Článek
Pyrotechnika. Téma, které každoročně vzbuzuje vášnivé debaty. Především v období závěru roku. Podle některých ohňostroje k závěru roku neodmyslitelně patří. Podle druhých je to jen zbytečná zátěž pro životní prostředí a také nebezpečí pro zvířata. Pro mne je to především bohapusté vyhazování peněz a nebezpečná aktivita, která může ohrožovat zdraví. Sama pyrotechniku nekupuji a na oslavu závěru roku mi stačí zapálit si slavnostně prskavku.
Mám pochopení pro ty, kteří se bez ohňostroje neobejdou 31. prosince o půlnoci. Bez ohňostroje, který má alespoň přijatelné světelné efekty. Nemám však pochopení pro ty, kterým přijde zábavné vybuchovat petardy. Ideálně od prvního prosincového dne. Nebo alespoň od Mikuláše. A protože je to děsná zábava, pokračují v ní alespoň měsíc. Proč? Co je tak skvělého na tom škrtnout, zahodit a nechat vybuchnout? Co je tak zábavného na tom dělat nesnesitelný hluk? Co je tak zábavného hazardovat se svým zdravím?
Hluk je opravdu velký
Ne, nejsem žádný milovník ticha. Docela ráda si nahlas poslechnu muziku. Nevadí mi zvuk z okolních kulturních akcí, ale petardy? To je trochu zbytečný hluk, ne? Vždyť síla zvuku některé zábavní pyrotechniky může dosahovat až 190 decibelů. I letadlo je při svém startu tišší. Startující letadlo totiž vydává hluk kolem 120 decibelů. A práh bolestivosti začíná pro lidi na hodnotě 130 decibelů. Poškození sluchového ústrojí však hrozí už na hodnotě kolem 80 dB. A u zvířat je ta hranice ještě nižší. Tak proč ohrožovat sebe i přírodu?
Zvířata, která jsou blízko výbuchu, navíc mohou mít poškozené oči nebo je pyrotechnika může popálit. Ve hře je také světelné znečištění, nepříjemný zápach a v neposlední řadě znečištění ovzduší, vody a půdy. Při explozi se uvolňují jedovaté zplodiny. A pokud někomu nevadí, že ubližuje zvířatům, měl by si uvědomit, že ubližuje také lidem. Navíc pyrotechnika kontaminuje půdu a vodu. Tu půdu, ve které pěstujeme bio zeleninu. Tu vodu, kterou pak pijeme. Konkrétně se do vody dostávají zdraví ohrožující perchloráty, které zabraňují vstřebávání jódu. Výsledek? Onemocnění štítné žlázy.
Nově si koupíte jen některou pyrotechniku
Podle novely bude zakázáno prodávat takřka veškerou pyrotechniku mimo kamenné prodejny. Výjimkou bude nejméně nebezpečná kategorie F1, do které spadají práskací kuličky a prskavky. A také prodej přes internet bude přísnější. Nově bude nutná odborná způsobilost pro nákup a používání pyrotechniky kategorie F3, tady i velké petardy nebo římské svíce. A posílené budou pravomoci obcí. Ty budou moci více regulovat používání pyrotechniky na jejich území. Novela počítá s minimální ochrannou vzdálenosti při odpalování pyrotechniky. Vzniknou takzvaná ochranná pásmu. Pyrotechnika kategorie F2 a F3 se nebude moci používat do vzdálenosti 250 metrů od nemocnic, domovů pro seniory, chovů zvířat, zoologických zahrad a hospodářských objektů.
„Jsem rád, že poslanci dnes podpořili návrh na omezení pyrotechniky, díky kterému se omezí hluk, znečištění ovzduší a riziko úrazů či požárů. Řada změn, které novela přináší, znamená, že mimo jiné už nebude možné nekontrolovaně odpalovat petardy a dělobuchy vyšší kategorie blízko nemocnic, domovů pro seniory, ZOO, chovů zvířat a dalších hospodářských subjektů. Hluk tak nebude způsobovat stres dětem, nemocným, seniorům či plašit hospodářská a domácí zvířata,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík s tím, že zábavní pyrotechnika do těchto míst, stejně jako do národních parků a české přírody, zkrátka nepatří.
Prosinec 2025 už bez ohňostrojů
Novela zákona o pyrotechnice míří do Senátu. Pokud dojde k jejímu schválení, nabude účinnosti 1. prosince 2025. Alespoň částečně. Se zákazem prodeje kategorie F3 jiným osobám než odborně způsobilým se počítá od 1. července 2026. Potvrzení způsobilosti bude vydávat Český báňský úřad. Kdo nebude mít povolení má smůlu. Nesmí si pyrotechniku této kategorie pořídit ani ji odpalovat. Za porušení hrozí pokuta půl milionu korun.
„Používání pyrotechniky je někdy spojeno s vážnými úrazy nebo škodami na majetku. Cílem novely, kterou jsme spolu s odborníky připravili, je zvýšit bezpečnost a ochranu všech, kdo s pyrotechnikou přicházejí do styku, ať už jde o uživatele nebo jejich okolí. Novela upravuje podmínky jejího prodeje s cílem bránit nekontrolovanému šíření nebezpečné pyrotechniky,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Vedení obcí bude moci ohňostroje zakázat
Nově budou moci obce ohňostroje zakázat buď v určitých časech, nebo dokonce celoročně. Zákaz by se měl týkat kategorií F2, F3, F4 a T1 a T2. Je tedy možné, že města a obce v budoucnu zpřísní podmínky pro odpalování. V současné době má většina samospráv zákaz odpalování pyrotechniky především v centrech měst nebo v blízkosti škol. Často se v současné době omezení týkalo také chráněných území. „Každý rok řešíme následky Silvestra – vystresovaná zvířata, zraněné lidi, požáry a odpad po ulicích. Díky novele budou mít obce a města účinný nástroj, jak své obyvatele i životní prostředí chránit,“ uvedl ministr Hladík.
Otázkou je, jestli to bude plnit svůj účel. Vždyť jsme byli v minulosti několikrát svědky toho, že lidé nedbají zákazu. V loňském roce bylo zakázané používání pyrotechniky v historickém centru Prahy. Přesto záchranáři řešili několik zranění a policie odváděla na služebnu osoby, které pyrotechniku odpalovali. Podobné to je každoročně například v Harrachově. Na území národního parku je pyrotechnika prostě zapovězená. Jenže se najdou tací, kteří ji přesto odpalují. A to nemusí být zrovna silvestrovská noc. Jasně, nebe nad Harrachovem nezáří jako v Las Vegas, ale najdou se jedinci, kteří zákaz prostě porušují. A vsázejí na to, že postih nepřijde.
Rozdělení pyrotechniky na kategorie
Pyrotechnické výrobky se rozdělují na zábavní pyrotechniku (F1 až F4), divadelní (T1 a T2) a ostatní pyrotechnické výrobky (P1 a P2). Vyšší číslo u jednotlivé kategorie znamená vyšší riziko při jejím používání. Přehled kategorií zábavní pyrotechniky F1 – bouchací kuličky, motýli, prskavky F2 – petardy, římské svíce, dýmovnice, malé baterie F3 – velké kompaktní baterie, složené ohňostroje, velké petardy, římské svíce velkých kalibrů, velké fontány F4 – kulové pumy, válcové pumy, kompaktní baterie, ohněpád.
Zdroj: ochranazvirat.cz, mzp.gov.cz, praha.eu, idnes.cz, facebook.com