Hlavní obsah
Bydlení

Umakart, nervy a zkouška trpělivosti: Příběh naší rekonstrukce bytového jádra

Foto: Valentin Salja / unsplash free

Staré umakartové jádro v bytě? Věc, které je nutné se zbavit aneb jak se „jednoduché“ projektování může krásně zvrtnout.

Článek

Možná vás napadne jak to, že ještě někdo má staré umakartové jádro v bytě? Důvody jsou různé, mohou to být finanční důvody, časové důvody, jiné důvody, nebo prostě ten byt teprve takto někdo koupil a právě plánuje rekonstrukci. Může se také jednat i o kombinaci různých skutečností.

Jak jsme začali s projektem

I my jsme se konečně odhodlali k tomuto významnému kroku, protože staré umakartové jádro už prostě přesluhovalo. Co to ale přesně obnáší, započít takovouto rekonstrukci? Nejdříve jsme zjišťovali informace, jestli musíme někde o něco žádat, o nějaké povolení, co případně musíme doložit bytovému družstvu, které má byty ve správě. Poté jsme začali plánovat rozsah rekonstrukce, do které se chceme pustit, a nějaké předběžné návrhy. U koupelen jsme oslovili koupelnové studio, kde nás provedli, pomohli vybrat vhodné prvky, od vany, přes doplňky až po obkladové kachličky. Dále jsme řešili plánování kuchyně, kde nám pro změnu pomohli vybrat a naprojektovat vzhled nejen skříněk, ale celé kuchyňské linky včetně spotřebičů.

Když už jsme měli nějakou představu, nechali jsme si vypracovat cenovou nabídku a následně začali řešit možné financování. Taková rekonstrukce včetně nového vybavení totiž není něco, co si běžný člověk může našetřit z výplaty, a už vůbec ne, když má malé děti. Souběžně jsme hledali realizátora, kdo by nám to jádro vyzdil, nalepil obklady a udělal vlastně veškerou práci. Mezitím po čase nám dorazily cenové nabídky, a my se mohli pouštět do řešení financování.

Možnosti financování

Existuje mnoho různých možností, jak zafinancovat takovou rekonstrukci. Neschůdnější řešení je ale úvěr ze stavebního spoření, kdy za cenu delší doby splatnosti je měsíční splátka nižší. Navíc, jedná se o účelový úvěr, který lze následně sloučit při fixaci s hypotékou.

Tak jsme začali řešit za pomoci úvěrového specialisty, možnosti. Nastalo klasické kolečko, doložení příjmu, předběžný odhad nákladů, fotodokumentace před rekonstrukcí, za účelem doložení účelovosti. Bohužel už zde nastaly první komplikace. Banka vyžadovala doložení dalších dokumentů, na které se nějakou dobu čekalo.

Nelze přeci zahájit rekonstrukci, nebo objednávat něco, když není dořešeno financování, co pak s tím, jak by se to zaplatilo?

Po schválení úvěru jsme měli i docela prostor pro rezervu, kdyby náhodou. A tak jsme mohli začít objednávat. V koupelnovém studiu vypracovali krásný grafický návrh, a po jeho odsouhlasení byla vytvořena objednávka. U kuchyně sice vypracovali grafický návrh, ale zde vyžadovali přesné rozměry, které bohužel, dokud nebylo vyzděno, jsme nemohli dodat.

Problémy při samotné rekonstrukci

Na poslední chvíli jsme se dozvěděli, že realizace by mohla být mnohem dříve, než jsme původně čekali. Ihned na to jsme začali shánět vhodné ubytování. Chvíli po zahájení prací však přišla první komplikace. Zjistilo se, že je problém s podlahou a stěnami. Koho by napadlo, že při koupi bytu si člověk musí zkontrolovat, zda nebyla vytopena podlaha, jako jsme to zjistili až my po vybourání starého jádra. Podlaha pod linem byla nacucána vodou a úplně shnilá. A pak se člověk diví, že má respirační problémy. V praxi to znamenalo komplikaci při realizaci, a samozřejmě finanční prodražení.

Člověk, který je absolutně nezkušený, nedokáže z hlavy odhadnout všechny možné potřeby, a zkrátka nedomyslí úplně všechny detaily. Zvláště pak, když je v rodině handicapované dítě. Podle toho přizpůsobuje také to, jakým způsobem se projekt realizuje.

Další komplikací bylo zjištění, že při montáži nových rozvodů elektřiny již nestačí obyčejná revizní zpráva, ale je vyžadován i projekt, který vypracuje technik. To znamená, že krom zedníka, vodaře a běžného elektrikáře ještě musíte shánět i revizního technika. Pokud nemáte nějakého známého, nebo celkově neznáte nikoho, můžete si zadělat na problém.

A co teprve samotné připevnění kachlí? To je kapitolou sama o sobě. Nejen, že obchodník vám nenapočítá obecně žádnou rezervu, jakože kdyby náhodou, ale ještě spousta kachliček je nepoužitelných, ať už jsou prasklé nebo křivé. Když se následně snažíte mluvit s pracovníkem dané prodejny, zrovna ochotného přístupu se nemusíte také vždy dočkat. U samotné přípravy projektu byl vedoucí prodejny, a jeho přístup byl profesionální a příjemný. Když ale pak řešíte problém následně s jiným pracovníkem, tak se k vám nechová jako k zákazníkovi, a to ani při té útratě několika desítek tisíc, co jste tam udělali. Přeci prodejce, který si váží svého zákazníka, se k němu nebude chovat neuctivě, nebo hrubě, a rozhodně mu nebude vytipávat telefon s odůvodněním, že tam má zákazníka.

Asi největším problémem nebyl samotný průběh rekonstrukce. Také se dá počítat s tím, že vznikne nějaký nepořádek, že se to nemusí stihnout na termín přesně. Co ale bylo nejhorší, bylo to, jak tuto změnu prostředí snášel náš syn s těžkou poruchou autistického spektra. Z počátku se vše jevilo jako OK, řekli jsme mu že budeme mít chvíli „nové domů“.

První týden byl v pohodě, vše snášel v celku slušně, to spíše my rodiče než jsme si zvykli na nové prostředí. Od druhého týdne ale začalo být postupně znát, že už by chtěl jít domů. Postupem se začal u syna rozvíjet neklid, silná nervozita a vystupňovalo se to až na afektivní chování. Nejen, že my rodiče jsme začali být při všech těch komplikacích nervóznější, protože se termín zpozdil o více než týden. To by ale nebyl tak velký problém, tohle je něco, co se dá krásně přežít. Po finanční stránce nás veškeré komplikace přišly na více než 100 000 navíc, s čímž jsme nepočítali, ale od toho jsme měli částečně onu rezervu z úvěru. Ale co nás nejvíce znervózňovalo, bylo to, jak to syn přestává zvládat, a vy nemáte v podstatě jinou možnost, prostě to nemáte jak udělat.

Každý rodič dítěte s PAS nám jistě dá za pravdu, že jakékoliv nesoulady s tím, na co je zvyklé dané dítě, může znamenat velký problém. A proto jsme rádi, že jsme rekonstrukci nakonec zdárně přežili (i když ty nervy…). Pokud jsme to zvládli my, zvládne to opravdu každý :)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz