdobená pásem s ornamenty v barvě antická bronz. Mi
Slavnosti se zúčastnil také pan hrabě Karel Mornstein-Zierotin (* 10. března 1939 Brno), je majitel zámku v Bludově a potomek rytířského rodu Mornsteinů, po matce pocházející z moravské větve hraběcího rodu Žerotínů.
O něco později o kousek dále ve venkovní Galerii Adolfa Kašpara dostalo prostor výtvarné umění, to připomíná významného místního rodáka - ilustrátora, malíře a grafika Adolfa Kašpara. Tentokrát se jedná o výběr ilustrací z románu Aloise Jiráska U nás, ten byl vydán v roce 1924, výstava připomíná 90. výročí předčasného úmrtí Adolfa Kašpara.
Vernisáže se zúčastnili dva vnuci Adolfa Kašpara z rodiny Horníků. Doma jsme měli knihu Babička Boženy Němcové v kožené vazbe, ale bez obrázků, nikdy jsem tuto povinnou četbu nepřečetla, možná se slavnými obrázky Adolfa Kašpara by mě kniha zaujala.
Ještě jedna, ovšem smutná událost se odehrala v Bludově. Hasiči z blízka i z daleka se sjeli na poslední rozloučení s nprap. Bohuslavem Strouhalem, byl vrchním inspektorem ÚO v Šumperku.
Hasiči z obce Sudkov přijeli uctít jeho památku na historickém požárním vozidle značky OPEL Blitz, ten byl vyroben v roce 1940 ve firmě Opel v Německu a do roku 1948 sloužil hasičům v Šumperku, tehdy byl předán do Sudkova. Tento automobil pojme až 11 sedících osob.