Článek
V nejvyšším patře dnes téměř prázdné budovy firmy Pramet (vyrábí nejen umělé diamanty) tvoří ve svém ateliéru známý a slavný šumperský malíř Michal Ožibko. Je i kurátorem zdejších výstav. Rozsáhlé prostory umožňují tvorbu jeho až 3×3 metry velkých obrazů.
Výhled z okna na Šumperk z nejvyššího patra nejvyšší budovy ve městě.
Dvě lopaty jsou více než jedna.
Návštěvníci vernisáže si se zájmem prohlíží Pallova díla.
Jedna z dalších dvojic obrazů se zajímavým poselstvím.
Na vernisáži nechyběly rodiny s malými dětmi.
Vystavující Marian Palla je jedním z našich nejlepších konceptuálních umělců, performer, básník, prozaik a recesista. Svými díly, podobně jako ono Palladium, evokuje pestrou směsici pocitů a dojmů.
Zuzka fotí dílo vytvořené hlínou při drbání zad autora. Fotí je pro manžela, který doma hlídá nejmenšího chlapečka.
Petr Válek hovoří se Zuzkou a jejími děvčátky.
Na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně pedagogicky působil 17 let. S neotřelou invencí realizuje své projekty, což je důkazem, že dematerializované umění může mít silný účinek na diváka, aniž by ho zahltilo patosem a falešným pocitem hloubky. Umění Mariana Pally je nepoživatelné pro snoba, ale otevřený divák, který se nebere tak vážně, bude mít z jeho akcí, performancí a textů vždy výsostný požitek. Autorem tohoto textu v katalogu výstavy je Martin Klimeš z opavské galerie Bludný kámen
Honza a Petr Válek obdivují výhled na Šumperk z výšky.
Budoucí umělkyně si krátí čekání na umělce společnými aktivitami.
V hliněné nádobě se nachází TMA, můžete se přesvědčit na vlastní oči.
Podle Wikipedie se Marian Palla narodil v roce 1953 v Košicích. V roce 1977 ukončil studium na brněnské konzervatoři v oboru kontrabas. Přes patnáct let hrál v orchestru Janáčkovy opery v Brně. Vedle činnosti hudební se věnuje výtvarnému umění. Má za sebou celou řadu samostatných výstav (od roku 1980) u nás i v zahraničí. Jeho díla jsou zastoupena v našich nejvýznamnějších galeriích.
Marian Palla hovoří k návštěvníkům vernisáže. Vlevo s brýlemi stojí nová kurátorka místní Galerie Jiřího Jílka Pavlína Vogelová.
Návštěvníci vernisáže sledují Mariana Pallu.
Pedagogicky působil na Fakultě výtvarných umění VUT Brno (zpočátku jako asistent, později to dotáhl až na docenta). V roce 2000 absolvoval Atelier multimedia, koncept, environment na FaVU VUT. Je členem několika uměleckých skupin (např. Florián). Je též autorem řady knih, jednu z nich na sci-fi námět s mimozemšťany určenou pro děti napsal společně s Janem Jiráněm (Ve znamení hada). Byla vydána i jako zvuková nahrávka.
Obrazy s cenou pokryté rozmazanou hlínou. Autor prozradil, že nejraději pracuje s prokypřenou hlínou z krtinců.
Marian Palla předčítá a komentuje básně ze své knihy.
V roce 2003 se stal historicky prvním mistrem České republiky ve slam poetry, v roce 2016 nositelem Ceny Michala Ranného.
V současnosti je v důchodu a žije a tvoří v domě ve Střelicích u Brna. Je autorem nebo tématem těchto děl:
Ve znamení hada (s Janem Jiráněm), Jak zalichotit tlusté ženě, Kdyby byl krtek velkej jako prase, S chloupkem na jazyku aneb Sto případů detektiva Wlapra, Sajns Fikšn (divadelní hra), Zápisky uklízečky Maud, Vybrané kousky z Mariana Pally, Zameť mou hruď, Teplé škvarky, Bill a Nebyl, Njkpůúp kkléedc, Naivní konceptualista a slepice.
Marian Palla předčítá ze své poslední knihy Smrad škvařeného vousu.
Během vernisáže Marian Palla předčítal své básně doplněné jeho vylosovanými kresbami z knihy Smrad škvařeného fousu z roku 2022, s chutí jsme se jim zasmáli, Palla je skutečně performerem.
Zdroj: Wikipedie, www.contemporaryczechart.cz