Článek
U nás a v dalších zemích střední Evropy roznáší vánoční dárky Ježíšek. Ježíšek se sice narodil na zemi, konkrétně ve chlévě ve městě Betlémě, ale nebyl jenom člověk. Jeho rodiče sice chtěli přenocovat v hotelu, ale bohužel bylo všude obsazeno. Lidé v blízkém i vzdáleném okolí poznali, že miminko není jen tak obyčejné a chtěli si už předem zajistit jeho přízeň a přinesli mu dary. Darů bylo opravdu hodně, a protože Ježíška jeho maminka Panenka Marie řádně vychovala, rozhodl se, že bude na výročí svého narození na oplátku obdarovávat lidi on. Protože není jenom člověk, ale taky Bůh, zdrojů má v nebi dost. Navíc těm lidem, kteří na něj nevěří a ani nikdy nevěřili, Ježíšek dárky dávat nemusí, ti mají k dispozici komerčního Santa Clause nebo různé verze starého dobrého Mikuláše.
Americký Santa Claus je vlastně náš svatý Mikuláš. U nás nosí Mikuláš dárky v předvečer svého svátku, nebo vlastně už na svůj svátek podle staročeského kalendáře, kdy den začínal večer po západu slunce. Podle aktuálního kalendáře je to tedy pátého prosince večer. Ten skutečný Mikuláš byl ve čtvrtém století biskupem v Lykii, tedy v dnešním jižním Turecku, když tam ještě žádní Turci nežili a celá země byla křesťanská. Podle legend obdarovával chudé dívky nebo děti, aby je zachránil od těžkého života.
U nás obchází Mikuláš v předvečer svého svátku se svými pomocníky děti a prověřuje, zda se chovaly celý rok dobře a obdarovává je drobnými pamlsky. Pokud k nám jako k dětem nepřišel osobně, což bylo docela často, dávali jsme na okno v obýváku punčochu (tedy spíše ponožku) a čekali jsme, jestli v ní ráno něco bude. Když jsme byli už větší, chodili jsme v převleku za Mikuláše, čerta a anděla navštěvovat malé děti.
S punčochou to funguje například v USA, jenom se příchod Mikuláše, přejmenovaného na Santa Clause v čase poněkud posunul. Santa Claus naděluje až v noci z 24. na 25. prosince. Podle Wikipedie se reklamy na nákup vánočních dárků s postavou Santa Clause začaly objevovat v novinách už ve dvacátých letech devatenáctého století. Americký Santa se objevil ve vánoční básni v roce 1823, kdy už měl jezdit na sáních, tažených osmi soby. Devátý sob se objevil v roce 1939, kdy hrozilo, že by Santa nestihl rozvést všechny dárky, a tedy jeho osm starých sobů potřebovalo podporu.
Dalším předchůdcem amerického Santa Clause je anglický Otec Vánoc nebo Duch Vánoc. Objevil se za vlády krále Jindřicha VIII a měl přinášet do domovů radost a dobré jídlo. Ještě starší osoba, podobná Santa Clausovi by měl být starogermánský bůh Odin, který přinášel dárky k příležitosti zimního slunovratu, který nastává právě ve vánočním období a byl slaven už v prehistorickém období.
Santa Claus, pokud zrovna nenaděluje dárky v noci z 24. na 25. prosince, bydlí někde u severního pólu. Tam má dílnu, kde s pomocí elfů vyrábí hračky, které potom rozváží dětem. Tato myšlenka vznikla v roce 1866 a byla zveřejněna v magazínu Harper’s. Od roku 1931 rozváží Santa kamionem také Coca Colu. Zkrátka, je to pilný chlapík, jak už je to vlastní všem občanům USA.
My u nás ve střední Evropě, zvláště pak v Čechách, sice nejsme moc věřící, ale na Ježíška, který dává dárky, věříme, nebo aspoň chceme věřit. A hlavně chceme, aby té legendě věřily naše děti. Ty docela malé tomu asi věří, ale brzy zjistí, že dárky se před Vánocemi skrývají například ve skříních. Dodal je tam Ježíšek, protože to o Vánocích nestíhá, nebo to bylo nějak jinak?
Pracovitý Američan na Štědrý den vyráží se svými už devíti soby a jeho jízdu kolem celé Zeměkoule je možno sledovat například na stránkách Official NORAD Tracks Santa. Všechno stíhá.
Zdroje:
Sto let českých Vánoc, Petr a Pavlína Chourovi, Academia 2018
Vánoce v české kultuře, Václav Frolec, 1989
Film The Search for Santa Paws, 2010, včetně komentáře lektorky angličtiny