Hlavní obsah
Cestování

Mnichov – babí léto roku 1938 a nyní

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Lenka Pokorná

Kroje ve výloze luxusního obchodu v centru Mnichova - to nejlepší, co si můžete obléci na Oktoberfest

Mnichov v době pivních slavností Oktoberfest v roce 1938 a nyní.

Článek

V Mnichově jsem byla tento rok ve dnech, kdy v polovině září pršelo a poté přišly povodně. Nejvíce tu pršelo právě 14. září, kdy jsem procházela po bývalé nacistické čtvrti, která se po válce stala čtvrtí muzeí a galerií. Mezi jednotlivými budovami jsou velké prázdné plochy, kde si umím dobře představit shromáždění nacistů, přicházejících se klanět „prvním padlým“ do památných chrámků, postavených přímo na jejich oslavu.

Koncem září i začátkem října ovšem bývá obvykle ve střední Evropě příjemné stálé počasí, kterému se u nás říká babí léto, a stejně se toto období nazývá i v Německu, jen samozřejmě v němčině, tedy Altweibersommer. Název snad pochází z létajících pavučin, které připomínají bílé vlasy.

Takové pěkné počasí panuje v té době často i v Mnichově, kde se právě pořádá Oktoberfest, tedy v překladu „Říjnový svátek“. Letos začíná dvacátého prvního září a končí 6. října a je to 189. ročník. Oktoberfest je podle oficiálních webových stránek největší lidová slavnost na světě, u nás známá především jako pivní slavnost. Poprvé se konala 12. října 1810 při příležitosti svatby korunního prince Ludvíka Bavorského a princezny Terezie na louce, která právě proto dostala své jméno Theresienwiese. Na začátku tradice se jednalo hlavně o dostihy a jiné sportovní zábavy. Pivo se začalo prodávat až v roce 1880, první pivní stan byl postaven v roce 1898 a dnes už jde hlavně o to pivo.

Foto: Lenka Pokorná

Pohled na Theresienwiese

Oktoberfest se konal v Mnichově i v roce 1938 době, kdy se tu proběhla i takzvaná Mnichovská konference, jejímž výsledkem byla Mnichovská dohoda o odstoupení pohraničních území Československa Německu. Pivo tenkrát stálo 90 pfeniků. Dnes stojí až 17 EUR.

28. září 1938, kdy už Oktoberfest organizovali nacisté, se do Mnichova na Hitlerovo pozvání sjeli představitelé tří států, Francie, Velké Británie a Hitlera, který přijel vlakem z Berlína, přijel podpořit i Mussolini. Hitlerovým argumentem bylo tvrzení, že německá menšina je v Československu vystavena pronásledování. 30. září brzy po půlnoci byla dohoda podepsána. A hned další den začalo obsazování československého pohraničí. Jednání a podpis dohody se konalo v budově, která se jmenovala Führerbau, Vůdcova budova.

Foto: Lenka Pokorná

Führerbau a NS-Dokumentační centrum

V té době to byla prakticky novostavba, byla dokončena v roce 1937 v monumentálním stylu. Náměstí Königsplatz, které už tehdy bylo obklopeno reprezentativními budovami nacistů, i staršími reprezentačními budovami, vzniklými v 19. století, takže všechny pamatovaly i Oktoberfest, bylo touto budovou uzavřeno a vzniklo prostranství pro hromadné akce. Dnes se v budově nachází Vysoká škola hudby a divadla, po našem tedy asi něco jako Akademie múzických umění. Naproti přes ulici stojí budova, nazývaná dnes Mnichovský dům kulturních institutů, kde v Hitlerově době byla správní budova NSDAP. Po válce byla v těchto budovách uložena umělecká díla, ukradená během války nacisty v Evropě.

Foto: mapy.cz/Lenka Pokorná

Mapa muzejní čtvrti Mnichova, dříve čtvrti NSDAP

Mezi oběma budovami se nacházely stavby, které se nazývaly „Čestný chrám NSDAP“. Byly věnované šestnácti Hitlerovým spolubojovníkům, kteří zahynuli při neúspěšném puči v Měšťanském pivovaru 8. a 9. listopadu 1923. Chrámky byly po válce zlikvidovány americkou okupační správou v rámci denacifikace. Sokly obou konstrukcí nicméně stále stojí.

Foto: Bild 183-S22310 / CC BY-SA 3.0 de, Wikimedia Commons

Ehrentempel, památné místo padlých při pivním puči 1923 v Mnichově

Vedle bývalé Führerbau vznikla v roce 2015 na místě takzvaného „Hnědého domu“, který byl koncem druhé světové války zničen bombardováním, budova „Dokumentačního centra nacionálního socialismu“. Vstup do centra je bezplatný a konají se tu různé výstavy a diskusní setkání na téma rasismu a antisemitismu. Na rozdíl od ostatních kulturních institucí zde před vchodem probíhá bezpečnostní kontrola.

Foto: Lenka Pokorná

Führerbau, vpravo kontrola před vstupem do NS-dokumentačního centra

Dnes je jinak minulost Mnichova ze 30. a 40. let 20. století ve městě naprosto neviditelná. Dokumentační centrum je nenápadná moderní budova. Celé město je rozkopané a aktuálně žije pivními slavnostmi na Theresienwiese. Jsou tu návštěvníci z USA, třeba Christopher Schwarzenegger v kožeňácích a La Toya Jackson. Mnichov na podzim je pivo a babí léto.

Podklady:

Návštěva autorky v Mnichově dne 14.9.2024

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz