Článek
V posledních měsících společností otřásly dvě události s tragickým koncem, které jsou spojeny právě se střelbou na střelnici pod dohledem instruktora.
Tragická smrt herce Karla Heřmánka
První z nich je spojena s vynikajícím českým hercem a principálem Divadla Bez zábradlí Karlem Heřmánkem. Ten si vzal život 24. srpna 2024 na střelnici Placy u Višňové na Příbramsku, kdy při střeleckém kurzu, který si zakoupil u zážitkové agentury, obrátil zbraň proti sobě. I přes okamžitou pomoc svým zraněním na místě podlehl. Policie v tomto týdnu ukončila vyšetřování této sebevraždy s tím, že nebylo zjištěno cizí zavinění, jak uvedla mluvčí policie Vlasta Suchánková: „Po rozsáhlém prověřování kriminalisté nezjistili žádné skutečnosti, které by naplňovaly skutkovou podstatu trestného činu účast na sebevraždě, či jiného protiprávního jednání, a událost odložili.“
Tragická smrt 15leté dívky
Ke druhé tragické události došlo před pár dny na střelnici Templář ve Znojmě, kdy proti sobě obrátila zbraň teprve 15letá dívka, navíc v přítomnosti svého otce. Ta byla převezena v kritickém stavu do Fakultní nemocnice Brno, bohužel svým zraněním nakonec podlehla. I v tomto případě šlo pravděpodobně o sebevraždu, jelikož dívka měla zanechat dopis na rozloučenou.
Nejedná se však pouze o tyto dva tragické případy, například v květnu loňského roku spáchal na střelnici sebevraždu teprve 18letý muž.
Střelba na střelnici pro veřejnost si žádá nová pravidla
Je mi jasné, že takovým situacím nelze zabránit a mnozí budou oponovat tím, že pokud chce někdo spáchat sebevraždu, udělá to, ať už mu dáme do rukou zbraň, či nikoliv. Mnozí pak určitě budou zmiňovat auta, ve kterých je také možné přijít o život, železniční mosty atd. Ano, tomu všemu rozumím, ale kladu si otázku, jestli v době, kdy se volá po zpřísnění podmínek pro držitele zbraní je opravdu vhodné, aby na střelnici mohl přijít kdokoliv a manipulovat se zbraní.
Podmínky pro získání zbrojního průkazu jsou přísné
V rámci novelizace zákona o zbraních bylo požadováno zpřísnění podmínek pro držitele zbraní, mnozí volali také o povinnosti psychotestů. Přitom získat zbrojní průkaz není vůbec jednoduché, jelikož je nutné splnit obecné podmínky pro získání zbrojního průkazu, prokázat odbornou způsobilost a absolvovat zkoušku před komisí. K tomu je třeba absolvovat zdravotní prohlídku u lékaře, jejíž platnost je pouhé tři měsíce.
Kromě prokázání teoretických znalostí (znalost zákona o zbraních a souvisejících předpisů, právní definice nutné obrany a krajní nouze, nauka o zbraních a střelivu a zdravotní minimum) u zkoušky, kterou neprojde v průměru 30 % uchazečů, je třeba při praktické části před komisařem dokázat nejen znalosti, ale i schopnost bezpečné manipulace se zbraní a střelivem a následně zvládnout bodovanou střelbu. Získání zbrojního průkazu tak zabere 3–6 měsíců (pokud uchazeč zvládne zkoušky).
Adrenalinová střelba pro každého
Oproti tomu zážitková střelba je možná bez nutnosti vlastnění zbrojního průkazu, probíhá pod vedením zkušeného instruktora, který na začátku seznámí účastníka se zbraní a bezpečným chováním na střelnici, a následně se přechází na střelbu. A právě zde vidím zásadní problém – nebylo by vhodné změnit podmínky a podmínit možnost zážitkové střelby pro veřejnost nejprve absolvováním nějakého krátkého kurzu či právě tolikrát zmiňovaných psychotestů? Nebylo by dobré, aby zájemci o tento adrenalinový zážitek prošli několik dnů před plánovanými střelbami kurzem a testy, které vyhodnotí jejich způsobilost k návštěvě střelnice? Nepomohlo by to třeba zabránit situacím, kdy pak střelec obrátí zbraň proti sobě? Třeba by se dalo dopředu zjistit, že má daná osoba určité psychické problémy a bylo by jí možné pomoci…
Jak se na tuto problematiku díváte vy? Je dle vás v pořádku, aby na střelnici mohl střílet pod dohledem instruktora kdokoli? Podělte se o svůj názor v komentáři.
Zdroje: super.cz, novinky.cz, idnes.cz, zbranekvalitne.cz, dále dle textu