Článek
Dětství strávené v zajetí
Vlad III., známý spíše jako Vlad Dracula nebo i Vlad Napichovač, se narodil v roce 1431 ve městě Sighişoara, které leží v současném Rumunsku. Byl synem Vlada II., bojovníka Řádu draka, což byl rytířský řád založený srbským rytířem Milošem Obilićem a jeho účel byl boj proti Osmanům a ochrana křesťanské víry. Vladův otec získal, díky svým hrdinským skutkům a své příslušnosti k tomuto řádu, přízvisko „Dracul“ (Drak), a mladý Vlad III. se tak stal známým jako „syn Draka“.
Vladovo dětství bylo poznamenáno politickými bouřemi a konflikty mezi šlechtici, kteří se nakonec od Vladova otce odvrátili. Ten se tak musel paradoxně obrátit s žádostí o podporu k Osmanům. Osmané Vladova otce podpořili, ale ten jim musel slíbit věrnost a jako projev loajality k nim musel poslat dva ze svých čtyř synů a právě Vlad III. byl jeden ze synů odeslaných k osmanskému dvoru. Situace byla v té době komplikovaná a nebylo výjimkou, že nepřátelé i spojenci měnili své názory (a spojenectví) v podstatě ze dne na den. A tak se tedy syn mocného bojovníka proti Osmanům stal zajatcem největších nepřátel svého otce. Mladý Vlad však tento čas využil k naučení se veškerých osmanských zvyků a rovněž se naučil plynně turecky. I to se mu v budoucnu nejednou vyplatilo.
Děsivý nepřítel
Vlad III. se vrátil do rodné země v roce 1447 a začal bojovat o svůj nárok na vládu, který mu náležel po smrti jeho otce a staršího bratra, který byl zavražděn. Vlad musel nejprve získat podporu a teprve až v roce 1456 se mu podařilo ovládnout rodné Valašsko. O několik let později začal vystupovat otevřeně protiosmansky a podnikal nájezdy na osmanská území. Díky své znalosti osmanské mentality a takřka bezchybné turečtině se Vladovi podařilo infiltrovat nepřátelské tábory a odhadovat rozhodnutí nepřátelských velitelů. Vlad je nejvíce známý svou krutostí, kterou používal jak k udržení pořádku mezi vlastními vojáky a poddanými, tak k vytváření strachu mezi nepřáteli. Patrně nejznámější metodou popravy, kterou používal, bylo narážení na kůl, což mu vyneslo přezdívku Vlad Tepes (Napichovač). Tak se mu však začalo říkat až po jeho smrti, za jeho života mu Turci říkali Kazikli Bey, neboli „kníže narážeč“. Tento děsivý způsob popravy, při které odsouzený nešťastník mohl umírat i několik dní, způsoboval hrůzu v myslích nepřátel. Děsivý kníže Vlad měl pak, podle legend, hodovat mezi tisíci kůly, na kterých umírali odsouzení zajatci. Kdo z jeho spojenců projevil u hostiny slabost, toho čekal stejný osud na kůlu. Vlad pak díky své znalosti nepřítele, krajiny a kruté povaze dokázal odolávat Osmanům a zasazovat jejich vojskům vážné rány. Pomocí metody spálené země nebo partyzánských výpadů udržoval nepřátelská vojska v nejistotě, děsivá aura obklopující samotného knížete pak drtila morálku nepřátelských vojáků.
Krutý vládce jako předloha upíra
Vlad III. se stal postavou, kolem níž se v průběhu staletí nahromadilo mnoho mýtů a příběhů. Jeho pověst inspirovala irského spisovatele Brama Stokera k vytvoření postavy hraběte Draculy ve svém slavném románu „Dracula“ z roku 1897. Právě Stoker postavu valašského šlechtice a vojevůdce zpopularizoval a „vytáhl na světlo“. Mnoho mýtů vzniklo již za Vladova života, ale za většinou z nich stál až později právě Stoker, který Vladovi, tedy už vlastně hraběti Draculovi, přidal řadu nadpřirozených schopností, jako třeba schopnost proměnit se ve vlka, netopýra nebo mlhu a mnoho dalších více či méně děsivých schopností.
Takto vznikla pověst o Vladovi Draculovi, jakožto o mocném vládci a upírovi. Ačkoliv jsou tyto mýty samozřejmě vymyšlené, tak pravdou zůstává, že opravdový Vlad byl možná stejně tak krutý jako jeho knižní nástupce. Navzdory svým brutálním metodám je v Rumunsku často vnímán kladně, mnohdy dokonce jako národní hrdina, který svou zemi bránil proti Osmanským dobyvatelům. Pravý Dracula strávil většinu svého života bojem a uzavíráním více či méně úspěšných spojenectví a jeho vláda byla několikrát přerušena mocenskými vlivy. O jeho smrti se říká, že byl buď zabit v boji s Turky, nebo zavražděn vlastními šlechtici, kteří se obávali jeho vlády. Naproti tomu o osudu Stokerova Draculy se můžete s jistotou dočíst ve stejnojmenném díle tohoto irského spisovatele.
Zdroje: YouTube, zemesveta, Britannica