Hlavní obsah
Cestování

Trpaslíků v polské Wroclawi je víc než 800. Jeden má na sobě i českou vlajku

Foto: Lina Klimarová

Polská Wroclaw je městem trpaslíků. Kdybyste ji prošli křížem krážem, takzvaných krasnale byste napočítali víc než 800. Ovšem nejde jenom o turistickou atrakci, ale také o symbol odporu a svobody.

Článek

Jsou na každém rohu. I na střeše, parapetu či na břehu řeky

Když se řekne polská Wroclaw, spoustu z nás napadnou tři věci. Vyhlášená zoo, krásné historické centrum zapsané v UNESCU a bronzoví trpaslíci. Tyhle pidimužíky nemusíte v metropoli Dolního Slezska, která je třetím největším městem Polska, vůbec složitě hledat. Jsou doslova na každém rohu a potkáte je i tam, kde byste to čekali nejméně. Třeba na střeše výškového domu, v nemocnici, na fotbalovém stadioně nebo na břehu řeky Odry.

Foto: Lina Klimarová

Wroclawští trpaslíci zvaní krasnale přitom vykonávají nejrůznější činnosti. Pracují na notebooku, popíjejí, lížou zmrzlinu, vybírají peníze z bankomatu, perou prádlo či hrají na hudební nástroje. Anebo taky posilují. Některý z nich je zubař, chirurg, hasič, novinář, geolog, numismatik, kovář nebo skaut. A často zastupují i významné polské osobnosti.

Foto: Lina Klimarová

Kromě trpaslíků ve Wroclawi narazíte také na bronzové trpaslice. Některé z nich například čtou pohádky nebo dělají roztleskávačku. Trpasličí muži jsou ale ve Wroclawi stále v převaze. Postavičky trpaslíků mnohdy upozorňují i na vážnější věci, jako je život znevýhodněných či handicapovaných lidí. Ve Wroclawi tak najdete i trpaslíka vozíčkáře, slepého, hluchoněmého či dyslektika.

Foto: Lina Klimarová

Trpaslíci souvisí s Oranžovou alternativou. Představují symbol vzdoru a svobody

I když na první pohled působí bronzoví trpaslíci jako pouhá atrakce pro turisty a hlavně pro děti, nenechte se zmást. Tihle pidimužíci totiž ve Wroclawi představují historický symbol odporu proti bývalému režimu a souvisí s protikomunistickým hnutím Oranžová alternativa (polsky Pomarańczowa Alternatywa), které ve městě působilo v 80. letech minulého století.

Foto: Lina Klimarová

A proč zrovna trpaslíci? Oranžová alternativa, kterou ve Wroclawi vedl student kunsthistorie Waldemar Fydrych, se snažila zesměšňovat minulý režim prostřednictvím humoru, satiry a absurdity. Jednou z charakteristických činností Oranžové alternativy bylo právě malování usměvavých trpaslíků v oranžové čepici a s květinou v ruce na zdech města, čímž se tento spolek vysmíval cenzuře a absurditě režimu.

Komunistické úřady běžně přemalovávaly a zakrývaly protirežimní nápisy a graffiti, které se objevily na zdech měst. A aktivisté Oranžové alternativy začali ve Wroclawi právě na tato místa kreslit trpaslíky. Oficiální úřady se ocitly v bizarní situaci, kdy musely rozhodovat, zda povolit nebo zakázat kresby neškodných pohádkových postaviček. Nejvíc trpaslíkovských graffity se objevovalo na Świdnické ulici, kde jsou některé k vidění ještě dnes.

Foto: Pnapora - Own work, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Původní graffiti trpaslíka ve Wroclawi.

Trpaslíci namalovaní na zdech se ve Wroclawi stali symbolem humorného odporu vůči moci. Kreslení trpaslíků bylo součástí širších happeningů Oranžové alternativy, které přitahovaly spousty lidí a probouzely veřejnou angažovanost. Jejich protikomunistické demonstrace měly zábavný charakter, což pomáhalo zesměšnit režim bez použití přímé konfrontace.

Jak můžete brát vážně příslušníka Státní bezpečnosti, který vám položí otázku: ‚Proč se účastníte nelegálního shromáždění trpaslíků?‘
Waldemar Fydrych, zakladatel Oranžové alternativy

Například v roce 1987 Oranžová alternativa podnikla ve Wroclawi velkou akci rozdávání toaletního papíru a dámských hygienických potřeb, které byly tehdy vysoce nedostatkovým zbožím. Tuto akci ještě opakovali a přidali také další recesistické happeningy. V podání Oranžové alternativy byla nejpočetnější akce Revoluce trpaslíků, která se v centru Wroclawi uskutečnila 1. června 1988 a které se zúčastnilo 15 000 protestujících. Měli na sobě oranžové kuželovité trpasličí čepice a skandovali „Svobodu trpaslíkům!“

Foto: Hiuppo – Vlastní dílo, CC BY 2.5, Wikimedia Commons

Wroclawská Oranžová alternativa se rozšířila i do dalších polských měst. Zde je původní obrázek trpaslíka na zdi ve Waršawě.

Krasnal Papa: První bronzový trpaslík, který se ve Wroclawi objevil v roce 2001

Po pádu komunismu se z trpaslíků stal důležitý symbol města a jeho svobodného ducha a projevu. Jako pocta Oranžové alternativě se v roce 2001 ve Wroclawi objevila první bronzová socha trpaslíka, který stojí na špičce lidského prstu. Tomuto nejstaršímu trpaslíkovi Wroclawi se říká Krasnal Papa a najdete jej na Świdnické ulici v samém centru.

Foto: Julo - Own work, Public Domain, Wikimedia Common

Krasnal Papa stojící na špičce lidského prstu. Jde o nejstaršího bronzového trpaslíka ve Wroclawi. Jeho mladší kolegové již dosahují menších velikostí, a to kolem 20 až 30 centimetrů.

Od této chvíle začal počet trpaslíků ve městě strmě růst a postupně se z nich stal obrovský fenomén. Dnes jich je už přes osm stovek a přibývají další. Každý z nich má svůj příběh, jméno i jedinečný charakter a často odkazuje přímo na místo, kde stojí.

Foto: Lina Klimarová

A když budete dobře hledat, ve Wroclawi narazíte i na jednoho novějšího trpaslíka, který má na sobě českou vlajku a který popíjí moravské víno. Prozradím, že se nachází nedaleko centra na náměstí Jana Pavla II.

Zdroj:

https://en.wikipedia.org/wiki/Wroc%C5%82aw_Dwarfs

https://visitwroclaw.eu/wroclawskie-krasnale

https://www.wroclawguide.com/en/wroclaw-dwarfs/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomara%C5%84czowa_Alternatywa

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz