Hlavní obsah
Umění a zábava

Ministerstvo švihlé chůze zavítalo také do Olomouce, fotoreportáž

Foto: Lenka Hoffmannová

Nejen děti prošly centrem Olomouce z Horního na Dolní náměstí švihlým krokem, ani sebou nešvihly

Víte, že první švihlý pochod na světě uspořádali v Brně v roce 2012? Olomoucí se takto legračně prošli lidé již podruhé, přidávali se k nim také náhodní kolemjdoucí.

Článek

Oficiálně se Den švihlé chůze slaví dne 7. ledna, ale vždyť je to přece jedno, že se konal o dva dny dříve, tedy v neděli, hlavně, že se lidé sejdou venku a dobře se baví.

Pochod švihlé chůze se poprvé prošel v roce 2012 Brnem, zorganizovali jej samozvaní zástupci Ministerstva švihlé chůze Adam Jandora (náměstek odboru levé nohy) a Dan Mašek (tajemník vládního výboru pro zešvihlení chůze národa). Zúčastnilo se jen přes 10 odvážlivců, od té doby kráčí švihlou chůzí Brnem již stovky nadšenců.

Foto: Lenka Hoffmannová

Centrum Horního náměstí zdobí Olomoucká radnice s orlojem, postavená na počátku 15. století. Před orlojem se zvonkohrou odstartoval hlavní organizátor Marek Šobáň švihlý pochod slovy: Pochodem vzad!

Orloj je unikátní památkou, bohužel byl na úplném konci druhé světové války poškozen, v letech 1947–1955 byla kompletně změněna jeho vizuální podoba malířem Karlem Svolinským ve stylu socialistického realismu.

Foto: Lenka Hoffmannová

Organizátory pochodu Karolínu Hrbkovou a Marka Šobáně zpovídali zástupci médií, švihlý pochod natáčela rovněž televize Prima.

Iniciátoři prvního pochodu se inspirovali scénkou se švihlou chůzí ze skeče Monty Pythonů s názvem Ministerstvo švihlé chůze, to se vysílalo v roce 1970 jako součást televizního komediálního seriálu Monty Pythonův létající cirkus.

Foto: Lenka Hoffmannová

Na cestu švihlým chodcům vyhrával kolovrátek vyrobený kdysi v olomoucké výrobně flašinetů, manufaktuře Roháč-Juráň.

Tradice švihlých pochodů se z Brna rozšířila do celého Česka.

Foto: Lenka Hoffmannová

Muži v obleku, s kloboukem na hlavě a aktovkou pod paží, obě pohlaví s deštníkem jako holí. Deštník se v hustém sněžení velmi hodil. Mnozí a mnohé dali průchod kreativitě a na událost se opravdu vymódili.

Brněnský pochod neušel pozornosti manažerky Monty Python Holly Gilliam, což je dcera jednoho z herců Terryho Gilliama. Brněnští pořadatelé byli zanedlouho oficiálně pověření koordinací této akce po celém světě přes sociální média, a tak pomohli s organizací pochodů nejen v některých evropských zemích, také v Austrálii, Brazílii a USA.

Foto: Lenka Hoffmannová

Švihlí chodci se rozprostřeli po celém náměstí, alespoň vynikly jednotlivé chodecké kreace a všichni fotografové si tak přišli na své.

Foto: Lenka Hoffmannová

Švihle kráčející nadšenci zvali do pochodu také členy Městské policie sedící v autě, ti však k vlastní škodě odolali.

Foto: Lenka Hoffmannová

Rodinka právě švihlí kolem gotického kostela svaté Kateřiny Alexandrijské v Kateřinské ulici. Kostel je součástí areálu kláštera voršilek se Základní církevní školou sv. Voršily.

Foto: Lenka Hoffmannová

Pivnice Kateřinská 10 (K 10) je ukrytá za vysokou starobylou zdí, nachází se zde venkovní zahrádka a pivnice pod korunou vysokého statného jasanu. Do brány se právě hrnou zmrzlí, žízniví a hladoví absolventi švihlého pochodu.

Foto: Lenka Hoffmannová

Tito dva švihlí tanečníci se za doprovodu olomouckého dixieland Jazz Bandu málem protančili až k úplnému vyčerpání, bohužel nikdo jiný nenašel odvahu si s nimi zatančit švihlý tanec.

Foto: Lenka Hoffmannová

Táta vtáhl syna do víru tance, syn se brzy ze sevření osvobodil a uprchl do bezpečí, starší syn preventivně tátovi hrozil, ať se jej nepokouší vytáhnout z davu přihlížejících.

Organizátoři nechali výběr oblečení na účastnících, ovšem kontrast mezi oblečením britského gentlemana a tím, že člověk kráčí městem jako blázen, je to, co nejvíc pobaví. Nejlepší na tom všem je, že se lidé sejdou a věnují energii nějakému správnému nesmyslu, který nikomu neublíží, to je nejlepší obrana pro naše duše zahlcené vším, co se kolem nás odehrává.

Foto: Lenka Hoffmannová

Další z originálních kostýmů, dáma obohatila barevnost nedělního švihlého odpoledne.

Foto: Lenka Hoffmannová

Spokojená s letošním ročníkem byla i herečka Ivana Plíhalová, ta nás na závěr označkovala pamětním razítkem.

Foto: Lenka Hoffmannová

K pochodu se v jeho průběhu připojili někteří přihlížející i náhodní kolemjdoucí, mnozí nepředváděli žádné zvláštní kreace, ale to vůbec nevadilo, hlavně, že našli odvahu se ke švihlému pochodu připojit. Stačí přece jen jít tak, aby to upoutalo pozornost dalších kolemjdoucích a přihlížejících. Kreativitě účastníků se meze nekladly, žádná figura či kroková sekvence však nestojí za úraz, je potřeba být opatrní.

Foto: Lenka Hoffmannová

Pochod došel až k cihlové budově Tržnice, v současnosti jsou objekt i pozemky s venkovním tržištěm na prodej. Budova byla postavena v roce 1899 pod vedením architekta Viktora Madera.

Od roku 2022 se každý týden na venkovním tržišti prodává ovoce a zelenina. V roce 2023 proběhl architektonický dialog k tržnici iniciovaný městem Olomouc, zapojili se do něj studenti architektury z ČVUT v Brně. Doufejme, že areál konečně najde kupce, který této významné a hodnotné olomoucké památce vrátí lesk a najde pro ni smysluplné využití.

Zdroje:

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/772128/svihla-chuze-v-brne-praze-i-v-dalsich-mestech-recesiste-vyrazili-napodobit-monty-pythony.html

https://www.kudyznudy.cz/aktuality/v-brne-oslavi-den-svihle-chuze

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz