Článek
Daří se mu v blízkosti člověka
S oteplováním a rozvojem dopravy se v Česku můžeme setkat se stále exotičtějšími druhy živočichů. Jedním z nich je dravá a velmi rychlá stonožka strašník dalmatský (Scutigera coleoptrata), která však umí také dobře skákat. Jak napovídá její český název, na první pohled vás dokáže svým vzhledem dokonale vystrašit. Ale v tomto případě rozhodně nedejte na první dojem.
Na strašníka dalmatského, jehož původní domovinou je celá oblast Středomoří, můžete v současnosti narazit prakticky po celém Česku. Například na facebookové skupině Určování bezobratlých lidé hlásí nálezy strašníka v Břeclavi, Mikulově, Znojmě, Brně, Moravské Třebové, ale i v Chomutově, Kralupech nad Vltavou, Kutné Hoře, Praze, Liberci, Děčíně nebo Ústí nad Labem. Tyto nálezy svědčí o tom, že v našich zeměpisných šířkách se strašníkovi evidentně daří a je u nás stále běžnějším druhem.
Tento mnohonohý tvor žije synantropně, což znamená, že s oblibou vyhledává lidská obydlí a jejich okolí. Obývá zídky, zdi, hromady kamení či sklepy, rád se dlouhodobě ubytuje také ve sklenících, skladech, halách, garážích, domech a bytech. Daří se mu zejména tam, kde je vlhko a kde má dostatek potravy.
Prosím co mi běhalo po bytě v Praze na Jarově? Moc děkuji.
Posted by Ivana Smutná on Monday, July 8, 2024
Samička strašníka dalmatského se dožívá až několika let
Strašník dalmatský je velká stonožka, která v dospělosti s nohama a tykadly měří na délku kolem 6 centimetrů. Výjimečně někteří jedinci dosahují velikosti 10 až 12 centimetrů, ovšem na rozdíl od Středomoří v Česku nedorůstají takových rozměrů. Poznávacím znamením dospělého strašníka jsou dlouhá tykadla a celkem 15 párů nohou, z nichž zadní jsou vždy delší než přední. V předním páru nožek se navíc nalézají jedové žlázy.
Tato stonožka původem ze Středomoří, která má šedivé až hnědé zbarvení a na svém těle tři tmavé podélné pásy, dokáže hbitě skákat a sprintovat. Když ji vyrušíte, za 1 sekundu zvládne urazit až 50 centimetrů, aby se co nejrychleji dostala do úkrytu. Navíc umí také skvěle lézt po stěnách a stropech.
A její délka dožití? Dospělí jedinci se dožívají 3 až 7 let, takže vám doma můžou dělat opravdu dlouhou společnost. Strašník přitom pohlavně dospívá ve 3 letech. Samice klade vajíčka vždy na jaře, celkem dokáže naklást až 150 vajíček za období několika let. Mladé larvy strašníka mají 4 páry nohou, s každou metamorfózou pak získávají nový pár.

Nenechte se zmást. Je to užitečný domácí tvor
Se strašníkem dalmatským se přes den jen tak nepotkáte, protože se schovává. Vylézá, až když se setmí, a v noci se živí tím, co doma nechceme. Tedy šváby, štěnicemi, rybenkami, komáry, roztoči, mravenci nebo mouchami. Ale také pavouky. Tato hrozivě vypadající stonožka je tedy velmi užitečná a působí jako přirozený čistič.
Zatímco v Česku nejsou schopnosti této dravé stonožky ještě příliš známé, v takovém Chorvatsku vědí, proč si mají strašníky hýčkat. Například chorvatská Wikipedie je označuje za užitečné obyvatele domácností, kteří skvěle likvidují dotěrný a škodlivý hmyz. A mimochodem, chorvatsky se řekne strašník dalmatský „štitonosna striga“.
Strašník cíleně neútočí, je velmi plachý
Strašník dalmatský dokáže svým vzhledem zastrašit, to každopádně. Pokud se ale s touto užitečnou dravou stonožkou více seznámíte, zjistíte, že se při blízkém kontaktu naopak ona bojí vás. Když se lekne, dá se na rychlý úprk do nejbližšího úkrytu a mnohdy při tom také odhazuje končetiny. Ovšem dlouho bez nich nezůstane, jelikož má skvělé regenerační schopnosti a ztracené končetiny se jí při svlékání znovu nahradí.
Do útoku se strašník dá pouze tehdy, když se bude cítit v ohrožení – například když jej budete silně držet v dlani, nebo když jej rukou přimáčknete třeba ke stěně. Jelikož má tato stonožka na předních nohách jedové žlázy, v těchto případech si koledujete o štípnutí. Pokud nejste alergici, není se čeho bát. Jeho síla se dá přirovnat k bodnutí včelou.

Mé osobní setkání se strašníkem bylo pozitivní
Na strašníka dalmatského jsem zatím v Česku nenarazila, ale osobně jsem se s ním potkala během své loňské letní dovolené na chorvatském ostrově Krk. Náš apartmán obývalo hned několik kousků, se kterými jsme se respektovali navzájem. Strašníci vylézali vždy v noci, kdy jsme je nechali lovit, a během dne jsme o nich vůbec nevěděli. Celá dovolená v tomto směru proběhla zcela bez problému.
Na závěr musím dodat, že ať už na tuto původem středomořskou stonožku narazíte kdekoliv, rozhodně ji nezabíjejte. Je to velmi užitečný tvor, který pro člověka nepředstavuje žádné nebezpečí. Pokud vám však bude nepříjemné žít v jeho blízkosti, raději strašníka opatrně vezměte do skleničky a vypusťte do volné přírody. Při jeho chytání buďte opatrní, ať tomuto rychlému členovci skleničkou neublížíte. Jeho odchyt totiž vyžaduje značnou dávku zručnosti a dobrého postřehu.
Anketa
Zdroj:
https://www.facebook.com/groups/165275253875054/search/?q=stra%C5%A1n%C3%ADk
https://hr.wikipedia.org/wiki/%C5%A0titonosna_striga
https://cs.wikipedia.org/wiki/Stra%C5%A1n%C3%ADk_dalmatsk%C3%BD
https://www.plantea.com.hr/stitonosna-striga/