Článek
Krytý most přes řeku Svratku v Prudké byl v minulosti v havarijním stavu
Když se vydáte na hrad Pernštejn od Brna, vaší první zastávkou bude osada Prudká (část městysu Doubravník v okresu Brno-venkov), k níž se dostanete pěšky od obce Borač nebo autem od Doubravníku. Právě v Prudké se nachází dřevěný krytý most přes řeku Svratku z roku 1899, který na délku měří 33 metrů.
Původně sloužil dělníkům z nedaleké papírny C. M. Kopřivy, kteří se díky němu dostávali na druhý břeh řeky Svratky. Most stojí ve výšce tří metrů nad hladinou řeky a jeho nosnou konstrukci tvoří dvojitá věšadlová soustava.
Dřevěná krytá lávka přes řeku Svratku v Prudké 🚂 #udolisvratky #prudka #doubravnil
Posted by Údolí Svratky on Saturday, January 27, 2024
Pamětníci si jistě vzpomínají na to, že tato krytá dřevěná lávka přes řeku Svratku kvůli restitučním sporům do roku 2017 chátrala a byla v neutěšeném stavu. Patřila dokonce mezi nejohroženější nemovité památky Česka. V roce 2017 tuto lávku získal do vlastnictví městys Doubravník, který v roce 2019 zahájil její celkovou rekonstrukci. Krytý most v Prudké je již od roku 2021 kompletně opravený a vy tak můžete obdivovat jeho krásu.
Přesné souřadnice mostu v Prudké: https://mapy.cz/s/burajudejo
Známý dřevěný most v Černvíru je nejstarším svého druhu na Moravě
Druhou zastávkou na vaší cestě bude obec Černvír taktéž v severní části okresu Brno-venkov, kde najdete nejstarší krytý dřevěný most na Moravě. Tento most, postavený v roce 1718, je významnou technickou památkou a ukázkou mistrovství starých tesařů. S délkou 32 metrů a šířkou 2,6 metru stojí na kamenném pilíři uprostřed řeky Svratky a jeho sedlová střecha je krytá šindelem.
Most v Černvíru je výjimečný tím, že se dochoval téměř v původním stavu – s výjimkou střechy, která prošla kompletní rekonstrukcí v roce 1971. Tento most sloužil dopravě až do roku 1954, kdy jej pro tento účel nahradil nový silniční most, který se nachází v jeho těsné blízkosti. Přesto je tento dřevěný most stále funkční a využívají jej hlavně pěší a cyklisté.
Most v Černvíru je impozantní svou jednoduchou, ale účinnou konstrukcí. Jeho boční parapety jsou vysoké 1,5 metru a nad nimi se nachází metr vysoký průhled na řeku Svratku. Konstrukce mostu je převážně z jedlového dřeva, některé jeho části jsou vyrobeny z dubu.
Přesné souřadnice mostu v Černvíru: https://mapy.cz/s/neharetugo
Pernštejnská lávka přes říčku Nedvědičku je součástí staré kočárové cesty
Při návštěvě hradu Pernštejn rozhodně nesmíte minout malebnou Pernštejnskou lávku, která překlenuje říčku Nedvědičku a nachází se přímo v obci Pernštejn (součást městyse Nedvědice v okresu Brno-venkov). Tato lávka byla postavena v 60. letech 19. století a obnovená v roce 1933, což je vyznačeno na jednom z jejích trámů. Lávka je dlouhá 12 metrů, široká 4 metry a vysoká 7 metrů od hřebene k hladině potoka.
Pernštejnská lávka má sedlovou dřevěnou střechu pokrytou šindelem a spočívá na dvou kamenných pilířích vysokých asi 2,5 metru. Díky svému malebnému vzhledu patří k vyhledávaným místům návštěvníků, několikrát sloužila také jako kulisa při natáčení filmů.
Není od věci vědět, že původní dřevěný most na tomto místě zničila povodeň v roce 1761. Následně vznikla nová lávka, která byla součástí středověké kočárové cesty vedoucí od hradu Pernštejn směrem k nedalekému Sejřku. Pernštejnská lávka byla již dvakrát výrazně renovována, naposledy v 70. letech 20. století a v roce 2004.
Poblíž Pernštejnské lávky najdete studánku Korejtko, od které se můžete vydat po asfaltové Pivovarské cestě směrem ke hradu Pernštejn a Pernštejnským zahradám. Stojí to za to!
Přesné souřadnice Pernštejnské lávky: https://mapy.cz/s/fegodaroka
Krytý dřevěný most ve Švařci má z obou stran dřevěné schodiště
Posledním dřevěným mostem, který můžete obdivovat, je krytá dřevěná lávka ve Švařci. V tomto případě jsme už v Kraji Vysočina, a to konkrétně v jižní části okresu Žďár nad Sázavou. Tato lávka, postavená v roce 1873, je dlouhá 22 metrů a široká 2 metry. Stojí na zděných pilířích a její sedlová střecha je krytá šindelem. Lávka vznikla za místního starosty Josefa Fafílka, přičemž materiál ke stavbě daroval hrabě Vladimír Mitrovský.
Lávka ve Švařci klenoucí se přes řeku Svratku je unikátní svou věšadlovou konstrukcí a pečlivě provedenou tesařskou prací. Její nosné trámy jsou uloženy na dvoumetrových nábřežních kamenných pilířích, které ji chránily před přívaly jarních vod, a to ještě před tím, než vznikla Vírská přehrada.
V roce 1982 lávku pečlivě opravili místní tesaři, další její opravy proběhly v letech 2005-2006. Její výška od hladiny Svratky činí 5 metrů, takže než se na ni dostanete, musíte z obou jejích stran vystoupat po dřevěném schodišti.
Přesné souřadnice mostu ve Švařci: https://mapy.cz/s/fulunozopo
Výlet po dřevěných krytých mostech přes Svratku a Nedvědičku vás zavede do minulosti a umožní vám obdivovat řemeslné umění našich předků. Každá z dřevěných krytých lávek, o nichž jsem psala, je jedinečná, a rozhodně stojí za to objevit její kouzlo.
Zdroj:
https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C5%99ev%C4%9Bn%C3%A1_l%C3%A1vka_(Prudk%C3%A1)
https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C5%99ev%C4%9Bn%C3%BD_most_(%C4%8Cernv%C3%ADr)
https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C5%99ev%C4%9Bn%C3%BD_most_(Pern%C5%A1tejn)
https://info.bystricenp.cz/drevena-lavka-ve-svarci