Článek
Natěšení návštěvníci i pozvaní hosté si po dvouleté rekonstrukci prohlédli oživené i nové expozice v nově zrekonstruovaných prostorech na základech Olomouckého hradu, ten je dokladem moravské přítomnosti v evropských dějinách.

Vzácní hosté i spousta návštěvníků znovuotevřeného muzea se zúčastnili opětovného zahájení provozu Arcidiecézního muzea.

Natěšení návštěvníci vstupují do zrekonstruovaného areálu branou z Václavského náměstí s katedrálou svatého Václava.

Zaměstnankyně arcibiskupství nalévá hostům lahodné růžové víno z arcibiskupských sklepů v jihomoravském Hluku.

Původní schodiště do nové expozice ve zrenovovaném podkroví kapituly nazvané Zde se nacházíte. Expozice přibližuje návštěvníkům historii vývoje „svatováclavského návrší“ od pravěku do 21. století.

Součástí nové instalace je faximile, tedy přesná kopie vzácné knihy Olomoucké horologium. Nazývá se také Olomoucká kolektář z první poloviny 12. století. Dílo vzniklo na objednávku olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka po olomouckou kapitulu svatého Václava. Ilustrovaný rukopis na 161 listech pergamenu zahrnuje kolekci liturgických textů potřebných k denním modlitbám. Kodex se stal kořistí švédské armády během třicetileté války a je dodnes uložen v Královské knihovně ve Stockholmu.
Podkroví a expozice vznikaly pod dohledem architekta Jana Šépky, který se již podílel na rekonstrukci budov kapitulního děkanství pro potřeby Arcidiecézního muzea před jejich otevřením v roce 2006.

Galerie Arcidiecézního muzea obsahuje díla ze sbírek olomouckých arcibiskupů.

Barokní část obrazové a sochařské galerie obsahuje významná díla evropských umělců.

Obrazová a sochařská galerie, jejíž ozdobou je též unikátní dřevěná dlažba. Součástí jsou také umělecké práce ze slonoviny shromážděné arcibiskupem Leopoldem Prečanem, ten byl arcibiskupem v letech 1923 až 1947.

Prostor pro konání workshopů zejména s dětmi.

V nístup do bývalé obytné věže románského Zdíkova paláce. Zdíkův palác, dříve též známý jako Přemyslovský palác, je torzo románské budovy na Václavském náměstí v Olomouci, tu dal koncem 30. let 12. století postavit olomoucký biskup Jindřich Zdík (biskupem v letech 1126-1150).

Studenti umění si se zájmem prohlíží a diskutují o slavné Madoně ze Šternberka stvořené Janem Parléřem (1360-1405) v 90. letech 14. století. Madona je součástí expozice ve Zdíkově paláci.

Rekonstrukce Zdíkova paláce zpřístupnila všechna čtyři ramena zdejší křížové chodby se středověkými nástěnnými malbami. O patro výš je nová lávka, ta umožňuje obejít celý ochoz s původními románskými okny.

Křížová cesta obchází citlivě upravenou rajskou zahradu.

Na konci chodby se tyčí pískovcová socha svatého Václava původně umístěná v katedrále svatého Václava. Socha vznikla okolo roku 1500.

Do Olomouce přijel na slavnost ministr kultury Martin Baxa, ten nedávno navštívil Šumpersko a Jesenicko s dalšími členy vlády. Zde prochází a obdivuje katedrálu svatého Václava s průvodkyní.

Vlevo pražský arcibiskup a primas český a bývalý olomoucký arcibiskup Jan Bosco Graubner se přijel zúčastnit této významné slavnosti nejen pro Olomouc, ale pro celou naši zemi a kulturní dědictví Evropy. Zde se zdraví s hejtmanem Olomouckého kraje Josefem Suchánkem, třetí zleva, a s primátorem města Olomouce Miroslavem Žbánkem, čtvrty zleva.

Slavnost zahájili a základní informace o rekonstrukci návštěvníkům sdělili olomoucký biskup Jozef Nuzík, vlevo, a ředitel Muzea umění Olomouc Ondřej Zatloukal. Arcidiecézní muzeum provozuje právě Muzeum umění Olomouc.

K mnoha návštěvníkům slavnosti také promluvil Jan Bosco Graubner.