Hlavní obsah

Ve škole si ze mě dělali legraci. Když zjistili, co se děje doma, už to nikdy neudělali

Foto: Freepik

Nikdy jsem nepatřila mezi ty děti, co by zářily. Nechodila jsem v moderním oblečení, neměla jsem značkový batoh ani telefon, na kterém by mi ostatní záviděli.

Článek

Nosila jsem věci po sestřenici, mikiny vytahané, boty o půl čísla větší, a penál jsem měla látkový, ručně šitý, protože ten z obchodu byl prostě moc drahý. Ve třídě jsem byla ta tichá. Moc jsem se nehlásila, spíš pozorovala. Ne proto, že by mě to nezajímalo. Ale protože jsem se bála, že řeknu něco špatně a oni se zase začnou smát.

Smáli se často. Kvůli vlasům, co jsem neměla upravené, protože máma ráno nestíhala. Kvůli svačině, co jsem nosila v obyčejném sáčku, zatímco ostatní měli boxíky a pitíčka. Kvůli tomu, že jsem při tělocviku neměla značkové tričko, ale staré s flíčky. Byl to smích, který mi lezl pod kůži. Nebyl nahlas, nebyl přímo do očí, ale byl neustálý. Pošeptání, pohledy, občasné narážky. Drobnosti, které by jinému možná nepřišly důležité, ale pro mě byly jako kamínky, co se postupně hromadí, až z nich vznikne hromada, přes kterou už nedokážete přejít.

Nikdy jsem nikomu nic neřekla. Neučitelům, ne mámě, ne tetě, nikomu. Protože jsem si připadala jako někdo, kdo si to zaslouží. Když přijdete do školy se starou bundou, do které fouká, když víte, že oběd stojí víc, než co zbyde po zaplacení nájmu, tak si říkáte, že to tak prostě má být. Že jste na jiném místě než ostatní děti. A že si to musíte odsedět, přežít a hlavně mlčet.

Doma to nebylo jiné. Táta odešel, když mi bylo devět. Máma zůstala sama se dvěma dětmi, nemocnou babičkou a výplatou, která padla dřív, než se ohřála na účtu. Někdy jsme měli doma světlo, někdy ne. Jídlo bylo podle toho, co bylo ve slevě. V zimě jsme topili jen v jedné místnosti a večer si zapalovali svíčky, když došel proud. Máma se snažila, pracovala na dvě směny, ale byla vyčerpaná. Pamatuju si, jak jednou omdlela v kuchyni, protože celý den nejedla. A já ji zvedala, aniž bych to někomu řekla. Protože to byla naše realita. A já si říkala, že to tak má být. Že prostě nejsme ti, co si stěžují. My to jen přežíváme.

A pak se to jednou změnilo. Ve škole nám zadali slohovou práci. Téma bylo „Můj domov“. Všichni psali o tom, jak si o víkendu hráli s tátou, jak jim maminka vaří koláče, jak mají svůj pokojíček. Já seděla nad prázdným papírem a nevěděla, co napsat. Nakonec jsem to pustila ven. Napsala jsem pravdu. O tmavém bytě, kde mrzne, o babičce, co jen tiše leží, o mámě, co pracuje do noci a o mně, jak sama vyřizuju úkoly, myju nádobí a hřeju si ruce nad svíčkou. Psala jsem to, aniž bych přemýšlela. Jako by se to ve mně roky hromadilo a najednou to muselo ven.

Nečekala jsem, že to někdo opravdu přečte. Jenže učitelka si mě po hodině zavolala. Sedla si ke mně, podívala se mi do očí a zeptala se: „Je to pravda?“ Přikývla jsem. A poprvé v životě jsem viděla v něčích očích něco jiného než lítost nebo pohrdání. Viděla jsem zájem.

Druhý den přišla do třídy, podívala se na všechny a přečetla nahlas několik úryvků z našich slohů. Když četla ten můj, třída ztichla. Najednou nikdo nešpital, nikdo se nesmál. Byla tam věta: „Někdy si přeju, aby byl doma aspoň klid. Když babička pláče a máma křičí ze spaní, dávám si polštář přes uši, aby mě to tak nebolelo.“ Učitelka dočetla, zavřela sešit a řekla: „Tohle je domov jedné z vás. A přesto tu sedí každý den a dělá úkoly jako všichni ostatní. A nikdy si nestěžovala.“

Nevím, co se tehdy v hlavách mých spolužáků odehrálo. Ale od té chvíle se něco změnilo. Začali mě brát jinak. Nepřiběhli se omlouvat, to ne. Ale smích ustal. Přestaly poznámky. Jedna holka mi druhý den půjčila pastelky. Druhá mi podržela místo v jídelně. A ten kluk, co mě vždycky štípal do ramene, se mě začal ptát, jestli nepotřebuju s něčím pomoct. Nebylo to okázalé. Ale bylo to opravdové.

Dnes už jsem dospělá. Žiju jinde, mám svoji rodinu, svoje starosti, svoje výhry i prohry. Ale na tu chvíli nikdy nezapomenu. Na to, jak silné je pochopení. Jak málo stačí, aby se změnilo prostředí, které vás dusí. Jen poznání. Jen vědět, že za tím, co vidíme, je často víc, než si myslíme.

Ve škole si ze mě dělali legraci. Ale když zjistili, co se děje doma, už to nikdy neudělali. A já za to nejsem zahořklá. Naopak. Děti nejsou kruté, protože by chtěly ubližovat. Jsou kruté, protože nerozumí. A jakmile pochopí, dokážou být překvapivě laskavé. Někdy víc než dospělí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz