Článek
Jak předčasný důchod, tak předdůchod jsou dřívějším odchodem z trhu práce, odchodem do penze, odpočinku. Ale každý z obou odchodů se odehrává za jiných podmínek. A pozor: s jinými penězi. Než se dostaneme ke změnám jak v předdůchodu, tak v předčasném důchodu, nejprve si ukažme, v čem se od sebe oba časnější důchody liší.
Co je předčasný důchod
Jde vlastně o běžný důchod ve státním režimu, jen s tím rozdílem, že do něj zájemce o penzi odchází o něco dříve, než do důchodu řádného. V předčasném důchodu pobírá penzista státní důchod, ale snížený o penalizaci stanovenou v zákoně o důchodovém pojištění. Penalizace se zvyšuje s dobou, o kterou si předčasný důchodce zkracuje svůj pobyt na trhu práce. Zkrátka, o niž uspíší svůj odchod do důchodu.
Penalizace platí napořád, i po překlopení se do důchodu řádného. Přiznaný důchod zůstává trvale snížený. Pouze koncem roku 2022 se sešly podmínky, které předčasným důchodcům (co šli do důchodu dříve o pár týdnů až měsíců) zajistily lepší starobní penzi. Lepší, než by měli, kdyby s odchodem do důchodu počkali na řádný, zákonem stanovený termín. Taková situace už se ovšem opakovat nebude.
V předčasném důchodu je možné si vydělávat, ale jen tolik, aby z vydělané částky nevznikla povinnost odvodu pojistného. To bude vzhledem ke změnám v dohodách o provedení práce jen dost omezená částka: do 16 000 Kč z více dohod. Částka do 10 000 Kč z jedné DPP zůstává beze změny.
Co je předdůchod
S předdůchodem může počítat jen ten, kdo si spoří na penzi. Předdůchod je akce čistě soukromá. Sice podporovaná a tolerovaná státem, ale bez vyplácení státního důchodu. Stát platí za člověka v předdůchodu zdravotní pojištění a doba strávená v předdůchodu je vyloučenou dobou (při zjišťování délky doby pojištění se k ní nepřihlíží).
Z čeho ale předdůchodce žije? Důchod mu vyplácí „jeho“ penzijní společnost. Na doplňkovém penzijním spoření musí mít zájemce o předdůchod naspořeno alespoň tolik, aby mu mohlo být po plánovanou dobu předdůchodu vypláceno z jeho penzijního spoření alespoň 30 % průměrné mzdy. Předdůchod smí trvat 2 - 5 let. Ne méně a ne více. Na předdůchod musí navázat starobní důchod, (lze i předčasný). Na „penzijko“ je možné dodat peníze jednorázově až před odchodem do předdůchodu.
Předdůchod nemá vliv na výši následně vypočteného státního důchodu. Předdůchodce si smí vydělávat, jakkoliv chce, není zde stanoven limit (narozdíl od důchodu předčasného).
Mohlo by vás zajímat: souhrn změn, které již byly a možná ještě budou přijaty v souvislosti s penzijní reformou. Zatím je jich 18.
Jaké změny čekají předčasný důchod
Zákon o důchodovém pojištění nazná v budoucích měsících a letech několik změn. Do července 2025, kdy mají nabýt účinnosti poslední z doposud přijatých změn, máme ve sbírce zákonů ještě tři znění tohoto zákona,s platností:
A pak ještě znění platné od 1. 7. 2025.
(taky jste teď rádi, že nejste úředník na „důchodovém“??)
Zpřísnění předčasných důchodů je ale hned mezi prvními změnami, které nabyly účinnosti již prvním říjnem letošního roku, hned s první změnou zákona.
O jaké změny se jedná? Ani tady jich není málo:
1. Předčasný důchod maximálně na 3 roky
Věk možného odchodu do předčasného důchodu se bude měnit spolu s pohybem důchodového věku. Na několik let možná zakotví důchodový věk na hranici 65 let, takže v tomto období bude možné do předčasné penze odejít nejdříve v 62 letech.
Jak se bude důchodový věk zvyšovat, poroste i hranice pro odchod do důchodu předčasného. Dnes se do předčasného důchodu dostanete maximálně 3 roky před svým důchodovým věkem. A ani o vteřinu dříve.
Pro srovnání: do konce září 2023 šlo požádat o předčasný důchod až o 5 let dříve (u osob, jejichž důchodový věk činil 65 let).
2. Vyšší sankce pro všechny
Všichni, kdo půjdou do předčasného důchodu, budou na výplatě starobní penze kráceni o 1,5 % výpočtového základu (řádného starobního důchodu), a to za každých i započatých 90 kalendářních dnů, které žadateli chybějí do zákonem stanoveného důchodového věku.
Pro srovnání: do konce září 2023 se předčasný důchod krátil o:
a) 0,9 % výpočtového základu za období prvních 360 kalendářních dnů
b) 1,2 % výpočtového základu za období od 361. kalendářního dne do 720. kalendářního dne
c) 1,5 % výpočtového základu za období od 721. kalendářního dne.
3. Odpracovat alespoň 40 let, aneb: studujete? Na předčasný důchod zapomeňte
Odchod do předčasného důchodu je nově podmíněn alespoň 40 odpracovanými roky. Respektive zaplaceným pojistným za období alespoň čtyřiceti let.
Vzhledem k tomu, že studium se do pracovních let nepočítá, vysokoškoláci mohou na předčasný důchod zapomenout. Leda by si roky navíc zaplatili, nebo ještě při studiu pracovali na smlouvu, z níž se odvádí sociální pojištění. Do kolika let že studují lékaři???
Pro srovnání: do konce září 2023 stačilo k získání předčasného důchodu 30 odpracovaných let (pokud jste nevyužili žádnou náhradní dobu pojištění) nebo 35 let, jestliže jste nějakou náhradní dobu počítali (studium, rodičovská atp.).
4. Zastavení valorizace procentní výměry
Lidem v předčasném důchodu se nevalorizují penze ve stejném tempu jako řádným důchodcům. Valorizace se vztahuje jen na základní výměru (minimální důchod pro všechny), ale už ne na procentní výměru (zásluhová část). O to víc se následný řádný starobní důchod lidem v předčasném důchodu ještě sníží.
Pro srovnání: do konce září 2023 se valorizoval i předčasný důchod tak, aby držel krok s cenovou hladinou v ekonomice.
Jaké změny čekají předdůchod
Předdůchod pravděpodobně postihne jen jedna velká změna: smlouva o penzijním spoření (uzavřená v roce 2024 a později) bude muset trvat alespoň deset let, aby šlo předdůchod schválit. Současné smlouvy by si měly zachovat podmínku pětiletou.
Věk, kdy bude možné odcházet do předdůchodu, se bude posouvat podle toho, jak se bude posouvat samotný věk důchodový. I nadále platí, že předdůchod bude možné využít 2 - 5 let před odchodem do starobní penze.