Článek
Z Hlavního nádraží v Praze vyrážíme brzy ráno skoro historickým vlakem. V době naší jízdy si Deutsche Bahn naplánovaly výluku vlaků na trati Drážďany - Berlín, a tak organizátoři jízdy měli plné ruce práce, nakonec jsme cestovali objížďkou, sice jsme skoro padali a vylévali nápoje, ale naštěstí jsme nemuseli naši jízdu přerušit.
Česko-německý spisovatel Jaroslav Rudiš byl nadšen stářím našeho vlaku, prý miluje nostalgii, během pravidelných jízd mezi Prahou a Berlínem poznal jednu z postav své poslední knihy Návod na použití železnice, kniha už vyšla německy, polsky a italsky a chystá se české vydání.
Jeho čtení v upraveném jídelním voze proběhlo během jízdy čtyřikát, v české premiéře, v Německu německy.
Na krátkém tiskovém brífinku před odjezdem vlaku z Prahy promluvil také ředitel Česko-německého fondu budoucnosti Tomáš Jelínek, v Drážďanech přistoupila ředitelka pro Německo Petra Ernstberger.
V divadelním vagonu nás pobavil první dvojjazyčný česko-německý kabaret Das Thema - To téma. Jména jejich postav byla postupně: Tomáš, Garyk, Masaryk a představili nám v krátkém vtipném komentáři stručnou českou a částečně i německou historii.
Cestou do Berlína jsme poslouchali a tančili v hudebním voze během komorního koncertu poloviny skupiny MYDY. Žofie Dařbujánová to pak v Berlíně na pódiu pořádně roztočila.
K 260 cestujícím přibylo v Drážďanech dalších 70 včetně primátora města Dirka Hilberta, ten k nám promluvil během čtení knihy Jaroslava Rudiše.
Spisovatel Rudiš také během čtení povídal veselé historky z cestování mezi Prahou a Berlínem, sekundoval mu k tomu vrchní jídelního vozu na této trase pan Pavel Peterka, ten mi prozradil, že trvale žije na Jesenicku a práce v jídelních vozech je jeho velkým koníčkem.
Dozvěděli jsme se, že tento jídelní vůz byl kdysi vyroben v tehdy ještě východoněmecké vagonce ve Zhořelci, nemá sice klimatizaci, ale personál měl během provozu k dispozici sprchu.
Před Hauptbahnhof v Berlíně nás přivítali umělci a akrobaté z pražského divadla V.O.S.A. Za hudebního doprovodu jsme s herci na chůdách, zpěvačkou a vílou kráčeli pomalu asi půl hodiny do zahrad sídla německého prezidenta Steinmaiera. Během cesty se na nábřeží Sprévy nafoukla obrovská velryba, ta nám také dělala doprovod, nejen ona uchvátila kolemjdoucí obyvatele Berlína, těm jsem jistě krásně zpestřili sobotní odpoledne.
Víla z divadla V.O.S.A. předvádí své umění na břehu Sprévy.
Také zde mi na fotce krásně dokreslila nově postavené moderní budovy a další stavby z dob po sjednocení Německa.
Velrybu obletují obrovské holubice divadla V.O.S.A. Před parkem už na nás čekají policisté s naším seznamem, jen jim předložíme průkaz totožnosti a máme vstup na oslavy volný, nemusíme projít rámy ani podstoupit osobní prohlídku jako další tisíce návštěvníků.
V parku si děti během jedné z aktivit vyzkoušely fotbalové triky jako inspiraci pro volný čas či profesionální kariéru.
Kde se vzali tu se vynořili z hloubi balónkové nádoby dva malí rošťáci, bylo vidět, že si pobyt v barevných koulích moc užívají.
Jednou z českých atrakcí v rámci NGO marketu s všemožnými workshopy uměleckými, dovednostními i sportovními byl fotbalový trénink. Jak jistě víte, fotbal spojuje národy, pokud ovšem mezi sebou fanoušci taktéž nebojují, že. Česko-německý fotbalový trénink zde společně pořádaly DFC Prag (Deurscher Futballclub Prag) a Česko-německá fotbalová škola.
Fotbalový klub DFC Prag vznikl dávno například před klubem Bayern Mnichov, a jako nováčka jej v začátcích ještě dokázal porazit.
Tady si děti i dospělí mohli malovat na papír i na stěnu a zanechat zde svou uměleckou stopu.
Během oslav proběhla výstava Poesiomaty v sudetské krajině. Poesiomaty jsou jako mluvící sochy, periskopy nad hladinou všednodennosti. Zní mnoha hlasy a zvuky, připomínají kulturní dědictví Čechů a Němců. Zvou k objevování pohraničních oblastí, kde dříve žilo německé obyvatelstvo.
Ukazují také, jak lidé z obou zemí spolupracují na záchraně tamních památek. V mnoha případech za pomoci Česko-německého fondu budoucnosti.
V rámci oslav proběhly koncerty, divadelní představení, výstavy, workshopy a představily se mnohé neziskové organizace z obou zemí. Lidé se viditelně dobře bavili, popíjeli i české pivo a jedli české jídlo a další dobroty.
Hudba a zpěv skupiny MYDY v hlavním stanu roztančily a rozjásaly mnoho diváků, energií nabitá hudba této mladé české kapely nadchla berlínské posluchače a jistě to nebyl jejich poslední koncert v Německu. Členové kapely a zejména zpěvačka Žofie Dařbujánová oslňují taktéž extravagantními a přitažlivými kostýmy.
Zde hudba české skupiny roztančila sympatický pár seniorů.
Naproti hlavnímu berlínskému nádraží se Berlíňané opalují na stovkách lehátek, pozorují okoloplující lodě a moderní architekturu .
Haupbahnhof je moderní vlakové nádraží v centru Berlína naproti novému spolkovému kancléřství. Moderní a vzdušná prosklená architektura působí odlehčeným dojmem, všude je samozřejmě čisto a jsou k dispozici všechny potřebné služby pro cestovatele.