Článek
Strašníci vylézali v noci po zhasnutí
Během dovolené v Chorvatsku 2024 jsme se se strašníkem dalmatským setkali vědomě vůbec poprvé, a to na Jadran jezdíme už pěknou řádku let. Když jsme jej první večer po příchodu z centra města Krk po rozsvícení objevili v apartmánu, pořádně jsme se vyděsili.
Tato dravá stonožka s dlouhýma nohama a tykadly dostala své české jméno oprávněně. Na délku měřila kolem 5 centimetrů a než jsme zjistili, že není tak nebezpečná, jak se na první pohled zdá, šel z ní opravdový strach. Jenže jak se říká, zdání klame a v tomto případě to bylo opravdu na místě.
Strašník je úžasný sprinter a dokáže skákat
Během pobytu u moře jsem v našem apartmánu chytala po večerech strašníka dalmatského, kterému se chorvatsky říká štitonosna striga, ještě několikrát. Upozorňuji na slovíčko chytala, a nikoliv zabíjela. Vždy jsem si vzala skleničku, kterou jsem strašníka na stěně rychle zaklopila, následně jsem pod ni vložila tenký list papíru. A právě takto jsem chyceného strašníka ve skleničce uzavřené listem papíru odnesla do nedaleké zahrady, kde jsem jej vypustila na svobodu.
Při chytání strašníků jsem zjistila, že tato velká pruhovaná stonožka s 15 páry nohou umí úžasně skákat a sprintovat. Za 1 sekundu zvládne urazit až 50 centimetrů a perfektně leze po zdech a stropech. Takže chytání těchto stonožek vyžaduje postřeh a hbitost. Na druhou stranu jsem si všimla, že strašník je velmi plachý tvor, který neútočí a který před člověkem rychle prchá do úkrytu.
Museli byste se hodně snažit, aby na vás strašník dalmatský zaútočil. Museli byste na něj třeba sáhnout nebo vzít jej do ruky. Jeho jedovatost přitom bývá srovnávána se včelím bodnutím, takže nebezpečný je spíš jenom pro alergiky.
Ke konci pobytu jsme už strašníky nechali lovit
Strašník je aktivní hlavně v noci, přes den zalézá do úkrytů. Navíc je to velmi užitečná dravá stonožka, která loví komáry, mouchy, rybenky, mravence, menší pavouky, štěnice, nebo dokonce šváby. Na jihu vědí, že si mají strašníky hýčkat, protože působí jako přirozený čistič, který likviduje dotěrný a škodlivý hmyz. Chorvatská Wikipedia dokonce strašníky dalmatské označuje za užitečné obyvatele domácností. Podle chorvatské Wikipedie jsou navíc strašníci neškodní pro lidi a zvířata a svým kousnutím údajně nedokážou propíchnout lidskou kůži.
Přítomnost strašníků je ukazatelem přemnoženého škodlivého hmyzu, ale také zvýšené vlhkosti, protože tato domácí stonožka miluje vlhké prostředí. V každém případě jsme ke konci našeho pobytu v Chorvatsku strašníky přestali řešit a navzájem jsme se respektovali. Jeden až dva kousky jsme v apartmánu zahlédli vždy večer nebo v noci, ale přes den po nich nebylo ani památky.
Tento článek jsem napsala hlavně proto, abyste vy všichni, co jezdíte na dovolenou do Chorvatska, strašníky dalmatské rozhodně nezabíjeli a respektovali práci, kterou dělají. Jsou to velmi užiteční tvorové, kteří pro vás nepředstavují žádné nebezpečí. Když na pokoji či v apartmánu strašníka uvidíte, chyťte jej raději do skleničky a vypusťte ho pod širým nebem na svobodu.
Zdroj: autorský text
https://magazin.cz/zdravi/11804-jedovata-stonozka-strasnik-dalmatsky-se-muze-zabydlet-i-vas-doma
https://www.jutarnji.hr/domidizajn/savjeti/mozda-se-uzasavate-ovog-predatora-u-domu-ali-postoji-dobar-razlog-zasto-ga-ne-treba-ubiti-15427819
https://hr.wikipedia.org/wiki/%C5%A0titonosna_striga