Článek
Co je mateří kašička a jak vzniká
Mateří kašička je jedním z včelích produktů, vylučují ji včely mladušky ze svých hltanových žláz. Mateří kašičkou je krmena matka po celou dobu života a také larvy dělnic a trubců, ale ty jen první tři dny života. Zatímco běžné včely dělnice žijí dva měsíce a ty dlouhověké několik měsíců, matka se dožívá 3 až 5 let. Dlouhověkost včelí matky je přisuzována právě mateří kašičce, protože matka není krmena ničím jiným. Základem produkce mateří kašičky je včelí pyl. Pylová zrnka v žaludku včely popraskají a z jejich obsahu poté včela získá důležité složky (proteiny, aminokyseliny, tuky, nukleotidy, vitamíny a cukry) pro tvorbu mateří kašičky. Včely potřebují dostatek pylu nejen pro tvorbu mateří kašičky, ale také jako výživu pro celé včelstvo.
Mateří kašička má kašovitou až želatinovou konzistenci, bílou až nažloutlou barvu, chuť je kyselá, někdy až hořká a kořeněná a má typickou fenolickou vůni.
Složení mateří kašičky
Mateří kašička obsahuje velké množství komponentů, které vytvářejí výživnou směs s jedinečnými vlastnostmi. Její složení je následující:
- voda,
- cukry (glukóza, fruktóza a další druhy cukrů, které tvoří menší podíl),
- proteiny (proteiny, aminokyseliny, enzymy),
- lipidy (mastné kyseliny – např. kyselina 10-hydroxy-2-decenová, která tlumí růst bakterií; fenoly, glyceridy,…),
- minerální látky (draslík, vápník, sodík, zinek, železo, měď, mangan,…),
- vitamíny (A, B1, B2, B3, B6, B7, B9, B12, C, E, D),
- látky ve stopovém množství (heterocyklické sloučeniny, nukleotidy, makroergické fosfáty, acetylcholin, atd.)
- dosud neidentifikované látky.
Složení mateří kašičky odpovídá tomu, co nejlepšího je v okolí k dostání. Právě v pylu květů se totiž nacházejí nejcennější látky ze samotné rostliny, ale také to nejlepší z místní půdy. Rozdíl mezi poměry jednotlivých složek mateří kašičky tedy dělá především oblast, kde včely pyl sbírají a jaké rostliny mají k dispozici.
Využití pro lidi
Mateří kašičku je možné konzumovat přímo v nativní formě, je třeba ji uchovávat v temnu a chladu, jinak by došlo k degradaci účinných látek. Mateří kašičku lze smíchat s medem, takto konzervovaná mateří kašička by se měla spotřebovat do jednoho roku. Další možností je lyofilizace, kde dojde k hlubokému zmrazení a následnému vysušení mateří kašičky, tím vznikne nažloutlý prášek, který lze uchovávat v temnu při pokojové teplotě po dobu jednoho roku. Při manipulaci s mateří kašičkou bychom vždy měli dbát na to, abychom ji nenabírali kovovými nástroji.
Léčebné využití je dle knihy Apiterapie Léčení včelími produkty od Ing. Štefana Demetera, CSc. velice široké, používá se při nespavosti, anémii, při onemocnění jater, při nechutenství, při rekonvalescenci po těžkých nemocech, úrazech a operacích, při vyčerpání organismu, atd. Mateří kašička může být podávána také ženám v klimakteriu, kdy vyrovnává hladinu ženských hormonů a zmírňuje doprovodné potíže.
Mateří kašička v kosmetice
Vzhledem ke složení mateří kašičky je její použití vhodné i v kosmetických přípravcích, například v produktech k ošetření pleti, ale i vlasů. Mateří kašička vyhlazuje a omlazuje pokožku a efektivně působí u celé řady kožních problémů, například i na akné. Dalibor Titěra ve své knize Včelí produkty mýtů zbavené zmiňuje, že mateří kašička při aplikaci na kůži vykazuje protizánětlivý účinek a také se používá pro osvěžení, regeneraci a omlazení pokožky. Bývá i součástí mastí na ošetření spálenin a jiných ran.
Poklad mezi včelími produkty
Mateří kašička je jedinečný přírodní produkt, který produkují včely. Obsahuje bohatou škálu živin, včetně bílkovin, vitamínů, minerálů a enzymů, které jsou pro lidský organismus prospěšné. Vyzkoušejte tento poklad mezi včelími produkty i vy.