Hlavní obsah
Lidé a společnost

O auto se staráme lépe než o rodící ženu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay
4. 10. 20:55

Co má společného rallye a porod? Obojí může být dlouhé a náročné, plné nečekaných otoček, ale i nepopsatelného pocitu euforie na konci.

Článek

Na startu letošního 11. ročníku rallye East African Safari Classic (EASCR) v Keni se představí i čistě ženská posádka. Do soutěžního vozu Opel Ascona zasedne zpěvačka Olga Lounová s Liliou Khousnoutdinovou jako navigátorkou. Jejich účast v závodu nebude pouze sportovního rázu. Chce přinést pozornost k důležitým ženským tématům.

Není závod jako závod

„O tom, jak funguje auto, lidé často vědí víc než o reprodukčním cyklu.“

(porodní asistentka Jeannine Parvati Baker)

Obě ženy jsou matkami, obě se zároveň aktivně zasazují o ženská práva. Pojmout účast v rallye trochu jinak a dát jí vyšší cíl tak bylo přímo nasnadě. Olga s Liliou se rozhodly o osvětu v oblasti porodní péče, kojení a mateřství. Jejich závodní vůz bude polepen slogany o prenatální péči (podpořenými mnoha studiemi, tzv. evidence-based). V Keni je zároveň obrovský problém s přístupem k porodní a poporodní péči, proto „osvětová“ posádka během jízdy podpoří i místní organizaci RedTribe.

Na podporu byla založena sbírka. Její třetí patronkou se kromě Lounové a Khousnoutdinové stala i moderátorka Lejla Abbasová, zakladatelka a ředitelka nadačního fondu Asante Kenya, který s organizací RedTribe již několik let spolupracuje.

Foto: Lilia Khousnoutdinova

3 patronky sbírky na podporu dobré porodní péče - Lejla Abbasová, Lilia Khousnoutdinova a Olga Lounová

Těžký život Masajek

Život masajských žen je řízený spoustou rigidních pravidel a nepřekročitelných tradic. Nejkontroverznější z nich je ženská obžízka, která obrovským způsobem ovlivňuje nejen jejich ženskou roli, ale také roli mateřskou. Zákrok způsobuje dívkám deformity komplikující porod plně vyvinutého dítěte. Ve snaze o úspěšný a méně bolestivý porod pak omezují stravu a přísun tekutin, čímž mohou zkrátit těhotenství až o dva měsíce.

„Díky tomu je de facto každý porod rizikový, ať už je předčasný nebo v termínu – vždy je více méně ohrožen život jak rodičky, tak dítěte. Proto je nesmírně důležité, aby podmínky pro porod a následná péče byly co nejkvalitnější, hygienické a přívětivé pro tak nestandardní porody,“ vysvětluje Lejla Abbasová.

Maják pro místní komunitu

V odlehlé oblasti Olorte, Loita Hills žije masajská komunita čítající zhruba 15 000 Masajů. Veškerou lékařskou péči zde poskytuje osamělá klinika, kterou spravuje právě organizace RedTribe. Kromě klasické péče praktického lékaře zajišťuje i základní zubařská a chirurgická ošetření. Klinika se stará také o těhotné a rodící ženy. Je prakticky jedinou alternativou k porodu v tradičních chýších, jelikož nejbližší vybavené zařízení je vzdálené 25 kilometrů drsným terénem a cesta do něj tedy může trvat i déle než hodinu.

Sestřička a příležitostná porodní asistentka Florence se ukázala jako nenahraditelná osoba. V průběhu let praxe na klinice RedTribe si dokázala osvojit všechny zmíněné lékařské postupy. Několik dětí přivedla na svět v naprosto nevyhovujících prostorách čekárny kliniky.

Foto: Lilia Khousnoutdinova

Každá žena si zaslouží dobrou porodní péči

Situace byla neúnosná, proto se RedTribe rozhodl stávající kliniku rozšířit. Nové křídlo mělo sloužit právě porodní a poporodní péči pro matky a jejich děti. Budova skládající se z porodní místnosti a pokoje pro poporodní rekonvalescenci však zůstává nevybavená. Ve stávajících podmínkách není možné provedení bezpečných porodů budoucí generace masajských dětí zajistit.

„Každá žena si zaslouží kvalitní, bezpečnou a respektující péči kolem porodu. V Keni, kde pojedeme rallye, často chybí základní vybavení a naším cílem je nejen poukázat na základy vědecky podložené péče v perinatálním období, ale i poskytnout faktickou pomoc v terénu,“ říká Lilia.

Materiální péče je velmi důležitá, nicméně sama nestačí. Součástí projektu bude i zprostředkování metod moderního přístupu k respektujícímu a bezpečnému porodu, důležitosti kojení a celkové péči o dítě i matku. Kromě vybavení kliniky bude vytvořen i edukativní program pro masajské matky o kojení a uhrazena cesta zkušené české porodní asistence, která předá Florence penzum všech relevantních odborných vědomostí a zkušeností.

Velká jména i legendární vozy

EASCR patří k vrcholům sportovní sezóny. Je typická svou neopakovatelnou atmosférou, velkými jmény i legendárními vozy. Letos se slavná soutěž historických vozů uskuteční 9.–18. prosince 2023. Náročná trať nezpevněným povrchem na území afrického státu Keňa bude dlouhá přibližně 3600 kilometrů. Kromě posádky Lounová/Khousnoutdinova, jediné ženské posádky v závodě, nasadí tým ACCR Racing21 i druhý vůz (Porsche 911 SC) v obsazení Vojtěch Štajf/Jan Bejvl. U obou posádek se jedná o premiéru v této doutěži.

Olga Lounová má nicméně v rallye bohaté zkušenosti. Účastnila se např. Rallye Dakar 2022 a během své kariéry vyzkoušela i jiné disciplíny motosportu. Lilia Khousnoutdinova se jako navigátorka zúčastnila už loňského Pražského Rallysprinu. S Vojtěchem Štajfem dojeli na třetím místě.

Foto: Lilia Khousnoutdinova

Jediná ženská posádka v závodě EASCR - Lounová/Khousnoutdinova

Jedete v tom také?

Do sbírky pro kliniku RedTribe se můžete zapojit prostřednictvím platformy Znesnáze21. Nadační fond Propolis33, jehož je Lilia zakladatelkou, násobí každou vloženou korunu zlatým řezem (tedy číslem 1,618). Nejštědřejší dárce dostane jako poděkování krabičku s hodinkami ze speciální edice East African Safari Classic značky Omologato, které v současné době již nelze na trhu pořídit.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz