Článek
Láska je nejsilnější energií vesmíru.
Zmínil hokejový trenér a mentální kouč vrcholových sportovců Marián Jelínek během rozhovoru pro můj podcast Myšlením na vrchol. Pro někoho může znít tato myšlenka až příliš esotericky, ale pokud se odpoutáte od všech předsudků a pochybností, tak jistě dojdete ke stejnému závěru. Však jen řekněte sami: co jiného člověka donutí vystoupit ze svého pohodlí a dělat věci, které by za jiných okolností neudělal, než láska? Láska je emoce, která v sobě nese tu nejsilnější a nejčistší energii. Když děláte něco z čisté lásky, nezajímá vás, co si myslí druzí. Netrápíte se, zda utrpí vaše ego. Jakmile člověk propadne lásce, je schopen udělat takřka cokoliv.
Většinou když mluvíme o lásce, tak máme na mysli partnerskou lásku. Jenže opravdová láska má místo v každé oblasti našeho života. Jakmile se člověk zamiluje do své práce, do koníčku, do sportu nebo čehokoliv jiného, přistupuje k tomu s vášní. A právě vášeň je to, co člověka žene v životě dopředu. Ostatně potvrzují to také nejbohatší lidé planety, jak jsme si již vysvětlili v nedávném článku – Mozek miliardářů. Psycholožka ukazuje jak probudit vlastnost 1 % světové populace. (Pokud vám článek unikl, najdete ho zde na seznam medium)
Když je láska slepá
Kdo je v životě hnán láskou, ten nepotřebuje sám před sebou obhajovat, proč mu dává smysl vstávat ve čtyři hodiny ráno, aby si vzal prut a seděl hodiny u vody. Nemusí nikomu vysvětlovat, proč mu dává smysl šlapat několik hodin v kuse na kole. Ani nemusí nikde obhajovat, proč chce pracovat dlouho do noci. Prostě když člověk opravdu miluje, nepotřebuje nic slyšet a má dostatek vášně pro svou vytrvalost. Ovšem každá mince má dvě strany. Jistě také znáte nějakou situaci ze života, kdy byla láska slepá.
Snadno se může člověku stát, že pokud se nachází dostatečně dlouho v nemorálním nebo jiným způsobem negativním prostředí, tak se může zamilovat do něčeho, co mu příliš k lepšími životu neprospívá. Co tím mám na mysli? Je to jednoduché. Znáte například nějakého vášnivého kuřáka, co si neodepře cigaretu za žádných okolností? I zde můžeme vlastně říct, že se natolik zamiloval do kouření, že aby se takového zlozvyku zbavil, tak většinou potřebuje velký emoční šok. A věřte, že vím, o čem sám mluvím. Kdysi jsem kouřil tři krabičky cigaret za den a podařilo se mi přestat ze dne na den. A vlastně i já sám jsem dokázal ve své mysli vytvořit takový emoční minišok, aby mě vášeň pro cigarety opustila a nemusel jsem čekat, až takový šok přijde explicitně, z vnějšího prostředí.
Chci tím říct, že láska je natolik silná emoce, že ji žádná myšlenka nebo rozumový argument není schopen přetlačit. Samozřejmě že všichni kuřáci vědí, jak jsou cigarety škodlivé. Mají ve svém okolí desítky, možná stovky argumentů, proč se tohoto zlozvyku zbavit. Přesto jim to nestačí. Ani mně to nestačilo. Jediné, co mi opravdu fungovalo, bylo zamilovat se do něčeho nového, něčeho mnohem silnějšího, než byla vášeň k cigaretám. Tehdy jsem si ve své mysli vytvořil představu svého nového života a do ní jsem se postupem času zamiloval natolik, že přestat s kouřením bylo opravdu velmi snadné. Zamiloval jsem se do své nové osobnosti. Jasně jsem si definoval, kým se chci v životě stát, a postupně drobnými krůčky zkoušel a dělal vše pro to, abych se takovou osobností opravdu stal.
Zamilovat si budoucnost
Když někde řeknu, že jsem přestal kouřit ze dne na den a jak silný kuřák jsem byl, většina lidí, především tedy z řad kuřáků, tomu nechce věřit nebo nechápe, jak je to možné. Pravdou ale je, že i tenhle micro moment v mém životě byl vlastně docela dlouhý proces. Ostatně jako každá změna v životě je proces, jen my jsme si v naší konzumní a spotřební společnosti už tak nějak zvykli, že máme všechno hned, a to ideálně na jedno kliknutí. V reálném životě, kdy chceme provést nějakou velkou změnu, to tak ale většinou vůbec nefunguje.
Každá špatná zkušenost může být příležitostí pro změnu. Musíme být ale nejprve schopni takovou příležitost vidět, zamilovat se do nové budoucnosti a postupnými drobnými krůčky změnu realizovat. Jakmile v podcastu Myšlením na vrchol začnu mluvit o lásce, touze nebo vášni, řekněme o základních esencích pro vytrvalost a životní změnu, začínají se mi v e-mailové schránce hromadit otázky JAK. Lukáši, řekněte:
- Jak v sobě vypěstovat novou vášeň?
- Co dělat, když se z mého života vášeň vypařila?
- Kde vášeň hledat?
Když jsem podobné otázky dostal poprvé, musím přiznat, že mě trochu zarazily. Copak potřebujeme i návod na lásku? Copak potřebujeme na všechno v životě návod? Říkal jsem si a pak mi to došlo. Vede nás k tomu prostředí ve kterém jsme a vyrůstáme. Už od základní školy dostáváme na vše návody. Vše se snažíme vymyslet. Jenže lásku, tu si člověk jen tak nevymyslí, tu musí začít cítit. Asi každý si dokáže vybavit ten pocit, když potká osobu, která mu ve vteřině změní život. A přesně to samé můžete zažít k nějaké činnosti. Ze dne na den se můžete zamilovat do nového oboru, koníčku, nebo práce. Jediné co člověk potřebuje, aby se tak stalo, je dát lásce příležitost. Dokud budeme sedět doma na gauči, sevřeni stereotypem všedních dnů, sami budeme bránit lásce, aby vstopila do našeho života. Chcete to změnit a dát lásce šanci? Zkuste si položit tyto otázky:
- Co jsem naposledy dělal/a s opravdovou vášní?
- Jakého nejlepšího výsledku se mi podařilo dosáhnout?
- Jak bych mohl/a tento výsledek ještě zlepšit?
- Co mě v životě vždycky lákalo, ale neměl/a jsem v sobě dost odvahy to zkusit?
- Co mi dnes brání to vyzkoušet?
Snad i vám tyto otázky pomouhou vystoupit ze životního stereotypu. A pokud máte v sobě strach zkoušet nové věci a nevíte jak jej překonat. Nenechte si ujít další článek zde na seznam medium. Stačí se stát odběratelem a začít sledovat můj profil a upozornění na nový článek vám přijde automaticky do e-mailové schránky.
Zdroje a doporučená literatura:
Kniha Řeč emocí od Karly McLarenové
Podcast Myšlením na vrchol, rozhovor s Marianem Jelínkem – https://1url.cz/luZg6