Hlavní obsah
Rodina a děti

Kojení a (ne)pochopení společnosti

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Lilia Khousnoutdinova
4. 5. 9:40

Kojení na veřejnosti je v dnešní době opravdu důležité. Je třeba ho mít na očích. Děti a mladí lidé pak mohou vyrůstat s tím, že kojení je obyčejná a naprosto přirozená záležitost.

Článek

Ať to každý vidí

Ve chvíli, kdy kojení nevidíme, je pochopitelně méně pravděpodobné, že ho budeme automaticky volit jako svou cestu.

Já osobně jsem jako dítě díky čtyřem mladším bratrům měla možnost maminku pozorovat při kojení a věřím, že to je jeden z hlavních důvodů, proč i já sama jsem všechny své děti dlouho a téměř bez problémů kojila.

Naopak, pokud bych znala jen obrázky krmení miminek z lahvičky, zcela logicky bych považovala tuto variantu za primární a předpokládám, že by moje péče o děti vypadala jinak.

Kojení je peklo i ráj

Ze své zkušenosti můžu říct, že kojení může být naprosto překrásným zážitkem, který je prostoupen nepopsatelnou láskou, péčí, radostí. Zároveň může být i velmi náročný a bolavý. Zčásti to záleží na naší fyzické dispozici. Nicméně primárně jde o to, zda máme vhodné podmínky.

Což znamená: pocit bezpečí, přítmí, teplo, uvolnění, a pokud možno lidi, kterým věříme a kteří v nás vyvolávají pocity lásky a důvěry.

Pokud kojení nejde samo, je určitě dobré zkoušet a kojit nahé tak, aby kontakt kůže na kůži stimuloval naše hormonální procesy.

Je zajímavé, že v dnešní době zažívá tolik žen potíže s kojením anebo jej brzy vzdají. Nevěřím, že bychom najednou byly tak biologicky nekompetentní. Spíš v moderním světě často nemáme právě tyto základní jednoduché podmínky. Snažíme se stihnout spoustu věcí a nedopřáváme si dostatečně dlouhé ležení v posteli s novorozencem tak, abychom si zajistily maximální pravděpodobnost úspěšné iniciace kojení.

Foto: Lilia Khousnoutdinova

Znáte zdravotní přínosy kojení?

Kojení poskytuje dítěti výhody, které trvají až do jeho dospělosti. Jakékoli množství mateřského mléka má pozitivní vliv. Čím déle kojíte, tím déle trvá ochrana a tím větší jsou benefity.

Kojení může u dítěte pomoci snížit riziko:

  • infekcí, s nimiž v pozdějším věku navštěvuje nemocnici
  • průjmu a zvracení, s nimiž později navštěvuje nemocnici
  • vzniku syndromu náhlého úmrtí dítěte
  • obezity
  • kardiovaskulárních chorob v dospělosti

Některé studie také ukázaly, že minimálně půlroční kojení může u dítěte redukuje pravděpodobnost vzniku dětské leukemie. V tomto směru je však potřeba provést ještě více výzkumů.

Pro prvních 6 měsíců života dítěte (26 týdnů) se doporučuje krmit jej pouze mateřským mlékem. Poté je vhodné mateřské mléko přidávat dítěti k tuhé stravě tak dlouho, jak budete oba chtít. To přispívá k jeho zdravému vývoji a růstu. Mateřské mléko se s věkem dítěte mění podle jeho aktuálních potřeb.

Kojení a tvorba mateřského mléka mají zdravotní benefity i pro vás jakožto matku. 
Čím více kojíte, tím lépe.

Kojení u vás snižuje pravděpodobnost vzniku:

  • rakoviny prsu
  • rakoviny vaječníků
  • osteoporózy (slabé kosti)
  • kardiovaskulárních chorob
  • obezity

Zdroj: britská National Health Service

Prostředí otevřené kojení

Není nutné opakovat, že kojení je pro matku i dítě nejzdravější. Jde o dobře známý fakt, který uznává Světová zdravotnická organizace i nespočet výzkumů a odborných doporučení. Pokud chceme, aby víc žen úspěšně kojilo do šesti měsíců po porodu, je zřejmě třeba, abychom se jako společnost kojícím matkám více otevřeli.

Nyní je kvůli hektickému způsobu života často třeba ulevit si od kojení a raději si zvolit mnohem jednodušší variantu umělé výživy. Jednodušší v tom smyslu, že dítě není závislé na naší přítomnosti.

Foto: Lilia Khousnoutdinova

Nepatřičné základní životní potřeby

Svou roli hraje i to, že pokud potřebujeme své dítě nakojit na veřejnosti, musíme se neustále konfrontovat s pocitem určité nepatřičnosti. Je paradoxní, že sexualizace prsou umožňující pohoršení určité části (nejspíš mužské?) veřejnosti se stala důležitější než základní biologické potřeby matky a dítěte, které mají dobře zdokumentovaný dlouhý seznam zásadních zdravotních benefitů.

Doufám a věřím, že další generace konečně zažije velký vzestup počtu kojených dětí, a to i díky tomu, že naše společnost se lehce promění tak, aby s otevřenou náručí vítala čerstvé maminky i jejich miminka a zvykala si na překrásný obraz kojící matky.

Kojí královna i žena na poli

Při svých cestách po světě často narážím na staré sochy a malby kojících žen. Jedná se o křesťanskou ikonografii nebo také starodávná umělecká díla. Kojí Madona, kojí královna i žena na poli. Často mě při pohledu na všudypřítomné kojení v umění zaráží, jak je možné, že najednou se z tak rozšířeného, přirozeného a ctěného jevu stalo cosi nepatřičného, co by se na veřejnosti mělo schovávat pomalu na záchod. Je to velmi zvláštní, nelogické a hlavně neprospěšné pro matku i dítě.

Svobodná volba je základ

Ne vždy je pochopitelně kojení možné. Ať už to souvisí s velkými bolestmi, tvarem, fyziologií, genetickou výbavou nebo dalšími faktory, jsou případy, kdy jednoduše není tou správnou cestou. Potom je nesmírně důležité, abychom se nedostávaly do druhého extrému, a to je zostuzování matek, které se pro kojení nerozhodly anebo se rozhodnout nemohly.

Samozřejmě by svobodná volba, úcta k různorodosti našich životních cest měla vždy zůstávat primární hodnotou všech našich konverzací o mateřství.

Zároveň by zde měla být maximální podpora pro to, aby ženy, které chtějí kojit, mohly, aby k tomu dostaly veškeré potřebné informace a podporu a aby zároveň byly vítané ve svém kojícím stavu i ve veřejném prostoru. To vše jsou klíčové podmínky, aby všechny ty, co chtějí a můžou, doopravdy kojily.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz