Článek
Pokud jste byli na dovolené v jednom z egyptských přímořských letovisek, je vysoce pravděpodobné, že jste si toho už všimli. Na jednom lehátku u bazénu sedí postarší žena a na druhém vedle ní mladý místní muž. Kouká do mobilu, občas se usměje a obejme ji kolem ramen. Pro neznalé je to zvláštní pohled. Pro něj práce. A pro ni? Iluze lásky nebo i vědomá dohoda.
„Znám ten pohled. On sedí vedle ní na lehátku, podává jí pití, drží tašku, večer jde na pokoj udělat, co je třeba – a dostane zaplaceno. Ona si myslí, že se zamiloval. On jde druhý den zamilovat jinou,“ popisuje jedna z turistek v české facebookové skupině EGYPT dovolená - rady a tipy pro všechny.
Romantické podvody na evropských ženách jsou zkrátka v Egyptě fenoménem, který nejenže existuje, ale je zcela veřejným tajemstvím. Nejen mezi místními, ale i mezi turisty, majiteli cestovních kanceláří i mezi samotnými ženami, které do Egypta jezdí někdy přímo za tímto účelem.
Zkušení mentoři pořádají školení, jak ulovit Evropanku
V egyptských přímořských letoviscích, ale i v dalších zemích severní Afriky kvete „bezness“ systém. V rámci něj místní muži (tzv. „bezzi“) cíleně navazují vztahy s evropskými ženami, především single, rozvedenými nebo seniorkami. Zaměřují se zejména na ženy, které trpí samotou, připadají si méně atraktivní, touží po blízkosti, chtějí být milovány a vnitřně si přejí, aby jim ještě někdo napsal: „Jsi ta nejkrásnější žena na světě.“
Hnacím motorem těchto místních milovníků, kteří již často mají vlastní manželku i děti, jsou nejčastěji peníze, drahé dárky, nákup motorek, aut či nemovitostí nebo vízum do Evropy. Tito muži většinou pracují v cestovním ruchu v hotelech, restauracích, obchodech či kadeřnictvích. Zkrátka prostě tam, kde můžou potkat turistky nebo kde na ně můžou získat kontakt. Není výjimkou, že si dotyční třeba koupí telefonní číslo na Evropanku od kamaráda z recepce hotelu nebo toto číslo opíšou z příjezdového formuláře. Pak dotyčné pošlou zprávu, že ji viděli v nejmenovaném hotelu a nemůžou ji dostat z hlavy. A kolotoč se rozjíždí.
Aby tito muži byli ve svém počínání úspěšní, chce to dobře promyšlenou strategii. Třeba přímo v Egyptě mohou využít neformální školení, kde zkušení milovníci mentorují mladší zájemce o tento způsob obživy. „Stejně jako u nás existují kurzy podnikání, tak tam starší a zkušenější školí další kluky, jak na to. Jak oslovit Evropanku, co jí říkat, jak ji zaujmout, jak ji přesvědčit, že právě on je její osudová láska,“ popsala pro Blesk.cz majitelka české cestovní kanceláře Anna Šafrová.

Hotelový rezort v egyptské Hurghadě
Česká ambasáda přímo varuje před účelovými sňatky
Situace došla tak daleko, že na ni oficiálně upozorňuje i české velvyslanectví v Káhiře. Na svých stránkách přímo varuje před fenoménem účelových sňatků, který se rozmáhá hlavně v návaznosti na turistickou sezónu v Egyptě a dalších zemích severní Afriky.
„V drtivé většině se ze strany cizince nejedná o navázání skutečného partnerského vztahu, ale o zlepšení své finanční situace či získání pobytového oprávnění v EU,“ uvádí česká ambasáda doslova. Podle jejího varování se tito muži zaměřují zejména na ženy zranitelné – věkem, rozvodem, osamělostí či nízkým sebevědomím – a postupně je přesvědčují k zasílání peněz, nákupu dárků, elektroniky, oblečení nebo financování společného bydlení.
Ambasáda důrazně žádá všechny, kdo s takovým jednáním přicházejí do styku, aby předem zvážili důsledky. „Je nutné brát na zřetel zejména budoucí dopady takového jednání, ačkoli nečekaný zájem a odlišné způsoby postupného navazování vztahu mohou být pro dotyčnou osobu silně přitažlivé, zejména s ohledem na kulturní odlišnosti dané země, čehož si jsou tito muži velmi dobře vědomi,“ varuje ambasáda. Navíc připomíná, že ve většině těchto případů s podvodníkem aktivně spolupracuje i jeho rodina, která očekává „přilepšení“ své finanční situace.
Podle akademické studie publikované na ResearchGate pod názvem Couples in the Global Margins: Sexuality and Marriage between Egyptian Men and Western Women in South Sinai není tento fenomén žádnou náhodou, ale sociálním a ekonomickým důsledkem nerovnováhy mezi globalizovaným Západem a rozvojovými zeměmi. Studie otevřeně pojmenovává tento typ vztahů jako „strategické manželství“, kdy sociální tlak žen z Evropy naráží na životní potřebu mužů z Egypta získat ekonomickou stabilitu – často prostřednictvím vztahu, který se zvenčí tváří jako romantický a skutečný.
Pět milionů? To je příliš drahá láska
Zkušenosti žen, které tuhle realitu poznaly na vlastní kůži, jsou otřesné. „Znám případ, kdy jedna žena přišla o pět milionů korun. Věřila, že ji miluje. Koupila mu byt, auto, platila mu rodinu. Pak zjistila, že nejen že má v Egyptě manželku, ale i další Evropanky, kterým říká úplně to samé,“ napsala svou zkušenost jedna z turistek v české facebookové skupině EGYPT dovolená - rady a tipy pro všechny.
Některé ženy však jezdí do Egypta za koupeným potěšením zcela vědomě. „Za čtyři roky tam jsem toho viděla až až. Ale také to, že hodně žen si tam dlouhodobě platí muže vědomě. Koupí byt a auto, tam si ho „dosadí“ a měsíčně mu posílají peníze, aby si ho udržely. Létají za ním pravidelně a on se o ně stará jako o královny (je za to placený). Ženy mají v Evropě manžela, většinou staršího podnikatele, který na ně nemá čas… Ženy jsou většinou zajištěné, ve věku… Je to často vědomě dohodnutý oboustranný obchod. Ženy se ptají na recepcích nebo v restauraci, aby jim takového společníka sehnali. A pak je další skupina žen, která jim tu lásku věří, no… A pak pár procent, tak 1–2 %, kde je to opravdové…,“ uvedla své poznatky další česká turistka.
„Před 14 dny jsme se z Egypta vrátily s kamarádkou a dvěma dětmi a mohu říct, že oni opravdu jsou jak včely na bonbóny. Otravovali neskutečně a vyznávali lásku jak na pláži, tak i v krámě, kam jsme chodily nakupovat. Ale člověk musí vědět, že se takto chovají ke všem, takže jsme to braly s úsměvem, protože byli milí a nebyli úplně dotěrní. Když jsme řekly „ne“, tak toho nechali,“ napsala svou zkušenost další Češka.
A právě tady přichází ke slovu výraz, který se v Egyptě používá naprosto otevřeně Iisha, což znamená „chléb“ nebo „život“. Prakticky vyjadřuje, že tyto vztahy jsou pro některé Egypťany o přežití. Chudé mladíky vysílá často do letovisek přímo jejich rodina, a to s jediným cílem – najít si Evropanku, která jim zajistí lepší život, peníze a pokud možno i pobyt v Evropě.
Reportáž Red Sea Postcard od egyptské novinářky Hagar Farouk publikovaná v roce 2025 nabízí syrový pohled na tento fenomén. „Na první pohled to vypadá jako romance. Ale pod tím se skrývá tichá, nevyřčená transakce. Intimita výměnou za finanční podporu. Mladé tělo výměnou za iluze, že ještě někomu stojíte za to,“ píše Farouk. Místní kluci podle jejích slov vyrůstají s vědomím, že jejich sousedé, bratranci nebo kamarádi takto „pracují“. A že jednou přijde řada na ně.

Za český důchod v Egyptě uživíte sebe i milence
Web Egyptian Streets přinesl příběhy žen, které na začátku uvěřily sladkým slovíčkům o lásce a staly se z nich chodící bankomaty. „Použil mě jako banku,“ přiznává jedna z nich otevřeně. Podle tohoto webu patří mezi typické strategie egyptských obchodníků s láskou fingované nehody, nemoci v rodině, rozbité mobily nebo nečekané životní krize, na které je potřeba okamžitě poslat peníze. Klasikou tohoto druhu podvodu je třeba scénář, kdy se milenci náhle rozbije telefon a žena mu musí poslat peníze, aby vůbec mohl pokračovat v konverzaci.
V Hurghadě a dalších letoviscích je navíc veřejným tajemstvím, že v bytech, které tam vlastní Evropanky, s nimi žijí mladí Egypťané a často za jejich peníze. „Za český důchod tam uživí sebe i jeho. Zvlášť když prodá v Česku chalupu nebo byt, může jim koupit apartmán. A on už ani nemusí pracovat,“ komentovala pro Blesk.cz majitelka české cestovní agentury Anna Šafrová s tím, že doporučuje, aby si evropské ženy v Egyptě kupovaly alespoň nemovitosti samy na sebe.
Podobný obchod s láskou probíhá i v Tunisku či Maroku
Podle organizace EPI International, která se specializuje na vyšetřování manželských podvodů, se tento model vztahů zdaleka netýká jenom Egypta. Funguje podobně v Tunisku nebo Maroku a v poslední době i v Senegalu. Průběh je vždy stejný: Tito muži neoslovují ženy, u kterých si myslí, že budou mít úspěch, pouze během pobytu, ale často i před ním. Masově rozesílají zprávy na sociálních sítích, oslovují ženy podle toho, jaký na Instagramu či Facebooku označí resort, rychle vyznávají lásku a postupně tahají peníze.
Aby toho nebylo málo, s rozvojem umělé inteligence a falešných profilů se zvyšuje i sofistikovanost těchto praktik. Podle komentářů žen na sociálních sítích mají dnes tito muži klidně hned několik falešných profilů – jeden pro každou ženu, s pečlivě odděleným obsahem, historií a stylem komunikace. Pamatovat si, co které slíbili a napsali, je pro ně plnohodnotná práce na plný úvazek.
Je fér přiznat si, že ne všechny vztahy mezi Egypťany a Evropankami jsou podvod. Existují partnerské i manželské páry, které spolu žijí dlouhé roky z upřímné lásky, vzájemně se respektují a mají i rovný přístup k financím. Žádný takový vztah ale nezačíná zprávou na Facebooku „Hello beautiful“.
Zdroj:
https://mzv.gov.cz/cairo/cz/viza_a_konzularni_informace/cestovani_do_egypta/na_co_si_dat_pozor/ucelove_snatky.html
https://worldcrunch.com/in-the-news/red-sea-postcard-egyptian-men-foreign-women-and-the-tender-illusion-of-transactional-love/
https://www.blesk.cz/clanek/radce-zdravi-a-zivotni-styl-zivotni-styl/815417/majitelka-cestovni-agentury-o-sexualni-turistice-v-egypte-zajicci-s-ceskymi-seniorkami-za-duchod.html
https://www.lidovky.cz/domov/snatkovi-podvodnici-egypt-cesky-falesna-laska-past-dovolena-ceske-turistky-osamele-zeny-samozivitelk.A240727_200851_ln_domov_lsva
https://www.researchgate.net/publication/289133384_Couples_in_the_Global_Margins_Sexuality_and_Marriage_between_Egyptian_Men_and_Western_Women_in_South_Sinai
https://egyptpi.com/marriage-fraud/