Článek
Panství Králíky měnilo několikrát majitele, poslední z nich, rod Althannů, je vlastnil tři sta let (1650–1945). Před druhou světovou válkou bylo v okolí města vybudováno opevnění, to nakonec v důsledku mnichovské dohody nebylo využito. Krátce po záboru Sudet navštívil Králíky Adolf Hitler (5. prosince 1938), správou města byl tehdy pověřen činitel Sudetoněmecké strany Rudolf Poppe, který zůstal starostou až do května 1945, kdy spáchal sebevraždu. V Králíkách již od založení města převažovalo německé obyvatelstvo, které bylo po roce 1945 nuceně vysídleno.
Kříž a vpravo kaple sv. Jana Nepomuckého pod lípou, se nachází nedaleko autobusového nádraží.
Kaple postavená v novorománském stylu, zasvěcená sv. Janu Nepomuckému, byla postavena obyvateli Králík, do věžičky byl zavěšen zvonek, ten do té doby visel na kaštanu v areálu sousedního pivovaru. Tento zvonek sloužil plných 133 let, kdy dne 7. 11. 1891 již zavěšený v kapličce pukl. Dne 13. 12. 1891 byl zavěšen zvon nový, vážící 65 kg, odlitý v Českých Budějovicích, ten posvětil budějovický kněz Julián Králík. Tehdy se zvonilo třikrát denně až do roku 1942, kdy byl zvon sejmut a odvezen pro válečné účely. Současný zvon byl zavěšen roku 1946. Od roku 1993 je v kapli vždy 16. května na svátek sv. Jana Nepomuckého sloužena mše svatá.
Mramorová socha pojmenovaná Babička, byla vytvořená během sochařského sympózia v květnu 1991, autorem je Josef Kříž.
Zajímavě řešený historický dům na rohu Velkého náměstí.
Nárožní barokní jednoposchoďový dům, dnešní Hotel Zlatá labuť, byl dokončen v roce 1736 (letopočet ve štítu). V budově s modernizovaným exteriérem je dochovaná klenutá dispozice přízemí a hostinská místnost s trámovým stropem. Vstupní portál s konzolovou římsou je typický pro Kralicko. Dům sloužil od počátku jako hostinec, klasicistní stavební úpravy objektu byly provedeny v polovině 19. století.
Řada historických domů s podloubími na jedné straně Velkého náměstí.
Vlevo stojí klasicistní budova, ve které dnes sídlí muzeum, byla postavena v roce 1796 z iniciativy tehdejšího starosty města Josefa Neutzlera. Původně sloužila jako radnice, později se stala sídlem okresního soudu a berního úřadu, nedílnou součástí bylo vězení.
Celkový rozkvět města na přelomu 19. a 20. století dal vzniknout i muzeu, zakládající schůze se konala 16. 7. 1907, již od samého počátku přibývalo téměř denně množství pozoruhodných předmětů.
Vpravo stojí reprezentativní pozdně secesní stavba městské spořitelny z roku 1914 na Velkém náměstí, je nově zrekonstruovaná, vyznačuje se především symboly hojnosti (plné rohy hojnosti po bocích trojúhelníkového štítu) a píle (včelí úl) ve vrcholku štítu. Stavba hezky doplňuje starší barokní, klasicistní a novorenesanční domy na náměstí, které jsou od roku 1990 součástí Městské památkové zóny Králíky.
V centru Velkého náměstí stojí od roku 1964 památkově chráněná klasicistní pískovcová městská kašna z roku 1851 se sochou přadleny na pilíři uprostřed.
Památkově chráněný a funkční meteorologický sloup z roku 1933 se nachází taktéž na Velkém náměstí.
Nárožní Hotel Rotter stojí pod náměstím.
Historický dům pod hotelem Rotter s kamenným portálem.
Vlevo vlajky na budově Radnice, naproti se nachází budova bývalého Gymnázia.
Litinová kašna a dřevěný historický stánek se nachází taktéž na Velkém náměstí.
Kamenný kříž stojí před budovou bývalého gymnázia na Velkém náměstí. V budově se nachází Muzeum celnictví a pašeráctví, dětský koutek a prostory pro seniory.
V bývalém gymnáziu jsou k dispozici zdarma vyřazené knihy, na dvacetikilometrovou cestu do Šumperka, která ovšem trvá veřejnou dopravou hodinu a půl, jsme si vzali brožovaného Švandrlíka.
Pamětní tabule umístěná při vstupu do bývalého gymnázia na náměstí. Český překlad zní: Našim dětem jako místo ku pěstění vědy a lásky k vlasti. Ušlechtilým příznivcům ke cti ve vděčné vzpomínce. Tabule s překladem je umístěná hned vedle a věnovalo ji Muzeum K-S 14.
Jednoposchoďová zděná stavba fary na půdorysu písmene L před kostelem je situovaná v rohu Velkého náměstí a je příkladem barokního farního objektu ze 17. století. V přízemí se kratší křídlo otevírá do náměstí dvěma půlkruhovými oblouky arkád sklenutými na hranolové pilíře.
Kostel svatého Michaela Archanděla je nejvýznamnější historickou památkou města Králíky, stojí nedaleko centra města na Velkém náměstí. Za svoji dnešní barokní podobu vděčí přestavbě v letech 1768–1778.
Vlevo se nachází vstup do kostela s historickým kamenným portálem.
Osobnosti spojené s městem Králíky: Tobiáš Jan Becker (1649–1710) – katolický kněz, pátý královéhradecký biskup, Ferdinand Amand Rotter (1808–1867) – textilní podnikatel a politik německé národnosti, poslanec Českého zemského sněmu, Ferdinand Rotter (1831–1907) – textilní podnikatel a politik německé národnosti, poslanec Českého zemského sněmu, Josef Bernkopf (1850–1926) – rakouský politik německé národnosti, poslanec Říšské rady ve Vídni,
Je zajímavé, že kostel z této strany není ještě opraven, přednost při opravě a rekonstrukci dostala strana směrem k náměstí. odtud se zřejmě vstupovalo do kostela monumentálním schodištěm, to ještě čeká na opravu.
Kostel svatého Michaela Archanděla byl vystavěn po roce 1577 jako renesanční trojlodní luteránský kostel s převýšenou střední lodí, roku 1610 byl přestavěn na kamenný kostel, jeho dnešní podoba je dílem barokní přestavby v letech 1768 – 1778 (po požáru roku 1763).
Zadní fasáda fary směrem ke kostelu je s přístavkem vstupu. Na hlavním průčelí a místy do dvora jsou zachovány kamenné parapetní římsy. K průčelí ke kostelu přiléhá patrový záchodový přístavek.
Na doporučení hodné paní starající se o dětský koutek navštívíme útulnou kavárnu hned vedle s bohatým výběrem káv, zákusků, dortů a dalších dobrot.
Vše tady láká k posezení u dobré kávy, zajímavostí jsou drhané závěsy s živými rostlinami.
Ulice vedoucí z náměstí k autobusovému nádraží se zachovanými a udržovanými historickými domy.
Další z historických domů se zachovalým kamenným portálem.