Článek
Výstava v muzeu je poměrně rozsáhlá a vernisáž navštívily troufám si říct davy nejen studentů. Příležitost podpořit, ocenit a přivítat vzácné hosty na vernisáži bohužel nevyužilo svou neúčastí vedení města, kde sídlí vysoce oceňovaná škola.
V roce 1923 byla v Japonsku vydaná první česká kniha, R.U.R. od Karla Čapka. Také toto slavné dílo, kde se poprvé objevilo slovo robot, jedna ze studentů školy zpracovala do 80 stránkového komiksu.
Světová výstava EXPO v japonské Osace začala, jsou zde i exponáty ze Šumperka. Studenti zdejší průmyslovky vytvořili pro český pavilon 15 komiksů, přepracovaná nejznámější díla české literatury.
Zastoupení jsou dále například Hrabal, Hašek, Ota Pavel. Komiksy neobyčejně talentovaní a pracovití studenti maturitního ročníku oboru grafický design jsou zároveň jejich klauzurní práce.

Na vernisáži promluvila také Petra Čiháková, literární influencerka, organizátorka kulturních, společenských a sportovních akcí, příležitostná moderátorka, publicistka, básnířka a autorka projektu Knihy trochu jinak, tento projekt je zaměřený na pomoc studentům vypořádat se v rámci studia s mnohdy neoblíbenou povinnou literaturou. Nejen v rámci tohoto projektu se Petra Čiháková účastní tematických besed na školách po celé České republice.
Koordinátorka projektu Knihy trochu jinak Petra Čiháková přijela na vernisáž z Prahy, kde žije s manželem a třemi dětmi, aby nás všechny pozdravila a informovala o tomto projektu.
Petra Čiháková se dostavila s maskotem EXPA v Ósace. Myaku-Myaku je symbolem celé výstavy zrozený ze spojení buněk a vody. Jeho design je inspirován logem výstavy Expo v kombinaci s vodou - symbolem Ósaky.
Maskotem českého pavilonu ze dřeva a skla je postava vesmírné bytosti z křišťálového skla od René Roubíčka, ten v Ósace vystavoval již před téměř pětapadesáti lety.

Veselé barevné ventily jistě již brzy proniknou na trh. Všichni návštěvníci nadšeně pobíhali kolem exponátů. Studenti také pravidelně vystavují své práce v šumperském divadle a přispívají tak k jeho atraktivnímu interiéru.
Každá země, město, místo má největší poklad a potenciál v lidech, kteří zde žijí, studují, pracují, tvoří, bohužel přímo v Šumperku nejsou díla studentů či jen inspirace jejich díly vlastně nijak využívána. Je slušné a dobré si připomínat ty, kteří za svého života vytvořili ve městě či pro město významná umělecká díla, živá tvorba a inspirace živými tvůrci je podle mě mnohem inspirativnější pro stávající či příští generace.

Kávová či čajová kubistická souprava ve stylu typickém pro naše země v meziválečném období, mě opravdu oslovila. Miluju jednoduchost taktéž v barevnosti.

Na následujících 3 fotkách jsou díla absolventů šumperské střední školy vystavená v Rytířském sále Vlastivědného muzea v Šumperku. Theo Vaníčků vytvořil tři obrázky ze skleněných korálků.

Zde jsme si prohlédli nový dřevěný úl představený také v odborném časopise Včelař.

Další z absolventů vytvořil tento stylizovaný kříž s mrtvolkou, hadrovou loutkou.

Světová výstava neboli Expo je velká mezinárodní výstava průmyslu a kultury jednotlivých zemí pořádaná od poloviny 19. století. V poslední době se koná každých pět let. V roce 2020 ji hostily Spojené arabské emiráty, za pět let se má konat v saudskoarabském Rijádu.

Vynikající úroveň šumperské školy potvrzuje také úspěch tamní tehdy teprve sedmnáctileté studentky Lucie Dorňákové, ta získala v USA titul mistryně světa v programu PowerPoint. Mistrovství světa Microsoft Office Specialist (MOS) se konalo na Floridě se 177 účastníky z 39 zemí. Soutěží zde studenti od 13 do 22 let v programech společnosti Microsoft. Soutěž má 6 kategorií: programy Word, Excel a PowerPoint, ve verzích Office 2016 nebo Office 2019. Lucie Dorňáková excelovala v práci s programem PowerPoint (Office 2019).
Úspěch Lucie Dorňákové je o to cennější, že je jedinou vítězkou původem mimo Asii. Dalšími vítězi se stali soutěžící z Číny, Thaiwanu a Japonska. Za vítězství získala Lucie trofej, notebook Surface a také 8 000 dolarů.

Návštěvníci vernisáže si se zájmem a obdivem prohlíželi práce zdejších studentek a studentů.

Na vernisáži promluvil také ředitel úspěšné šumperské školy Ondřej Šanovec.

Je to ptačí budka či fotoaparát s neobvyklým vintage designem?

Soubor plastických vyřezávanek zaujal nejen mě.

Rozlehlý výstavní sál muzea zaplnili zaujatí a nadšení návštěvníci vernisáže.

Mezi návrhy studentů patří také roztodivná a půvabná vozítka.

Dva obrazy zřejmě prarodičů a jejich neobvyklých zvyků zde zajímavě zaznamenal obrazem jeden student školy.

Energická a veleúspěšná profesorka Vyšší odborné a střední průmyslové školy Šumperk Pavla Jarmarová právě chystá zdařilý plakát výstavy pro snadnější odnos.

Děvčata připevňují zájemcům pásky pro volný vstup na film jednoho z absolventů školy následně promítaném v kině.
Zdroje:
Informace v šlánku pochází z programu výstavy, znalostí o místní škole a její činnosti.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Petra_%C4%8Cih%C3%A1kov%C3%A1
https://life.forbes.cz/rene-tesi-me-cesko-vyrazi-na-expo-s-maskotem-od-ikony-ceskeho-designu/
https://en.wikipedia.org/wiki/Myaku-Myaku