Článek
V nově budovaném rozšíření Parku Přátelství u zastávky pražského metra na začátku jara vykvetly v trávě šafrány. Myslela jsem si, že je to náhoda, že tam někdo zasadil na podzim pár cibulek, jak to lidé dělají před vchody do paneláků.
Ale pak jsem procházela parkem a všimla jsem si velkých ploch těchto jarních kvítků na více místech. Zřejmě šlo o pozdrav zahradníků, který v parku lidem nechali na pokyn zastupitelstva.
Celý tenhle park pro mě byl příjemným překvapením už od minulého roku. V místě parku dřív stávalo nadzemní elektrické vedení, které bylo demontováno. Čekala jsem, že travnatou plochu koupí developeři a brzo tu vyrostou nové domy. Místo toho jsem se dívala, jak po terénních úpravách vznikají kopečky hlíny, na kterých v zimě sáňkovaly děti, a po cestě do práce jsem ráda koukala, jaké stromy a keře kde od minula přibyly.
A to, že zasadili do trávy jarní květy, které dělají parádu jen chvíli, mě opravdu potěšilo.
Duševní zdraví ve městě
Život ve městě může působit nepříznivě na duševní zdraví a pohodu, což můžu potvrdit, protože to v Praze vnímám na vlastní kůži. Když trávím podstatnou část dne v metru bez denního světla, kličkuji davy lidí na ulicích bez zeleně, obklopená všudypřítomným hlukem a smogem, ne vždy se cítím dobře.
O to víc si cením klidných míst a hlavně parků, kam si ráda chodím odpočinout od ruchu města. Rostliny ve městě a dostatek zelených ploch duševní zdraví zlepšují, což potvrzují také studie.
Krása navíc
Kvetoucí rostliny považuji za bonus. Za krásu navíc. Jsem ilustrátorka a fotografka rostlin, květů si proto všímám hodně. Ale věřím, že květy ve městě potěší i lidi, které tolik nezajímají.
Myslím si, že je podvědomě vnímají i lidé, kteří si jich konkrétně nevšimnou, ale vnímají park jako celek. Že možná jen periferně vidí něco barevného, nebo ani to ne. Ale když ráno spěchají do práce nebo odpoledne venčí v parku psa, tak se cítí o kousek líp.
Zdroje: Česká televize a Český rozhlas o studiích, Praha 9 o revitalizaci parku