Článek
Čeští a slovenští diváci měli vždy rádi komediální seriály z prostředí české vesnice. Důkazem toho jsou donekonečna reprízovaní Chalupáři nebo některé novodobé seriály. Příběhy na podobné téma se točily ale již daleko dříve. Úplně poprvé se televizní publikum mohlo s příběhem zasazeným do venkovského prostředí setkat v případě seriálu Tři chlapi v chalupě. Jednalo se o teprve druhý seriál Československé televize, který se vysílal živě v rozmezí let 1961 až 1963. Skutečnost, že šlo o živé vysílání, způsobila, že do dnešních dnů je zachován pouhopouhý zlomek tohoto díla. Jedná se o epizody, které byly z nějakých důvodů předtočeny a nevysílaly se živě.
Seriál z vesnice si lidé přáli
Seriál byl ve své době velice populární, a proto dramaturgové Československé televize oslovili dramatika Miloslava Stehlíka, aby napsal cyklus šesti komedií ze současné vesnice, který by nedochovaný seriál nahradil. Tak vznikl v druhé polovině šedesátých let scénář k seriálu Hostinec U koťátek. Režie se ujal Evžen Sokolovský, který se později podepsal pod takové normalizační skvosty, jako je Muž na radnici či Okres na severu. V případě Hostince U koťátek se jednalo o jeho vůbec první seriál a vzhledem k době natáčení, roku 1971, se ještě obešel bez ideologického balastu.
Seriál pojednává o příhodách každodenního života osobitých postaviček, obyvatel klasické české vesnice. Ve střediskové obci žijí zdejší obyvatelé své běžné životy. Muži jsou pravidelnými návštěvníky zdejšího podniku, centra veškerého dění, hostince U koťátek, který vede dobrosrdečná šenkýřka společně se svými dvěma dcerami, které jsou celé žhavé do vdávání. Od této trojice je odvozen i název podniku. Manželky se namísto toho scházejí na různých akcích v kulturním domě. Funkcionáři místního národního výboru řeší novou chystanou zástavbu, předseda JZD má pro změnu velké starosti s přijímáním nových pracovníků. Na vsi nikdy nevládne klid a každou chvíli nastane hotové pozdvižení. Pak se stává důležitým místem právě hostinec. U koťátek se prostřídá panoptikum složené z modernistického otce, který chce oženit svého syna; svéhlavého chovatele obecního kozla, díky němuž se na vsi přemnoží kůzlata; naštvaných místních ženských, kterým chce odlákat chlapy vychytralá vdova za pomoci voňavého pečiva, či místního floutka s panovačnou matkou.
Vesnička středisková
Oproti pozdějším Chalupářům se každý díl věnuje jiné postavě. Zajímavostí je, že zde úplně poprvé zazní replika „ta naše vesnička středisková“, později známá ze Svěrákova filmu Vesnička má středisková.
Evžen Sokolovský do své prvotiny obsadil řadu známých herců. Hostinskou si zahrála Božena Böhmová, její dcery, Manku a Anku, Miriam Hynková a Jana Drbohlavová. Ladislav Pešek se zde představil jako bývalý dragoun Václav Burda. Josef Větrovec si zahrál předsedu JZD Bohouše, což je jeden z momentů, který tento seriál propojuje s mladšími Chalupáři. Jeho manželku Božku zpodobnila Libuše Havelková. Předsedu MNV Lojzu Hroudu pro změnu ztvárnil Čestmír Řanda. Bohuš Záhorský představoval Malinu, zvaného Koumák. Josef Bláha byl kovářem Jakubem Peckou. Hudbu k seriálu složil v té době velmi známý skladatel filmové hudby Jiří Srnka.
Československá televize seriál uváděla na prvním programu od října do prosince 1971. První díl nebyl z nejasných důvodů odvysílán, seriál běžel od druhého dílu, který měl premiéru 9. října. Další epizody následovaly ve dvoutýdenní periodě. Závěrečná část byla odvysílána dne 4. prosince 1971. Seriál byl zařazen do večerního vysílání v hlavním vysílacím čase.
Na seriál se následně na celá dlouhá léta zapomnělo. Zda úmyslně, či neúmyslně, již není známo. Sice ne všechny dobové kritiky hodnotily seriál pozitivně, k výrazným výtkám ale v žádném případě nedošlo, navíc byl seriál zcela apolitický, zřejmý důvod k jeho zákazu tedy neexistoval. Na opětovné uvedení si nicméně musel počkat až do devadesátých let. Teprve 21. července 1995 byl premiérově uveden první díl při první repríze seriálu, která ovšem pro změnu neobsahovala pátou epizodu. Poprvé byl seriál kompletně odvysílán v roce 2020. Dnes je dostupný v internetovém vysílání.
Zdroje: