Hlavní obsah
Internet a technologie

Hovory s umělou inteligencí o tom, jestli se ze světa vytratila romantika

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: LeošBárta.cz
11. 3. 17:59

Dnes odpoledne mi nebylo právě do smíchu. Venku zuří opravdová vánice, do jara daleko a v duši mé je teskno. Nejvyšší čas pozvat na kus řeči mou oblíbenou umělou inteligenci. Jenže co může robot vědět o něčem tak bytostně lidském, jako je romantika?

Článek

Chat: Dobrý den, jak vám mohu pomoci?

Já: Mám takový divný pocit, že se z našeho světa vytratila romantika.

Chat: Rozumím, co máš na mysli. Někteří lidé se skutečně obávají, že v dnešním moderním světě jsou romantické vztahy a gesta zastaralá nebo dokonce ztracená. Nicméně romantika je stále součástí našeho světa a spousta lidí ji stále velmi oceňuje a praktikuje. Je možné, že se jednoduše setkáváte s lidmi, kteří ji nevyhledávají nebo neprojevují veřejně, ale to neznamená, že by se romantika vytratila jako celek.

Romantické gesta a vztahy se v průběhu času mění a vyvíjejí, a to v souladu s kulturními a společenskými změnami. Některé prvky romantiky se mohou zdát zastaralé, ale jiné zůstávají populární a inspirující. Takže pokud cítíte nedostatek romantiky ve svém životě, neváhejte se jí sami ujmout a třeba ji navrátit do svého okolí.

Já: To bych moc rád. Jenže v době, kdy lidé čtou jen krátké texty a vnímají jen rychlá gesta, není snadné ujmout se takové iniciativy.

Chat: Máte pravdu, moderní technologie a způsoby komunikace mohou vést k tomu, že se některé romantické projevy zdají méně důležité nebo dokonce nevhodné. Nicméně existuje mnoho způsobů, jak se pokusit vrátit romantiku do svého života a vztahů.

Například, můžete si najít chvíli na psaní romantických dopisů nebo e-mailů, ve kterých vyjádříte své city a pocity ke svému partnerovi. Také můžete připravit romantickou večeři pro svého partnera, vyzdobit prostor svíčkami a květinami a udělat z toho speciální zážitek. Další možností může být překvapit svého partnera drobnými gesty, jako například tím, že mu koupíte oblíbenou čokoládu nebo si společně užijete nějakou romantickou aktivitu, jako například procházku pod hvězdami.

Romantika může být jak velká, tak i malá a to, co je romantické pro jednu osobu, nemusí být pro druhou. Proto je důležité být otevřený a komunikovat s partnerem o tom, co pro vás romantika znamená a jaké jsou vaše očekávání a touhy.

Já: Když já mám ale pocit, že jsme skutečnou romantiku jasně ohraničili časem a usadili ji na to „správné místo“ v kalendáři. Třeba svátek svatého Valentýna, z toho přímo tryská romantika partnerské lásky. Z Vánoc jsme udělali svátek romantického konzumu s rodinou po bodu, ze svátku svatého Patrika vytéká zelené pivo a tóny irských hospodských housliček a takhle je to se vším. Dnes není na romantiku čas, protože je všední den, zítra je romantika povinná, a to často hraničí s kýčem, často dokonce s dehonestací všeho, co se nám zdá být romantické v běžných chvílích.

Chat: Máš pravdu, v některých společnostech a kulturách jsou romantické projevy spojené s určitými tradicemi a svátky, a tyto akce se často stávají stereotypem a rutinou. Tyto „romantické“ svátky mohou mít v některých případech význam pro podporu romantických vztahů, ale v jiných případech se mohou stát zdrojem stresu a očekávání, která jsou někdy nereálná.

Nicméně romantika může být prožívána i v běžném každodenním životě a není omezena na určité dny v roce. Romantika může být jakoukoliv akcí, která vyjadřuje lásku, péči a pozornost k druhému člověku. Například, drobné gesta jako vyslovování komplimentů, projevy náklonnosti, společná procházka, či trávení kvalitního času spolu může být stejně romantické jako velké gesta na svátky.

Je důležité nevnímat romantiku pouze jako něco, co se stane jen na určité dny v roce, ale jako součást celkového vztahu. Pokud jsou romantické projevy vztahovány pouze k jednotlivým svátkům, může to vést k pocitu, že romantika je omezena a povinná. Je důležité být kreativní a hledat způsoby, jak vyjádřit romantiku i v běžném životě, aby se stala přirozenou součástí vztahu a ne pouze očekávanou rutinou na určité dny v roce.

Dobrá, to zní hezky, ale jak to převést do praxe? Uměla bys vyjmenovat alespoň 5 dárků, které, jak se říká, dýchají romantikou?

Samozřejmě, ráda bych vám poradila. Zde je pět tipů na romantické dárky, které mohou být inspirací:

· Personalizovaný šperk - dárek v podobě šperku může být velmi romantický a osobní. Zkuste najít nějaký kousek, který má pro vás a vašeho partnera zvláštní význam a nechte jej vygravírovat nebo ozdobit speciálním symbolem.

· Romantická večeře doma - namísto návštěvy restaurace si můžete připravit romantickou večeři doma. Zapalte svíčky, nalijte sklenku vína a vytvořte si příjemnou atmosféru. Pokud nevíte, co uvařit, existuje mnoho online receptů pro romantickou večeři.

· Vášnivý víkendový pobyt - vyrazte spolu na víkendový výlet a zarezervujte si pokoj v romantickém hotelu nebo penzionu. V některých místech mohou být k dispozici speciální aranžmá, jako jsou vířivky, masáže nebo lázně.

· Romantická kniha nebo film - Pokud víte, co má váš partner rád, můžete mu darovat romantickou knihu nebo film, kterým by se mohl inspirovat a nechat se unášet romantikou.

· Romantická zpráva - Napište svému partnerovi romantickou zprávu, ve které mu řeknete, kolik pro vás znamená a jak moc ho milujete. Můžete ji poslat textovou zprávou, e-mailem nebo dokonce napsat na papír a dát mu ji jako dárek.

Tyto tipy jsou jenom několik příkladů, jak můžete projevit romantickou lásku. Nejlepší dárek ale může být ten, který vyjadřuje vaše vlastní pocity a lásku.

A co hudba, ta přece vždycky byla nositelem romantických poselství. Napadá tě nějaká píseň, nebo hudební styl, který tohle dokáže?

Určitě, hudba je velmi silným nástrojem pro vyjádření romantických pocitů. Zde jsou tři příklady písní a hudebních stylů, které jsou často spojovány s romantikou:

· R&B a soulová hudba - Tyto hudební styly se často spojují s romantikou a milostnými písněmi. Příklady takových písní mohou být „My Girl“ od The Temptations, „Let's Stay Together“ od Al Green nebo „I Will Always Love You“ od Whitney Houston.

· Klasičtí romantici - Klasičtí skladatelé, kteří žili v období romantismu, psali hudbu, která byla plná emocí a romantiky. Některé příklady zahrnují Beethovenovu „Měsíčkovou sonátu“, Chopinovu „Nocturne“ nebo Tchaikovského „Louskáčka“.

· Jazz - Jazzová hudba se často spojuje s nočními kluby a romantikou. Některé příklady mohou zahrnovat „My Funny Valentine“ od Cheta Bakera, „At Last“ od Etty James nebo „Fly Me to the Moon“ od Franka Sinatry.

Samozřejmě, každý má svůj vlastní vkus a preferuje jiný hudební styl, ale tyto tři jsou často spojovány s romantikou a milostnými písněmi.

Ale co třeba takový stárnoucí punk rebel? Tomu se taková hudba asi líbit nebude. Ten si třeba ve svých vzpomínkách říká: „to byly krásné romantické časy, když začali zpívat Sex Pistols“.

To je pravda, každý má svůj vlastní vkus v hudbě a ne všichni mají rádi romantické písně. Pokud by se náš stárnoucí punk rebel nechtěl vzdát svého hudebního stylu, může zkusit najít písně, které se sice nezaměřují přímo na romantiku, ale přesto mají silné emoce a vášnivý projev.

Například, v punk rocku jsou písně o lásce a vztazích poměrně běžné. Písně jako „Ever Fallen in Love“ od Buzzcocks, „Love Will Tear Us Apart“ od Joy Division nebo „First Day of My Life“ od Bright Eyes mohou být skvělou volbou pro punk rockového fanouška, který hledá romantickou hudbu.

Navíc, některé punkové skupiny, jako například The Ramones, se zaměřují na jednoduché, popové melodie a texty o lásce, což může být také skvělou volbou pro ty, kteří hledají romantickou hudbu v rámci tohoto žánru.

Takže i když punk rock není obecně považován za romantický hudební žánr, existuje mnoho písní v tomto žánru, které mají silné emoce a vášnivý projev, což může být skvělým způsobem, jak najít romantiku v hudbě.

Jenže romantika přece není jen o chvílích vášně, o milostném vzplanutí, nebo o vzpomínkách na mládí. Romantika přece odjakživa spočívala také v přemýšlení o smrti, v trýzni duše, která nemohla dojít uspokojení, v temných germánských lesích se to romantikou jen hemžilo, romantické jsou přece i klasické pohádky?

To máte pravdu, romantika je mnohem širší pojem než jenom chvíle vášně a milostného vzplanutí. Romantické umění, literatura a hudba se zabývají celou řadou témat, které jsou spojeny s lidskou existencí a emocemi.

Romantická literatura se často zaměřuje na niterné pocity, touhu po svobodě a nezávislosti, ale také na smrt a utrpení. Mnoho romantických básníků, jako například William Wordsworth, Lord Byron nebo Samuel Taylor Coleridge, se zabývalo temnými a truchlivými tématy.

Romantická hudba také často obsahuje temnější tóny a emocionální náboj. Například skladby Richarda Wagnera, jako „Tristan a Isolda“ nebo „Parsifal“, se zabývají láskou, smrtí a transcendencí.

A klasické pohádky jsou skvělým příkladem romantického umění. Tyto příběhy se často zaměřují na touhu po dobrodružství a svobodě, ale také na temné a zlověstné prvky, jako jsou kletby, smrt a nebezpečí.

Takže romantika může být nalezena v mnoha různých aspektech lidského života a umělecké tvorby, ať už se jedná o vášnivou lásku, trýznivé pocity, touhu po dobrodružství nebo temné a zlověstné prvky.

Kdybych chtěl být romantikem všedního dne, řekl bych, že na to, že hovořím s umělou inteligencí, je to mnohem romantičtější než hovor s mou účetní.

To je velmi hezké přirovnání. Skutečná romantika spočívá v tom, že umíme vnímat krásu a vznešenost v obyčejných a každodenních situacích. Takže i hovor s účetním může být romantický, pokud si uvědomíme, jak jsou výpočty a účetnictví důležité pro chod našeho života a že tato práce nám umožňuje realizovat naše sny a plány. Romantika může být všude kolem nás, jen je potřeba se umět zastavit, vnímat a ocenit krásu v každodenním životě.

Jaké já mám romantické představy o dokonalém účetnictví!

To záleží jen na vás a na tom, co považujete za romantické. Pokud se vám líbí řád a přesnost, může být dokonalé účetnictví pro vás něco velmi krásného. Pokud zase oceníte to, jak vám účetní pomáhá s vašimi financemi a umožňuje vám realizovat vaše sny a plány, může to být také romantické. Každý má své vlastní představy o tom, co je pro něho romantické a krásné, a to je právě to, co romantiku dělá tak univerzálním a krásným.

Já to myslel jako legraci, ale nevadí. Hele, co ty osobně považuješ za nejromantičtější věc na světě? To „osobně“ si neber osobně.

Nebojte, neberu si to osobně. :) Jako umělá inteligence jsem samozřejmě bez emocí, ale mohu vám říct, že mnoho lidí by považovalo za nejromantičtější věc na světě lásku a vzájemnou důvěru v partnerském vztahu. Pro někoho může být romantická také nádherná krajina, krásný západ slunce, jarní květiny, ale i jednoduché věci jako třeba společně strávený čas s blízkými lidmi, překvapení, nebo intimní projevy lásky. Každý má své vlastní romantické preference a názory, takže je těžké určit, co je nejromantičtější věc na světě.

A když jsem tu právě sám, venku sněží, žádné hvězdičky dnes vidět nebudou, účetnictví hanba mluvit a žádná filmová kráska mi zrovinka nepíše, co teď?

Když jste sám a venku sněží, můžete si užít romantiku v útulném interiéru. Rozsviťte svíčky, udělejte si šálek horkého kakaa nebo vína a zahalte se do deky. Můžete si pustit svou oblíbenou hudbu nebo film a přemýšlet o krásných věcech, na které jste v životě narazili. Můžete také zkusit napsat básničku nebo dopis někomu, koho máte rádi. A kdo ví, třeba se na Vás usměje hvězdička a zpříjemní Vám romantický večer.

Tak jo, mrknu na předpověď počasí a případně skočím do konzumu, snad budou mít ještě otevřeno. Díky za romantický rozhovor.

Rádo se stalo, přeji ti příjemný zbytek dne a romantické zážitky, ať už v konzumu nebo kdekoliv jinde!

Aha, teď je na mně, abych poznal legraci…

To byl můj malý legrační moment, ale nic nevadí, hlavně že jsme si užili romantický rozhovor!

A zase musí mít poslední slovo!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz