Hlavní obsah
Psychologie a seberozvoj

Proč být štědří nejen na Vánoce a darovat opravdovou hodnotu za málo peněz

Foto: shutterstock

A je to tady znovu. Je tu advent. Vánoce už klepou na dveře a můžeme užít svátky klidu a míru. Opravdu jsou ale ještě Vánoce svátky klidu a míru? Není to spíš jedno z nejnáročnějších období v roce?

Článek

Nevím, jak to vidíte vy, ale já mám pocit, že to opravdu hezké, co se mi na Vánocích líbí už od dětství, se tak nějak ze společnosti vytrácí. Mám pocit, že jakmile začne čas adventu, tak lidi začnou tak nějak bláznit.

Prosinec se díky vánočním svátkům stal nejkratším měsícem v roce. Tento měsíc pro mnoho lidí nekončí posledním dne měsíce, ale nejpozději o sedm dní dřív. Do Štědrého dne bychom měli ideálně stihnout všechny termíny v práci, doma všechno naklidit, a hlavně nakoupit včas všechny dárky. Jako by to bylo to jediné, na čem nám záleží. Užít si poslední týden v roce v klidu, nemyslet na práci a ukázat celé rodině, jak umíme být štědří. Opravdu ale musíme být štědří jenom ve Štědrý den?

Opravdová štědrost

Jsem názoru, že štědrost není jen otázkou jednoho dne v roce. Štědrost lze vnímat jako strategii našeho růstu. Naši štědrost nemusíme projevit jen tím, že koupíme svým nejbližším nejdražší a nejhonosnější dárek pod stromeček. Štědří můžeme být celý rok. O naší štědrosti určitě nevypovídá velikost a hodnota hmotných darů, o naší opravdové štědrosti by měla vypovídat především velikost a hodnota našich činů. Skutečně si myslíme, že pokud si za celý rok na nikoho ani nevzpomene, tak to na Vánoce vyřešíme nějakým drahým dárkem? Někteří lidé jsou dokonce schopni se zadlužit, aby někomu mohli udělat radost. Naprosto upřímně, nad tím mi zůstává už jen rozum stát.

Samozřejmě že obdarovat své blízké během Štědrého dne k Vánocům tak nějak prostě patří a, chtě nechtě, prostě toužíme své blízké tak nějak potěšit. I proto si společně s adventem pokládáme obligátní otázku. CO? Co jen koupit svému partnerovi, sourozencům, rodičům a přátelům, abychom je potěšili? Jistě sami znáte nejčastější odpověď, když se někoho ze zmíněných osob zeptáte, co by si přáli rozbalit pod stromeček. Asi nejčastější odpověď, kterou znám je: „Nic, všechno mám.“ Jenže tuhle odpověď slyšet nechceme, a tak se ptáme v rámci rodiny, co komu koupit, a lámeme si hlavu jak potěšit své blízké. Já už mám několik let tuhle otázku vyřešenou. Už si nemusím lámat hlavu, jak překvapit své blízké. Snažím se je překvapit celý rok svým chováním. Během Vánoc pak sahám po jistotě. Nechci kupovat zbytečnosti a nepotřebné věci. Volím dvě cesty. Buď daruji nějaký společný zážitek, anebo knihu.

Darovat to nejcennější

Nejhodnotnější komodita v životě každého z nás je čas. Proto si myslím, že pokud chceme být skutečně k někomu štědří, tak bychom mu měli darovat právě náš čas. Co myslíte, že udělá rodičům větší radost? Když jim koupíte novou televizi, ve které budou stejně dávat pořád ty samé a nudné pořady, nebo když jim darujte třeba společný víkend někde na hezkém místě? Nebo mě napadá třeba nějaký společný kulinářský zážitek. Nebyla by to lepší volba?

A v případě, že vás žádný zážitek nenapadá, případně není ve vašich možnostech, tak si pamatujte, že dobrou knihou nemůžete nikdy urazit. Navíc když dokážete vybrat tu správnou knihu, tak můžete svým blízkým dát možná ještě více najevo, jak moc vám na nich záleží. Kniha může za vás říct mnohem víc, než byste možná čekali. Svému partnerovi můžete dát najevo, jak si vážíte společného vztahu, sourozencům ukázat možnosti, jak zažít velké dobrodružství, a dobré přátele zase inspirovat zajímavými příběhy a myšlenkami, se kterými sami zlepší svůj život. Když člověk vybere tu správnou knihu, může věnovat mnohem víc než je vánoční dárek.

Víc než jen kniha

Knihy k Vánocům dostávám a daruji už několik let a sám si vždy vybavím několik z nich, ke kterým se rád vracím a které v mém životě zanechaly opravdu hlubokou stopu. Navíc v darování knih vidím ještě další přínos. Mám s přáteli nové téma k diskusi. Jenže takových knih jsou přece tisíce, tak jak vybrat tu správnou? Upřímně, do beletrie se raději moc nepouštím, pokud příběh v knize už sám moc dobře neznám. Přeci, co kdyby bylo v příběhu něco, co by si obdarovaný špatně vyložil? Proto raději volím buď autobiografie slavných osobností, nebo knihy osobního rozvoje. Už tím se mi okruh výběru zúžil a už se stačí jen zamyslet, co bych si přál, aby si obdarovaný z knihy odnesl.

I seberozvojových knih je celá hromada. Osobně je mám velmi rád a čtu je už několik let. Co si budeme povídat, málokterá z nich přichází s něčím novým a převratným. Když se ale tomu člověk trochu pověnuje, tak určitě najde takovou, která udělá radost a na kterou bude obdarovaný ještě dlouho vzpomínat. Pokud přemýšlíte, jakou knihu vybrat, dovolte mi doporučit pár tipů.

1. Atomové návyky - Kniha pro životní změny

Této knize jsem věnoval v nedávném článku zde na Seznam medium. Pokud máte někoho ve svém životě, komu chcete pomoct skoncovat se zlozvyky, které ničí jeho život a inspirovat ho touto knihu. Světovým bestsellerem určitě neuděláte chybu.

2. Radikální otevřenost - Kniha, která učí říkat nepříjemnou pravdu lidským způsobem

Máte ve svém okolí někoho kdo vede tým lidí? Nebo se jen sami chcete naučit zdravěji komunikovat s partnerem, dětmi, rodiči? V knize Radikální otevřenost najdete mnoho podnětných zkušeností do života. Na knihu jsem se také odkazoval ve článku: Jak si udržet zdravé vztahy? Psycholog radí: Vyhněte se základní atribuční chybě

3. Myšlením k bohatství z roku 1937 – Bible osobního růstu a bohatého života

V rámci podcastu Myšlením na vrchol jsem za tři roky vyzpovídal nad dvě stovky úspěšný osobností z řad podnikatelů nebo sportovců. Každý z nich dostal v závěru stejnou otázku – Jaká kniha vás v životě nejvíc ovlivnila? Světový bestseller od Napoleona Hilla byl zmiňován nejčastěji. Pokud jste ještě nečetli, nebo máte ve svém okolí, komu chcete ukázat cestu k opravdovému bohatství. Určitě neuděláte chybu.

4. Ostrovy Atlantiku - Kniha pro všechny dobrodruhy a cestovatele

Mimořádná, poutává a v neposlední řadě také zábavná a dobrodružná kniha od českého fotografa Petra Jana Juračky, byla v letošním roce ve finálním výběru pěti knih, soutěžících o cestopis roku. Titul kniha sice nezískala, nicméně, pokud máte ve svém okolí milovníka cestování a dobrodružství, tak touto knihu určitě potěšíte.

5. JáMy spřízněných duší - Kniha pro všechny, kteří hledají opravdový vztah

Autor této knihy Petr Casanova říká: „Život je plný těch podělaných chvil, kterým říkám JáMy. Jsou to chvíle, kdy pochopíme rozdíl mezi Já a MY.“ Mimo jiné také Petr říká, že každý máme někde svou spřízněnou duši. Jenže jak ji poznat? A co naopak dělat, když o svou spřízněnou duší přijdeme? Asi nejhorší pocit, který můžeme v životě zažít, je ten, když se cítíme být na vše sami. Když si myslíme, že to nezvládneme, a toužíme objevit a poznat naši spřízněnou duši. Petr ve své knize ukazuje silné osudové příběhy lidí, kteří také zůstali sami a dokázali svou spřízněnou duši najít. Darováním této knihy můžete i vy někomu ve svém okolí ukázat, jak se rozhodnout, nebo mu jen pomůžete najít odpověď na otázky, které mnohdy sami nechápeme.

Tak snad pro vás byl tento výběr inspirací. Některé knihy možná nenajdete u knihkupců, proto doporučuji název jednoduše zadat do vyhledávače na stránce seznam.cz. A pokud budete mít také chuť podělit se o nějaké knižní typy na Vánoce, budu rád za všechny komentáře v diskusi pod článkem.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz