Hlavní obsah
Cestování

Den vzniku Československa ve Vídni, Dunaj, Obří kolo a Sachrovy párečky

Foto: Lenka Pokorná

Obří kolo ve vídeňském Prátru

O Vídni, Dunaji, Obřím kole a Sachrových párečcích.

Článek

Ideálním dnem pro návštěvu Vídně je samozřejmě 28. říjen. U nás se tento den slaví vznik Československé republiky, tedy den, kdy v roce 1918 naši předkové usoudili, že „Dost bylo Vídně“. V ten den je bývalé sídelní město K. u. K. monarchie plné lidí z České republiky, kteří navštěvují kavárny, galerie a památky.

Vídeň má štěstí, že leží na Dunaji. Sice v centru města netvoří Dunaj taková panoramata, jako Vltava v Praze, ale zato je to opravdu velká řeka, která přitahovala už staré Římany. Dnes tu plují hlavně výletní lodě a také malé lodě místních obyvatel. Dunaj má ve městě několik ramen. Je to hlavně velký Dunaj, kterým můžou projíždět velké lodě, Nový Dunaj a Starý Dunaj. Původně tekl Dunaj v místech, kde dnes teče jen menší Dunajský Kanál, ale řeka byla v 19 a 20. století regulována. Naposledy až v 80. letech 20. století vznikl Dunajský ostrov, kde jsou cyklostezky a také stanice metra.

Foto: Lenka Pokorná

Donau City a marína

Kousek od břehu hlavního velkého ramene Dunaje stojí kostel svatého Františka z Assisi. U něj je náměstí, zvané Mexikoplatz. Hned vedle je přístaviště velkých lodí, dříve nákladních, nyní hlavně výletních. A jak už to tak bývá (bývalo), Mexikoplatz byl (je) místem, známým černým trhem (Mexikoplatz – Wikipedia). Když jsem byla prvně ve Vídni začátkem prosince 1989, všichni mí spolucestující vyráželi právě tam, na nákup věcí, které se u nás v té době špatně sháněly. Tehdy tam Čechům prodávali levně kazetové přehrávače. S čím se tam obchoduje dnes, to Wikipedie neuvádí.

Foto: Lenka Pokorná

Dunaj, přístaviště, dále Mexikoplatz

Mezi velkým ramenem Dunaje a dnešním Dunajským kanálem se nachází jedna z nejznámějších památek a atrakcí Vídně – Prátr. Lidu ho zpřístupnil Josef II. Hlavní atrakcí je Obří kolo (Wiener Riesenrad - Wikipedia) , které se ve Vídni točí už od roku 1897. Bylo pořízeno k padesátému výročí vlády Františka Josefa. Vídeňanům i návštěvníkům z celého světa ho vyprojektovali a postavili Angličané. Roku 1919 bylo kolo znárodněno a následně vydraženo pražským obchodníkem Eduardem Steinerem. Jeho podnik byl fašistickým Rakouskem „arizován“ a Steiner byl v roce 1944 zavražděn v Osvětimi. V roce 1953 kolo restituovali dědicové. Dnes se Obří kolo nachází v soukromém vlastnictví paní Dorothey Lamac.

To je Vídeň…

Foto: Lenka Pokorná

Obří kolo

Vídeň je známá svými řízky (vídeňskými), dorty (Sachrovým), kávou a vínem. Také uzeninami, ke kterým patří Sachrovy párky, Sacher Würstel. Proč se takto jmenují, to jsem nezjistila. Prodávají je například v restauraci pod Obřím kolem v Prátru, pěkně s ostrou hořčicí, pravým strouhaným křenem a houstičkou. Můžu doporučit!

Foto: Lenka Pokorná

Sachrovy párečky pod Obřím kolem

Použité prameny:

https://www.wien.info/

Návštěvy autorky ve Vídni, naposledy dne 28.10.2024

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz