Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Včely proti slonům: Neobvyklý boj za úrodu v Keni

Foto: e-smile/Pixabay

Slon

Farmáři proměnily včely v nečekané pomocníky, které udržují slony mimo jejich úrodu.

Článek

V Keni se stále častěji používají včely jako neobvyklý, ale za to účinný způsob ochrany úrody před slony. Tato inovativní metoda spočívá v instalaci včelích úlů kolem polí, což slonům brání v přístupu k plodinám, protože se bojí včelího bodnutí. Tímto způsobem se daří chránit nejen úrodu, ale i místní ekosystémy. Po celém světě se rozšiřování zemědělské půdy stále více překrývá se sloními biotopy, což často vede k nebezpečným interakcím, když se sloni potulují po úrodě lidí. V Keni ale vědci po desetiletích vyšetřování přišli s jednoduchým, ale důmyslným řešením, jak slony odradit.

Africké divoké včely

Ano, bzučící bariéry, inspirované dlouholetými místními znalostmi o nechuti slonů přiblížit se ke včelím úlům, nabízejí přírodní a účinný způsob, jak zmírnit někdy násilné interakce mezi farmáři a slony. A nyní se tyto praktiky šíří po celém světě, od Mosambiku až po Thajsko. Co sloni tak nenávidí na včelách? Konflikt mezi člověkem a slonem je narůstajícím problémem hned v několika oblastech. V Keni, kde navíc roste populace, poptávka po zdrojích se oblasti obývané lidmi stále více překrývají s územím slonů.

Foto: DerWeg/Pixabay

Divoká včela


Díky rozšiřování zemědělské půdy, těžby dřeva, urbanizace a zmenšování a fragmentace slonů – volně žijících živočichů, kteří vyžadují velké plochy půdy, tato situace nutí slony vstupovat do lidských sídel při hledání potravy a vody,“ říká Greta Francesca Iori, poradkyně v Etiopii pro ochranu slonů. Navíc pro mnoho chudých rodin je zemědělství velmi klíčové jako zdroj jejich obživy. Nejen voda, ale také výživné, vysoké plodiny přitahují tato zvířata, kdy cesta vede právě k lidskému obydlí. Pokud přijdou sloni do místa, kde je úroda, pak farmáři přijdou prakticky o veškeré plodiny, o které se starali. Taková setkání mohou mít příšerné následky pro obě strany. Farmáři mohou dokonce zemřít, když se ve snaze bránit svá pole postaví sedmitunovým slonům, oproti tomu sloni mohou být takto značně zabíjeni farmáři.

Úly sloužící jako účinná bariéra

Vědci i místní obyvatelé strávili desítky let testováním různých řešení k odstrašení slonů. Elektrické ohradníky, strážní věže a solárních reflektory až po cihly namazané chilli a páchnoucí repelenty slonů nebo dokonce jednoduše pomocí zvuků k vystrašení slonů – to vše s vlastními klady a zápory. Avšak nejlepším řešením byly včely. Všechno to začalo na počátku 21. století, kdy ekolog Oxfordské univerzity a předseda charitativní organizace Fritz Vollrath, začal zkoumat tento nekonečný problém. V roce 2007  výzkum došel k závěru, že sloni se drží dál od stromů obsahujících úly divokých afrických včel, ale také se navzájem upozorňují, aby si řekli, že se mají držet dál. Moc dobře si uvědomují, že mohou dostat žihadlo, na které se nezapomíná. Často, ženy, které pracují na polích jsou vystaveny nebezpeční útoků slonů.

King navrhl nástroj, který mohli farmáři použít k ochraně své úrody před hladovými slony. Tím byl plot vyrobený z úlů divokých afrických včel. Poprvé tento nápad vyzkoušela v roce 2008 v komunita v Laikipia v Keni, která trpěla díky pravidelnými nájezdy slonů.

V průběhu let King a další výzkumníci shromáždili řadu důkazů o účinnosti ohradníků pro úly v Keni. Dnes jsou tyto ohradníky zkoušeny, a také studovány v desítkách dalších zemí včetně Tanzanie, Mosambiku a Srí Lanky. Důkaz o účinnosti metody pochází také z Thajska, další země, kde je konflikt mezi lidmi a slony každodenní záležitostí.

Přírodní ochrana je pro farmáři tou nejlepší možnou volbou v tomto boji. Navíc farmáři mají další užitek, kterým je med.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz