Článek
Pokud patříte k milovníkům Jadranu a zároveň urbexu, jistě je vám dobře známá zátoka Kupari poblíž Dubrovníku. Toto místo, kde se v současnosti nachází ruiny hned několika hotelů, však před sto lety vypadalo úplně jinak. Češi zde měli svou vlastní riviéru a neskutečně to tady žilo. Tuto českou enklávu, kterou si oblíbila hlavně smetánka, však v průběhu dalších desetiletí pohltil čas. A dějiny.
Zátoku Kupari objevili Češi už před první světovou válkou
Češi jako turisté propadli kouzlu Jadranu už koncem 19. století za Rakouska-Uherska. Potenciálu v turismu u Jaderského moře se chytla i řada českých podnikatelů a architektů. Třeba dva čeští podnikatelé Jaroslav Fencl a Jan Máša. Vyhlédli si nádhernou zátoku Kupari u Dubrovníku, kde stála dřív jenom stará cihelna, roku 1919 nakoupili pozemky a nechali si vytvořit návrh resortu u pražského architekta Jiřího Stibrala.
Jaroslav Fencl a Jan Máša toto místo moc dobře znali. Poblíž Kupari měli totiž již za Rakouska-Uherska továrnu na keramické obklady a dobře si uvědomovali turistický potenciál tohoto místa. Jejich plány však přerušila první světová válka. Po ní se rozhodli pokračovat a vystavět v Kupari hotel.

Právě v těchto prostorách před sto lety trávila dovolenou u moře česká smetánka.
V roce 1921 se pustili do díla. Stavbu československých polostátních mořských lázní Grandhotel Kupari měla na starost stavitelská firma Aloise Zimy z pražské Bubenče. Na stavbě pracoval jak český stavební mistr, tak čeští zedníci, tesaři a lakýrníci, kteří byli do Kupari přepravováni přímo z Čech.
V srpnu 1923 se Grandhotel Kupari slavnostně otevřel. Tyto československé mořské lázně disponovaly 166 pokoji s 340 lůžky a měly také českou a francouzskou restauraci, kde se prostíralo přímo na stříbře. Nechyběl ani vlastní skleník,ve kterém zaměstnanci pěstovali okrasné květiny nebo zeleninu na vaření. Vedle Grandhotelu se nacházela pověstná promenáda, kterou lemovaly vysoké palmy.
Hotel Grand Kupari 1934
Posted by Novica Jokanovic on Friday, March 14, 2025
„Kromě toho měl bowling, tenisové a fotbalové hřiště, poštu, lékárnu a ošetřovnu. O jeho zázemí a park se starali špičkoví odborníci. Rozvíjela se zde letní i zimní turistika. Tento komplex měl v té době vše, co měly i ty nejluxusnější hotely světa,“ popsal turistický web LiveCam Croatia.
Resort v Kupari si oblíbila hlavně československá prvorepubliková smetánka. Jak z řad politiků, tak herců či zpěváků. Pokud byste zapátrali v archivech, zjistili byste, že se v Kupari v roce 1932 natáčel i československý film Právo na hřích, ve kterém si zahrála prvorepubliková hvězda Truda Grosslichtová.

Zátoka Kupari v roce 1958 s Grandhotelem, který již patřil Jugoslávii.
Titova Havaj: Po roce 1947 zabrala Kupari jugoslávská armáda
Konec druhé světové války znamenal i konec fungování československého letoviska na Jadranu. Proč tento resort nezůstal v rukou Čechů?
Jak vysvětluje chorvatský turistický web LiveCam Croatia, nově vzniklá Federativní lidová republika Jugoslávie po druhé světová válce Grandhotel Kupari Čechům vrátila. Našinci zde ovšem nepodnikali dlouho. V roce 1947 Jugoslávie Čechům Kupari odebrala a od roku 1949 jej prohlásila za letovisko národního významu.

Hotel Pelegrin, vystavěný ve stylu pozdní chorvatské moderny, byl v 60. letech 20. století objemově a kapacitně největším hotelem na Jadranu. Dnes je v plánu jeho demolice.
Zátoku Kupari následně zabrala jugoslávská armáda, která zde vytvořila luxusní vojenský resort, do kterého jste mohli zpočátku vstoupit pouze v případě, že jste měli v rodině vysoce postavenou vojenskou osobu. Ve skutečnosti šlo ale o exkluzivní přímořské letovisko, kterému se v komunistické Jugoslávii začalo přezdívat Titova Havaj.
Jugoslávci zde od 60. let 20. století vystavěli dalších devět hotelů, do kterých invistovali zhruba miliardu dolarů. Nejznámějším z nich je jednoznačně hotel Pelegrin, který vznikl v roce 1963 a který od 80. let 20. století sloužil i západním turistům až do Chorvatské války za nezávislost.
Kupari si oblíbil i sám jugoslávský prezident Josip Broz Tito. Nechal si zde postavit vlastní rekreační vily s výhledem na Jadran, kde s manželkou Jovankou hostili významné VIP osobnosti západního světa. A to včetně hollywoodských hvězd Richarda Burtona a Elizabeth Taylorové.

Pohlednice s leteckým pohledem na zátoku Kupari v roce 1990, tedy jeden rok před vypuknutím občanské války. Přesně uprostřed vidíte bývalý český Grandhotel Kupari.
Od roku 1991 zůstal bývalý vojenský ubytovací komplex v zátoce Kupari opuštěný. Čtyři roky bojů o chorvatskou nezávislost zde vzaly za své a z komplexu se stal hotelový hřbitov. Tento zdevastovaný a vyrabovaný resort, kde jsou na stěnách kromě graffity patrné i díry po kulkách, začal následně místo turistů přitahovat milovníky urbexu. Ostatně BBC jej v roce 2024 zařadilo mezi dvanáctku nejvíce fascinujících komplexů opuštěných budov na světě.
„Z dálky vypadá tato skupina budov na krásném chorvatském pobřeží téměř jako jakékoliv jiné středomořské letovisko. Ale žádné turisty zde nenajdete. Když v roce 1991 vypukla v Jugoslávii občanská válka, Chorvaté převzali tuto oblast, válečné lodě obklíčily zátoku a toto krásné letovisko se v mžiku proměnilo v trosky. Kdysi rušné, okouzlující letovisko dnes mlčí, hotely jsou prázdné a občas zde uslyšíte padání sutin,“ uvedlo BBC ve svém článku.
Všechny hotely půjdou k zemi až na Grandhotel
Po více než 35 letech od posledního ubytovaného turisty se však v Chorvatsku rozjíždí rozsáhlá rekonstrukce zátoky Kupari, do které se od března 2025 pouští singapurský investor. Celá akce je posvěcená chorvatským Ministerstvem kultury a místní samosprávou. Na místě se již nachází těžká technika a probíhá vyklízení a oplocování staveniště.

Dnešní pohled na zátoku Kupari u Dubrovníku. Všechny hotely, které vidíte (až na Grandhotel), půjdou k zemi.
Co je v plánu? V zátoce Kupari půjdou k zemi skoro všechny hotely včetně slavného hotelu Pelegrin, což v Chorvatsku vyvolává značnou míru pobouření mezi veřejností i místními architekty, jelikož má tato budova vysokou architektonickou hodnotu. Zvlášť spolek architektů z Dubrovníku tvrdí, že hotel Pelegrin je jedinečným příkladem modernistické architektury, který si zaslouží ochranu a rekonstrukci místo demolice. Zdemolovány budou také hotely Galeb, Kupari, Goričina 1 a Goričina 2, které byly postavené v 60. až 80. letech.
„Navzdory nesouhlasu odborníků a části veřejnosti se zdá, že osud hotelu Pelegrin je zpečetěn. Odborníci varují, že tímto rozhodnutím Chorvatsko přichází o významný kus své architektonické historie, zatímco investoři a místní samospráva obhajují projekt jako příležitost k modernizaci a ekonomickému rozvoji oblasti,“ napsal Dubrovacki dnevnik.

Stav bývalého českého Grandhotelu v zátoce Kupari je dnes velmi žalostný. Jelikož jde o kulturní památku, nebude zdemolován a dočká se rekonstrukce.
Jediným hotelem, který nebude v zátoce zbořen, je bývalý český Grandhotel Kupari, který se dočká kompletní renovace a obnovy původního stylu fasády. Je totiž pod ochranou památkářů, neboť byl v minulosti v Chorvatsku prohlášen za kulturní památku. K zemi také nepůjdou nedaleké Titovy vily, které i nadále zůstávají ve vlastnictví chorvatského státu. Na místě zbořených hotelů má v následujících letech vzniknout nový luxusní ubytovací komplex.
Zdroj:
https://www.bbc.com/culture/article/20240806-12-of-the-worlds-most-fascinating-abandoned-buildings
https://dubrovackidnevnik.net.hr/vijesti/grad/arhitektonski-biser-kupara-odlazi-u-proslost-pelegrin
https://www.croatiaweek.com/kupari-redevelopment-begins/
https://www.livecamcroatia.com/en/blog/kupari-from-the-brick-factory-through-the-czech-pension-and-military-resort-to-the-ruins
https://en.wikipedia.org/wiki/Kupari,_Croatia
https://www.dailymail.co.uk/travel/travel_news/article-8366121/Before-pictures-abandoned-resort-Kupari-lies-near-Dubrovnik-Croatias-coast.html
https://www.livecamcroatia.com/en/blog/kupari-from-the-brick-factory-through-the-czech-pension-and-military-resort-to-the-ruins