Hlavní obsah
Nakupování a trendy

Zákaz čínských e-shopů jako Temu, Shein, Wish či Aliexpress: A je to řešení?

Foto: appshunter.io/Unsplash

Čínští internetoví obchodníci jsou stále častěji v hledáčku orgánů na ochranu spotřebitelů. EU chce nyní proti těmto platformám zasáhnout. Pro řadu spotřebitelů by to ale znamenalo konec možnosti levného nakupování.

Článek

Evropskou unii zaplavuje levné zboží z Číny. Spotřebitelé objednávají levné oblečení, spotřební zboží, hračky či kosmetiku z nejrůznějších čínských tržišť, z nichž mezi velmi oblíbené patří Temu, Shein, Aliexpress či Wish. Dle Evropské unie je však řada těchto produktů nebezpečná, či dokonce toxická pro spotřebitele. A odhlédneme-li od podmínek, za jakých jsou produkty vyráběny, tak škodí i místním podnikatelům.

Dle evropského komisaře pro spravedlnost Michaela McGratha je Evropská unie připravena proti těmto e-shopům zasáhnout a zpřísnit zákony o bezpečnosti výrobků i pravidla ochrany spotřebitele, a to například tím, že by zrušila bezcelní limit 150 eur a zavedla manipulační poplatek za každou zásilku. Je ale opravdu pohled EU tím jediným správným?

Svět nákupů z Číny není jen černo-bílý

Snaha o ochranu spotřebitelů je rozhodně naprosto pochopitelná a nezbytná – nikdo si přeci nepřeje, aby si děti hrály s hračkami plnými toxických látek, nebo nám hrozila zdravotní rizika z důvodu obsahu škodlivých látek v kosmetice a dalších produktech. Jenže problematika je trochu složitější.

Pro mnoho lidí představuje nakupování v e-shopech, jako je Shein, Temu, Aliexpress či Wish, jedinou možnost, jak si pořídit cenově dostupné zboží pro sebe i své děti. Mnozí totiž v dnešní drahotě, kdy neustále stoupají náklady na život, počítají každou korunu, a proto je pro ně úspora alespoň v této oblasti zásadní. Ve svém okolí mám spoustu žen, které nedají na tyto e-shopy dopustit. Objednávají z nich dětem oblečení na všechna roční období – a jak samy říkají, jen díky tomu nemusí děti chodit v jednom a tom samém a spolužáci se jim neposmívají. A netrápí je ani fakt, že třeba nejsou věci tak kvalitní jako ze značkového obchodu – protože děti z oblečení stejně rychle vyrostou.

Mám dokonce kolegyni, která je finančně dobře zabezpečená, ale oblečení nekupuje jinde než na e-shopu Temu či Shein. Důvod je jasný – jsou to jediné e-shopy, kde najde široký výběr nadměrných velikostí. Dle jejích slov tam najde tak pěkné a moderní kousky, které by u nás nesehnala a musela by si je nechat šít na míru. V běžných obchodech totiž se svou velikostí 3XL jednoduše oblečení nesežene…

Předražené zboží z Číny v českých e-shopech

Sama jsem si několikrát oblečení z těchto e-shopů také objednala – nevolila jsem to nejlevnější, spíše jsem šla „zlatou střední cestou“ a koupila to, které bylo sice dražší, ale pořád značně levnější než u nás. Kvalita byla poměrně dobrá a žádné alergie či vyrážky se nedostavily. Pravdou však je, že kosmetiku či potraviny odvahu objednat nemám… Co ale objednávám poměrně často, jsou sezónní dekorace. Vyjdou totiž na pár korun. A není ničím nezvyklým, že na stejné nebo minimálně velmi podobné kousky pak narážím i v českých e-shopech, ale za výrazně vyšší ceny.

Zakázat prodej zboží z Číny, či nikoliv

Nechci zde obhajovat produkty z Číny, ani je hanit. Jen se snažím na problematiku nahlížet z více úhlů pohledu. Je samozřejmé, že prodej nebezpečného zboží je nepřijatelný a musí být zastaven. Otázkou však zůstává, zda je kompletní zákaz či drastické omezení jedinou, nebo dokonce tou nejlepší cestou. Neměla by se EU spíše zaměřit na zavedení přísných kontrol kvality a certifikace, které by výrobky z těchto platforem musely splňovat? Nebo na to, proč jsou u nás produkty – často původem z Číny, tak předražené? Nebo snížit bezcelní limit, ale stále ponechat nějakou rozumnou hodnotu, aby bylo možné i nadále nakupovat? A je opravdu tím největším problémem oblečení z Číny, nebo spíše to, že mnoho lidí má potíže s placením základních životních potřeb?

Anketa

Jak pohlížíte na nakupování zboží z Číny na e-shopech, jako je Shein, Temu, Aliexpress či Wish?
Čínské e-shopy využívám, a to především díky rozmanitému sortimentu.
27,3 %
Čínské e-shopy využívám, a to především díky nízkým cenám.
54,5 %
Čínské e-shopy znám, ale nevyužívám.
0 %
Zkusil/a jsem již něco objednat, ale kvalita neodpovídala mým představám.
9,1 %
Zkusil/a jsem již něco objednat, ale kvalita byla příšerná.
0 %
Odmítám čínské e-shopy podporovat.
9,1 %
Jsem pro zákaz těchto čínských e-shopů.
0 %
Celkem hlasovalo 11 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz