Článek
Labina Mitevska byla pro tvůrce Samotářů až druhá volba
„Myslím, že lidi jsou tady k sobě zlí. Protože čeština je zlá. To je blbej jazyk. Tvrdej a složitej. Pořád nějaké možná a kdyby… Nikdo neumí říct… Všichni tady lžou.“ Vzpomínáte na legendární projev barmanky Vesny ze Samotářů, na který jí Jakub (Jiří Macháček) odpověděl, že „si myslí, že tady lidi spíš málo hulej”? Ostatně stejně jedinečná byla celá její role.
Čas neskutečně letí. Samotáře natočil režisér David Ondříček podle scénáře Petra Zelenky v roce 2000, tedy již před 25 lety. Barmanku Vesnu měla původně hrát americká herečka, ovšem tvůrci následně vsadili na Makedonku Labinu Mitevskou. A udělali moc dobře.
Scénárista Petr Zelenka konkrétně nabídl roli Vesny makedonské herečce Labině Mitevské během filmového festivalu v Cottbusu. Labina zde seděla v porotě a Petr Zelenka se na festivalu účastnil soutěžního klání s filmem Knoflíkáři. „Scénář v angličtině mi pak Petr poslal do Londýna, kde jsem žila. A než začalo natáčení, mohla jsem do něj drobně zasahovat,“ zavzpomínala Labina.
Čeština jí nedělala zásadní problém
Makedonská herečka Labina Mitevska mluvila v Samotářích česky. Podle jejích slov jí to nedělalo nějaký zásadní problém, protože čeština je stejně jako makedonština slovanský jazyk. Samotáře natáčela celkem tři měsíce a po tuto dobu, na kterou vzpomíná v dobrém, žila v Česku.
Role barmanky Vesny ze Samotářů pro ni ovšem byla jak první, tak poslední filmová zkušenost v Česku. „Vesna byla mou jedinou českou rolí. Žádná další nabídka nepřišla,“ řekla Labina Mitevska, která si díky této roli vysloužila nominaci na Českého lva.
Zahrála si hlavní roli ve válečném snímku nominovaném na Oscara
Labina Mitevska se narodila 11. října 1975 v hlavním městě Severní Makedonie Skopje, kde také momentálně žije se svou rodinou. A jak to v jejím případě všechno začalo?
Po studiích v makedonském Skopje, Dánsku a na Arizonské univerzitě začala již v roce 1994 koketovat s herectvím. Bylo jí tehdy 19 let a ztvárnila hlavní roli ve válečném filmu Před deštěm makedonsko-amerického režiséra Milča Mančevského. Tento snímek, který podává velmi zajímavý pohled na balkánský konflikt, získal v roce 1994 Zlatého lva v Benátkách a byl téhož roku nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film.
Mimo Samotáře účinkovala v mnohem vážnějších snímcích
Labina Mitevska dále hrála třeba ve válečném dramatu Vítejte v Sarajevu (1997) nebo dramatu o vyšetřování válečných zločinů v Bosně Falešný svědek (2015). Naposledy se coby herečka objevila v psychodramatu o odpuštění Nejšťastnější člověk na světě (2022), které popisuje setkání traumatizovaného muže-Srba s ženou-muslimkou, kterou postřelil během války v Jugoslávii v roce 1993.
V případě tohoto filmu byla Labina Mitevska členkou produkce a co je ještě zajímavější, tento snímek režírovala Labinina o rok starší sestra Teona Strugar Mitevska.
„Tento příběh pochází od mé scenáristky Elmy Tataragić, která ho sama prožila. Ne přesně tak, jak je vidět ve filmu, ale ano, během války, během obléhání Sarajeva, byla postřelena. Po válce studovala dramaturgii a byla přijata na workshop o dramaturgii a herectví, který pořádala EU a jehož cílem bylo spojit opačné strany: Bosňany, Srby, muslimské Bosňany… Je to velká směsice. Ona sama je katolička, židovka a muslimka. Tento workshop trval týden. Během jedné z lekcí, kdy měli odhalit svá nejhlubší traumata, promluvil mladší muž o své zkušenosti. Postupem času zjistili, že je na 99 % pravděpodobné, že to byl právě on, kdo ji postřelil,“ řekla Teona Strugar Mitevska v rozhovoru pro kulturní magazín el Hype.
Koncem roku 2024 obdržela prestižní evropskou cenu za koprodukci
Labina Mitevska se stejně jako její sestra snaží dělat věci s přesahem, takže se nebrání ani náboženským a politickým tématům. Ve své rodné zemi působí jako herečka, producentka, novinářka a aktivistka. Pravidelně zasedá i v porotách filmových festivalů.
Bývalá Vesna ze Samotářů je zejména výkonnou ředitelkou a producentkou rodinné produkční společnosti Sisters and Brother Mitevski Production, která sídlí ve Skopje. Tuto společnost spoluzaložila se svými sourozenci – sestrou Teonou (režisérkou) a bratrem Vukem (scénografem a animátorem). Kromě filmu Nejšťastnější člověk na světě patří k jejich nedávným projektům třeba snímky 21 Days Until the End of the World (2023), Skateboarding Is Not for Girls (2024) nebo Mother (2024).
Na Evropských filmových cenách, které se konaly 7. prosince 2024 ve švýcarském Luzernu, navíc Labina Mitevska za svou práci obdržela prestižní cenu Eurimages International Co-Production Award, kterou dostala za významný přínos v oblasti mezinárodní filmové koprodukce.
„Před 25 lety jsem byla po velmi dlouhou dobu jedinou ženskou producentkou a moje sestra byla jedinou ženskou režisérkou v naší malé, ale krásné zemi – Makedonii. Trvalo nám roky a roky, než jsme se dokázaly prosadit v balkánské macho společnosti. Byly jsme ženy a chtěly jsme změnu. Chtěly jsme dokázat, že kinematografie není výlučně a pouze pro muže – filmové profesionály. Chtěly jsme dělat evropské koprodukce s větším zapojením žen a, co je důležitější, chtěly jsme dělat nekompromisní kino. Nebylo to snadné. Ale my, já, moje sestra a můj bratr, jsme věřili, že artové kino může změnit svět a může nabídnout jiný pohled na svět. Dnes tomu stále věříme,“ řekla během děkovné řeči Labina Mitevska, která převzatou cenu věnovala svému otci, který zemřel na podzim roku 2024 a který Labinu a její sourozence přivedl ke světu filmu.
Zdroj:
https://www.screendaily.com/news/macedonian-producer-labina-mitevska-wins-eurimages-co-production-award/5199327.article
https://www.coe.int/en/web/eurimages/-/labina-mitevska-wins-the-eurimages-international-co-production-award-
https://www.novinky.cz/clanek/zena-styl-makedonka-ze-samotaru-labina-mitevska-nezijeme-v-lehkem-svete-40035820
https://elhype.com/en/the-happiest-man-in-the-world-interview-with-teona-strugar-mitevska/
https://www.csfd.cz/tvurce/11031-labina-mitevska/zajimavosti/
https://en.wikipedia.org/wiki/Teona_Strugar_Mitevska
https://en.wikipedia.org/wiki/Labina_Mitevska
https://www.youtube.com/watch?v=uH_m7Zsb_uQ