Hlavní obsah
Bydlení a architektura

Mnoho lidí chybuje v praní povlečení. Roztoči úřadují i po vyprání

Foto: WikiImages/ Pixabay

Prát povlečení je samozřejmost. Mnozí lidé však v praní povlečení dělají mnoho chyb. Perou ho jen zřídka a navíc na málo stupňů. Riskují?

Článek

Věděli jste o tom, že za jednu jedinou noc můžeme vypotit až litr potu? V horkých letních dnech je pravděpodobnost pocení opravdu velká. Proto je důležité povlečení často prát. Pot však není jediný důvod. V příjemném lůžku si nelibujete sami. Jsou tam s vámi i roztoči. Malí broučci, kteří jsou oku neviditelní, ale mohou nadělat spoustu problémů. Z roztočů můžete mít vyrážky, nebo dokonce trpě na astma. Samozřejmě proti nim lze bojovat.

Prát, prát a prát. Ale správně

Lůžkoviny by se měly prát opravdu často. Ideální interval je sedm až deset dní. A je jedno, jestli je léto nebo zima. Důležité je při praní použít správný program, aby se povlečení nezničilo a přitom bylo hygienicky čisté. Ideální je, jestliže má pračka speciální program určený právě pro lůžkoviny. Pokud nemá, nevadí. Stačí zvolit program na bavlnu. Důležité je nepřehnat to s otáčkami. Rychlost kolem 1000 až 1200 otáček zajistí, že se nepoškodí vlákna.

Nejdůležitější ze všeho je však nastavení teploty. Ačkoliv dnes většinu věcí pereme na minimum stupňů, povlečení perte alespoň na 60. Při nižší teplotě se totiž roztočů v povlečení nezbavíte. Je jasné, že některé povlečení na více jako 40 stupňů vzhledem k materiálu prát nelze. Pak zvažte jeho používání především ve chvíli, kdy máte doma alergika. A co je ještě důležité? Povlečení by se mělo v každém případě prát naruby a se zavřenými zipy. Důvod je jednoduchý. Jedině tak zůstanou barvy zářivé a zipy se nepoškodí.

Jak ještě bojovat proti roztočům

Děsí vás představa, že vaši milovanou postel okupuje armáda broučků, které nemůžete vidět? Nebo někoho z vaší rodiny dokonce trápí alergie na roztoče? Pak pravděpodobně samotné praní stačit nebude. Důležité jsou i další věci. Z počátku se to zdá náročné, ale pokud si rutinu zaběhnete, nebude vám to připadat tak hrozné. Pokaždé, když vstanete, dejte peřiny ideálně vyvětrat ven. V mrazu i v horku. Kdykoliv. Důležité je nejen větrání ložního prádla, ale také otevřené okno v místnosti.

Pokaždé, když půjdete povlečení prát, tak nezapomeňte důkladně vysát matrace a samozřejmě je nutné udržovat v čistotě také celý pokoj. Minimalizujte prach v ložnici nebo dětském pokoji tím, že nebudete používat závěsy, záclony ani koberce. Pravidelně prostory vysávejte a minimálně dvakrát týdně také vytřete. A pokud si chcete být opravdu jistí, že si na vás roztoči nepřijdou, pak vyměňte péřové peřiny za umělé vlákno nebo speciální lůžkoviny pro alergiky. Případně si pořiďte hypoalergenní protiroztočové povlaky. Investice do nich je sice poměrně velká, ale vyplatí se. Dalšího praní se nebojte. Tyto povlaky stačí prohnat pračkou jednou nebo dvakrát v roce.

Zdroj: pylovasluzba.cz, uklidproklid.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz