Článek
Příčiny války
Předválečná politická situace Ukrajiny měla daleko k standardnímu demokratickému státu. Faktickou moc mělo několik oligarchů, kteří si mezi sebe rozložili sféry zájmů a vlivu. To vše probíhalo pod proruským politickým vedením.
V průběhu času se poměry sice mírně, ale přesto měnili směrem, ke standardnímu demokratickému zřízení. Ke střetu těchto dvou ideologií došlo, když Ukrajina pozastavila přípravy na podpis asociační dohody s Evropskou Unijí. Proti tomu se vzedmula několikaměsíční vlna odporu známá jako Euromajdan. Výsledkem bylo svržení proruské vlády a ustanovení prozatimní vlády Andeje Jaceňuka.
Rusko na to reagovalo okupací Krymu a rozpoutáním ozbrojeného konfliktu na východě Ukrajiny.
Průběh
Od té doby probíhaly lokální boje na východě Ukrajiny až do roku 2022. V únoru roku 1922 vpadla ruská vojska z několika směrů na území Ukrajiny. Ukrajině se s vydatnou pomocí mnoha zemí podařilo relativně rychle ruská vojska zatlačit zpět z některých nově okupovaných částí své země. V roce 2023 plánovala Ukrajina rozsáhlou protiofenzivu, která až na nepatrné výjimky dopadla neúspěšně. Od té doby na Ukrajině probíhá něco, co se nazývá opotřebovací válka.
Možná řešení
Ukrajina bez skutečné pomoci válku nevyhraje. Většina zemí jí pomáhá tak, aby to samotné Rusko příliš neohrozilo. Problém jsou jaderné zbraně, které Rusko vlastní a několikrát oznámilo světu, že v případě přímého napadení je použije. To je od okolního světa určitě zodpovědný přístup, ale co ti zbytečně mrtví na jedné nebo druhé straně. A co ty zbytečně zničené majetky a co děti, které budou muset vyrůstat bez svých rodičů.
Současný stav, kdy střídavě jedna nebo druhá strana hlásí jako úžasný úspěch dobytí vesnice o 1000 obyvatelích, kdy jedna strana té druhé ničí bombami rafinérie a druhá zase energetickou infrastrukturu, naprosto kontraproduktivní a nesmyslný.
Mocnosti by se měli domluvit, buď na takové podpoře Ukrajiny, které by dala Rusku lekci, že takhle ne a spolehnout se na to, že Putin atomové zbraně nepoužije, případně vymyslet, jak je před jejich použitím zničit. Věřím, že na tom se již v nějakém supertajném režimu pracuje.
Nebo akceptovat, že Rusko je taková velmoc, že když se rozhodne napadnout a zabrat jiný stát, tak na to má právo.
Obojí by bylo lepší, než současný stav.