Článek
Postupem času se z nás stávají „vážní dospělí“
S příchodem dospělosti a „dospělých problémů“ se z života mnoha lidí vytrácí hravost. Automaticky se z nás následně stávají „vážní a seriózní dospělí“. Nicméně právě hravost nám do života může přinášet větší spokojenost, a to v mnoha ohledech.
„Kdo si hraje, nezlobí“ – aneb přínosy hravosti pro náš život
V čem nám tedy vlastně hravost může být v životě přínosná?
- Podpora při řešení problémů
Ve chvíli, kdy dokážeme být hraví, je pro nás často snazší řešit různé problémy. Díky hravosti v sobě máme přirozeně více radosti a uvolněnosti, tudíž se snižuje míra stresu, a tím pádem řešíme problémy (sami i v kontaktu s druhými lidmi) s větší lehkostí a nadhledem.
- Podpora a rozvoj kreativity
S hravostí jde často ruku v ruce také naše kreativita. V rámci hry býváme nuceni reagovat spontánně a tvořivě na situace, které přichází.
- Prevence onemocnění ve stáří
Když používáme mozek, neustále se učíme něco nového, jsme hraví,… Může to pro nás mít obrovské plusy i do stáří, a to v rámci prevence onemocnění spojených s demencí apod.
- Vržení do přítomného okamžiku
Další z velkých přínosů hravosti je to, že nás úplně maximálně vrhá do přítomného okamžiku. V rámci hry jsme totiž často „tady a teď“. Když nás hra baví, jsme do ní většinou maximálně ponořeni, soustředíme se pouze na ní a neřešíme v danou chvíli nic dalšího.
- Větší lehkost bytí a více energie
Kdo si umí hrát, většinou si umí udělat srandu sám ze sebe, umí přijmout porážku, umí nějakým způsobem pracovat s tím, když se něco nepovede, nějak to zvládnout a implementovat to buď přímo do té hry, nebo s tím prostě nějak dál tvořit. Díky hravosti se také může zvýšit naše vnitřní energie.
K rozvoji hravosti nám často pomohou děti či domácí mazlíčci
Pro mnoho lidí je jednodušší se na svou hravost naladit v blízkosti malých dětí či domácích mazlíčků. V takových momentech se totiž často dokážeme do hry naplno ponořit a užívat si ji, aniž bychom o tom přehnaně přemýšleli. Děti nás často ke hře ponoukají takovým způsobem (a vnášejí do hry takovou energii), že dokážeme zapomenout na naše každodenní starosti a naplno se hře odevzdáme. To podobné platí i v přítomnosti domácích mazlíčků. Pokud se Vám podaří se na svou hravost v jejich přítomnosti naladit, pokuste se si ji následně udržet i ve chvílích, kdy jste sami.
Tancujte, jako když se nikdo nedívá; zpívejte, jako když Vás nikdo neslyší
Něco podobného jste již nejspíš někdy v životě četli nebo slyšeli. Mnoho z nás se dokáže v tanci, zpěvu či jiných aktivitách více uvolnit ve chvíli, kdy neřeší obavy z hodnocení, strach z toho, že jejich výkon není „dost dobrý“. Zkuste se někdy podobným způsobem ale uvolnit i v přítomnosti druhých. – Je totiž možné, že oni sami budou natolik zaměřeni na svůj výkon, že ten váš vůbec řešit nebudou, případně budou natolik uvolnění a užívající si celou situaci, že nebudou mít potřebu vás jakkoli hodnotit. Vyzrálí lidé jsou totiž často právě ti, kteří dokáží být hraví, dokáží si udělat srandu sami ze sebe, a uvědomují si, že hravost je nedílná (a často také léčivá) součást našeho života.
Dovolte si tedy naplno se ponořit do přítomného okamžiku a užijte si radost, hravost a příval nové energie, který s tím souvisí. A i když se vám to třeba na první pokus hned naplno nepodaří, nevzdávejte to a svou hravost postupně trénujte a posilujte. Benefity, které vám to do života přinese, za to totiž rozhodně stojí.