Článek
Na pokladně požádejte o sluchátka s audioprůvodcem v češtině
Pokud se chystáte například k Baltskému moři, určitě si udělejte zastávku ve městě Malbork na severu Polska v Pomořském vojvodství. Zhruba 60 kilometrů od Gdaňsku totiž najdete dechberoucí křižácký hrad Malbork, který se rozprostírá na ploše více než 250 tisíc metrů čtverečních. Tato památka UNESCO, která je největší cihlovou gotickou stavbou na světě, přitom patří k nejnavštěvovanějším v Polsku. Pro zajímavost – Malbork je postaven z 12 až 15 milionů cihel.
Dobrou zprávou je, že si historickou trasu hradu Malbork můžete již pár let zpátky projít také v českém jazyce. Po zaplacení vstupného jednoduše požádejte na centrální kase o sluchátka s audioprůvodcem v českém jazyce a následně máte na několik hodin vystaráno. Kompletní prohlídka hradu Malbork vám totiž bude v průměru trvat tři a půl hodiny. Abyste si tento křižácký hrad opravdu užili se vším všudy, rezervujte si na něj minimálně půl den. Stojí to za to.
Lístky kupujte raději online, ať se dostanete dovnitř
Během letní sezony to na křižáckém hradu Malbork opravdu žije. Měli byste vědět, že do jeho interiérů je limit vstupu 500 osob za hodinu. Abyste měli jistotu, že se dovnitř Malborku opravdu dostanete, kupte si raději vstupenky předem online. Hrad Malbork má tyto oficiální webové stránky: zamek.malbork.pl
A kde zaparkovat v Malborku? Jestli do města Malbork přijedete autem, hledejte volná místa na městských parkovištích. Soukromá parkoviště, zvlášť ta poblíž hradu, jsou totiž zbytečně předražená. Zde je přehled městských parkovišť v Malborku: visitmalbork.pl
Na hradě Malbork vám dvě hodiny nestačí
Hrad Malbork v Polsku, který je od roku 1997 zapsán na Seznamu UNESCO, ročně navštíví statisíce turistů z celého světa. V jeho areálu se nachází několik různých expozic, které se věnují hlavně historii hradu. Najdete zde rovněž sbírku středověkých architektonických prvků, dále sbírku zbraní, brnění, praporů, ale také rozsáhlou sbírku mincí, která se vztahuje k historickým mincovnám v Malborku.
V místním Muzeu jantaru můžete obdivovat i rozsáhlé jantarové sbírky. Kromě stálých expozic jsou zde také dočasné výstavy a pravidelně se zde pořádají rytířské turnaje, ukázky středověkých řemesel, festivaly, koncerty nebo trhy.
Mám pro vás také další tipy. Pokud si chcete vychutnat úchvatný výhled na Malbork, vyjděte z hradu a přejděte most přes řeku Nogat. Další turistickou atrakcí je zde vyhlídková plavba lodí po řece Nogat, odkud opět můžete obdivovat dechberoucí křižácký hrad.
A jestli chcete vidět hrad Malbork z výšky, vystoupejte ve městě Malbork na bývalou vodárenskou věž z roku 1905, na kterou se dostanete po autentických železných schodech nebo vyjedete výtahem: kultura.malbork.pl
Ve městě Malbork rozhodně navštivte také vlakové nádraží z roku 1891, které je postavené z červených cihel a které se nachází zhruba 1 kilometr východně od hradu. Nebudete se na něj moci vynadívat! Úchvatný je nejen jeho exteriér, ale i dobový interiér.
Historie hradu Malbork má i českou stopu
Hrad Malbork nechal v gotickém stylu koncem 13. století postavit řád německých rytířů. V letech 1309 až 1457 byl Malbork sídlem velmistra řádu a hlavním městem křižáckého státu. Po bitvě u Grunwaldu v roce 1410 se hrad pokusila dobýt polsko-litevská vojska pod vedením krále Vladislava II. Jagellonského, avšak bez úspěchu.
Během třináctileté války se hrad dostal do rukou polského krále Kazimíra IV. Jagellonského, který jej odkoupil od námezdné posádky vedené českým šlechticem Oldřichem Červenkou z Ledec. Od té doby až do roku 1772 sloužil jako jedna z rezidencí polských králů.
V průběhu dějin byl hrad Malbork opakovaně silně poškozen. Ať už to bylo během třicetileté války, při dělení Polska nebo během napoleonských válek. První rekonstrukce Malborku začala v roce 1817. V letech 1877 až 1923 probíhala rozsáhlá rekonstrukce pod vedením Konráda Steinbrechta.
Na konci druhé světové války, po německo-sovětských bojích o Malbork, byl hrad doslova jednou velkou ruinou. Následně prošel rozsáhlou poválečnou rekonstrukcí. Polsku se podařilo Malbork obnovit, díky čemuž v současnosti patří k nejúchvatnějším hradům na světě.
Zdroj:
https://zamek.malbork.pl/
https://visitmalbork.pl/346,PARKINGI.html
https://kultura.malbork.pl/mckie/o-centrum/wieza-cisnien/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Malbork_(hrad)