Hlavní obsah
Finance

Digitální fakturace: méně nákladů pro firmy i lepší výběr daní

Foto: Luděk Niedermayer

Bez větší pozornosti médií se Radě před nedávnem a po dlouhých jednáních podařilo nalézt shodu na velmi důležitých změnách souvisejících s digitalizací daní a platformovou ekonomikou.

Článek

Balík VIDA zahrnuje jasné podmínky pro zdanění platformové ekonomiky v oblasti krátkodobého ubytování a taxislužeb, jednotnou identifikaci pro platbu daně z přidané hodnoty a – což je hlavní důvod, proč o tom píši – také standard pro zavedení digitální fakturace.

Na zavedení sjednocené elektronické fakturace jsme s kolegy z ekonomického výboru apelovali na Komisi loni v říjnu v rámci možností, které nám dává konzultační legislativní procedura.

Standard digitální fakturace je v rámci EU již podporován v mnoha zemích, zejména pro dodávky do veřejného sektoru (B2G). Nový balíček VIDA jej postupně zavede i v soukromém sektoru, a to pouze pro přeshraniční platby (v souladu s kompetencemi EU). Otevírá to však prostor pro členské země k vytvoření systému digitální, tedy automatizovatelné fakturace vnitřní ekonomiky.

Tento krok má značný potenciál snížit náklady firem a zároveň zpřesnit daňový výběr. Podniky díky digitálnímu vykazování v reálném čase získají lepší přehled o svém finančním stavu, což jim umožní lépe přizpůsobit obchodní strategie. Automatické propisování faktur do účetních systémů pak přinese efektivnější a bezpečnější provoz.

Kromě výrazného snížení nákladů pro firmy se tím samozřejmě zlepší i výběr daní. Finanční správa bude mít přístup k transakcím nad určité částky téměř v reálném čase, což jí umožní efektivněji pracovat s daty a analyzovat možné krácení DPH.

Mimochodem, mnoho zemí v EU již digitální fakturaci do svého daňového systému zavedlo, byť v soukromém sektoru zatím jako nepovinnou variantu. Itálie ji má povinnou plošně a řada dalších států, jako Francie, Španělsko, Německo či Polsko, ji začala povinně zavádět. Je tak nejvyšší čas, aby se její formáty napříč EU sjednotily.

Často slýcháme, že „rušení regulace“ nebo „deregulace“ je řešením na všemožné problémy. Někdy to platí, jindy ne. Tento balíček nové legislativy ale ukazuje, že dobře nastavená pravidla mohou podnikání usnadnit, snížit náklady a zajistit férovější tržní soutěž. A právě to posiluje konkurenceschopnost.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám