Článek
Když ve svých dvaatřiceti letech v roce 1772 úspěšně demonstroval odpálení 60 gramů střelného prachu pod vodou, přihlížející strnuli úžasem. Do té doby nebylo něco takového myslitelné.
Brzy poté předvedl svou novou podvodní zbraň, o níž byl přesvědčen, že dokáže prorazit trup válečné lodi. Když pomocí zvláštní konstrukce dvou dřevěných sudů naplněných střelným prachem a kamením úspěšně odpálil 900 gramů střelného prachu, byl si jistý, že dokáže vyrobit účinnou podvodní bombu. Zbývalo vyřešit, jak takovou bombu dopravit do bezprostřední blízkosti trupu nepřátelské lodi, aniž by při tom přišel o život i někdo jiný než nepřítel. A tak se zrodilo podvodní plavidlo, kterému později přezdívali Želva.
Sestrojení ponorky bylo státní prioritou
Sestrojení ponorného válečného plavidla dostalo státní prioritu, jelikož v té době právě začala válka o americkou nezávislost. Bylo třeba se vypořádat s útočící britskou flotilou.
A protože bylo nutné utajit práce na válečném podvodním plavidle, přesunul se Bushnell do obyčejné kůlny na ostrůvku Poverty blízko svého bydliště. Rodině i přátelům oznámil, že se hodlá věnovat rybolovu a k tomu využije nevelkou loděnici. Uvnitř této kůlny stavěl Bushnell svou ponorku.
Tvar vejce a pouze jedna osoba
Ponorka měla tvar vejce, základ tvořilo dubové dřevo zpevněné železnými pásy, podobně jako je tomu u sudů. Těleso natřel dehtem, aby nepropouštělo vodu. Ponorka byla opatřena vyvýšeným vstupem a několika malými okénky, která ale v praxi pod hladinou neposkytovala stejně téměř žádné světlo.
Toto zvláštní plavidlo bylo konstruováno pouze pro jednu osobu. Člověk, který ponorku ovládal, musel mít hodně síly, protože veškerý pohon závisel na lidských svalech. Bylo třeba zaráz otáčet klikami, pumpovat a šlapat na pedál. Tímto schopným silákem byl Bushnellův bratr Ezra, který se na řece Connecticut a průlivu u Long Islandu cvičil v ovládání podvodního plavidla.
Nepovedený útok
Když ale mělo konečně dojít k ostrému útoku pomocí ponorky, Ezra náhle zemřel na tyfus. David se pokusil v krátké době vycvičit k práci s ponorkou ještě tři muže, z nichž nejlepší a nejsilnější se jevil Ezra Lee.
Nastala chvíle, kdy byl Ezra Lee uvnitř Želvy vyslán, aby u břehů Manhattanu zaútočil na britskou admirálskou loď jménem Orel. Po těžkostech, kdy byl společně s Želvou hnán proudem opačným směrem, se Leemu podařilo narazit Želvu k trupu admirálské lodi. Zbývalo výbušninu připevnit pomocí šroubu k trupu lodi, o zbytek se měl postarat časovač sestrojený pomocí několika nejlepších amerických hodinářů.
Leemu se ani po několikáté nepodařilo zavrtat šroub do trupu lodi. Začalo svítat, a tak se rozhodl pro návrat. Víko ponorky však způsobilo záblesk na vodní hladině, kterého si nepřátelé všimli a začali podivné plavidlo na člunech pronásledovat. Ezra Lee vypustil bombu do vody a ta brzy explodovala a pronásledovatele zahnala.
Podvedený a zklamaný
Po tomto fiasku se David Bushnell už o žádný podobný experiment nepokusil. Cítil se podvedený vlastní vládou, která nedodržela slib ohledně financí, a David dostal za svou práci na Želvě pouhých 150 dolarů.
Odešel z domova do vzdálené Georgie, kde žil pod jménem David Bush. Vyučoval zde vědě a náboženství, později si otevřel lékařskou praxi. Kdy a kde vystudoval medicínu, není známo.
Až po jeho smrti se zjistilo, že onen nenápadný David Bush byl vynálezcem ponorného plavidla, člověkem, který se znal s Georgem Washingtonem, Benjaminem Franklinem, Thomasem Jeffersonem.
Zdroj:
CRAUGHWELL, Thomas J. Nejznámější vědci ve službách války. Frýdek-Místek: Alpress, 2011. ISBN 978-80-7362-951-9.