Hlavní obsah
Věda

Kostel sv. Václava na Dolním Čepí ukrývá nebožtíka v křesle. Archeologové objevili i románské okno

Foto: Jiří Komárek – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Dlouho zůstaval na okraji zájmu. Teď kostel sv. Václava na Dolním Čepí na Vysočině budí velkou pozornost nejen archeologů. Jasné ovšem je, že dosud nevydal všechna svá tajemství.

Článek

Když vejdete do kostela sv. Václava na Dolním Čepí, dýchne na vás nesmírně pozitivní energie, která vás přenese do časů dávno minulých. Alespoň já se tak vždycky cítím. Že je tato stavba opravdovým unikátem, dokazují i archeologické práce, které zde probíhají.

Dříve se předpokládalo, že byl tento kostel ležící nedaleko řeky Svratky na pomezí Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje, založený zhruba v 15. století, neboť první písemná zmínka o něm pochází z roku 1492. Archeologové však potvrdili, že jde skutečně o románský skvost. Pravděpodobně je stejně starý nebo ještě starší než nedaleký gotický hrad Pernštejn, který je od dolnočepského kostelíku vzdálený vzdušnou čarou zhruba 4 kilometry.

Foto: Lina Klimarová

Archeologové v kostelíku nově objevili skryté románské okno

V pondělí 14. října 2024 se archeologům z Muzea Vysočiny v Jihlavě při průzkumu kostela sv. Václava na Dolním Čepím podařila úžasná věc. Ve stěně půlkruhové apsidy, kterou je kostel uzavřen na východní straně, se jim totiž podařilo odhalit románské okénko, které bylo v pozdějších fázích vývoje kostela zazděno.

Kromě tohoto románského okna i charakter kamenného zdiva a provázání jednotlivých částí kostela podle archeologů poukázal na to, že tento objekt byl s nejvyšší pravděpodobností vystavěn v první polovině 13. století. A je tím pádem mnohem starší, než se dříve předpokládalo. Archeologové, kteří v první fázi výzkumu provedli celkem tři sondy na hřbitově a jednu v interiéru kostela, našli také zlomky kuchyňské keramiky (hrnců a mísy), železné stavební kování ze 14. století a koňskou podkovu.

Foto: Lina Klimarová

Interiér kostela focený z horního dřevěného chóru. Je patrné, že pod svrchní výmalbou byly hledány stopy po freskách, které se ovšem nenašly.

V západní části kostela sv. Václava stávala románská věž

Kostel sv. Václava na Dolním Čepí je pozdně románská stavba, jejíž vznik historikové i díky novému objevu datují do první poloviny 13. století. K tomuto kostelu s půlkruhovým závěrem a hranolovou dřevěnou zvonicí na vrcholu sedlové střechy navazuje márnice a malý hřbitov obehnaný kamennou zdí. Celý tento areál je od roku 1958 památkově chráněn.

Tento kostel je výjimečný i tím, že se do dnešní doby dochoval pouze s minimem pozdějších zásahů. Například v době baroka získal půlkruhová okna, v první polovině 16. století u něj z neznámým příčin došlo k destrukci západního štítu včetně pozdně románské tribunové věže a v roce 1969 z něj byla odbourána sakristie. Fragment románské věže, která stála na západě, byl následně upravený na pavlač nástupu na kruchtu. Původní vstup do kostela byl z jižní strany lodi, dnes je zazděný, ale stále dobře patrný.

Foto: Michal Gregor - Own work, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Nebožtík čeká uvnitř kostela na své vzkříšení v sedě. Sedí v křesle

Když vstoupíte do kostela, v cihlové podlaze vpravo před lavicemi si můžete všimnout renesančního náhrobku. Na mramorové desce, na níž je vyobrazena lebka se zkříženými hnáty, se konkrétně píše, že „Léta páně 1740 12. dne měsíce ledna umřel slovutný muž Karel Humpolík věku svého v 78. roce, který tuto pochován radostného vzkříšení očekává“.

Co je ale zvláštní, tento muž čeká na své vzkříšení v sedě. Říkáte si jak? Sedí v křesle. Když totiž 12. ledna roku 1740 zemřel, pod podlahou kostela byl pohřben tak, jak se nacházel v okamžiku svého skonu – sedící v křesle.

Majitel místního statku Karel Humpolík (1662–1740) pocházel z dolnočepského rodu Humpolíků, která byla v zásadě drobnou pozemkovou šlechtou. Tento rod dávno vystřídal středověké vlastníky tvrze, jež pravděpodobně stávala na svahu nad kostelem.

Kostel sv. Václava byl za časů Karla Humpolíka typickým vlastnickým kostelem, což znamená, že majetkově a také stavebně úzce souvisel se sídlem této dolnočepské drobné šlechty. V současné době již rod Humpolíků na Dolním Čepí nežije.

Foto: Jiří Komárek - Own work, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Současný vstup do kostela.

Veřejnost se dovnitř kostela dostane pouze o výjimečných událostech

Chcete-li se podívat do interiéru sv. Václava na Dolním Čepí, máte v průběhu jednoho kalendářního roku hned několik možností. Tento kostelík bývá veřejnosti otevřen každoročně začátkem července v rámci Slavností Pernštejnského panství, kdy si můžete užít jeho komentovanou prohlídku. V dolnočepském kostele se rovněž pravidelně pořádá letní festival komorní hudby Komořinka s Akvartetem. V neposlední řadě bývá kostelík otevřen v rámci dolnočepských václavských hodů koncem září, kdy se v kostele koná nedělní Svatováclavská mše, nebo v prosinci během vánočního koncertu folklorního souboru Borověnka.

Foto: Lina Klimarová

Kostel je v neutěšeném stavu. Obec Ujčov se ho snaží zachránit, vypsala proto veřejnou sbírku

Současným vlastníkem kostela sv. Václava je obec Ujčov na Žďársku, pod níž jako místní část Dolní Čepí správně přináleží. Právě obec Ujčov v nejbližší době plánuje rozsáhlou opravu kostela, která bude zahrnovat například obnovu původní vnější omítky, obnovu střechy, vybudování dešťové kanalizace pro odvod srážkových vod od zdí kostela, obnovu hřbitovní zdi, obnovu vnitřních omítek a vybavení kostela nebo rekonstrukci přilehlé historické márnice. Tato rozsáhlá oprava si dle odhadů vyžádá několik milionů korun.

Kromě svých vlastních peněz chce Ujčov využít příspěvek od Ministerstva kultury či Kraje Vysočina. Na opravu románského kostela sv. Václava na Dolním Čepí obec Ujčov také vypsala na svátek sv. Václava 28. září veřejnou sbírku, do které mohou přispět všichni zájemci, kterým není osud této jedinečné památky lhostejný a kteří chtějí napomoci k její záchraně pro další generace.

Zdroj:

https://www.ujcov.cz/2024/10/14/kostel-sv-vaclava-na-dolnim-cepi/

https://mvji.cz/aktualita/123-archeolog-david-zimola-o-pruzkumu-kostela-v-dolnim-cepi

https://www.korunavysociny.cz/propagace-a-marketing/eventy/346-v-ujcove-vyhlasili-verejnou-sbirku-na-obnovu-cenneho-romanskeho-kostela

https://pamatkovykatalog.cz/kostel-sv-vaclava-693106

https://www.archaiabrno.org/home_cs/?acc=zapisnicek&blog_id=693&blog_date=2015-11-13

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz