Článek
Běžné, méně závažné negativní projevy antikoncepce
Mezi ty běžnější negativní projevy hormonální antikoncepce, které až na pár výjimek nejsou tak závažné, řadíme bolest hlavy, nevolnost, abnormální krvácení z dělohy, napětí v prsou, bolesti břicha, bolesti v kříži, zvracení, změny nálad, deprese, snížení zájmu o sex (snížení libida), přírůstek na váze, plísňové a kvasinkové infekce pohlavních orgánů, otoky nohou, zesílené ochlupení (u přípravků, které obsahují gestagen, který má androgenní účinky), vypadávání vlasů, žlučníkové kameny a migréna anebo zhoršení jejích projevů.
Podle některých studií může hormonální antikoncepce přispět k rozvoji rakoviny.
Kombinovaná hormonální antikoncepce je na seznamu dokázaných karcinogenů Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) a amerického Národního institutu environmentálních zdravotnických věd. Žena umírající na karcinom prsu ztrácí v průměru 19,2 roku očekávané délky života.
Rakovina způsobená hormonální antikoncepcí může postihnout děložní hrdlo, prsa, CNS/hypofýzu, plíce, nebo také může způsobit lymfomy a leukémii.
Riziko trombózy není příliš velké, ale přesto jej nelze vyloučit.
Přední gynekologové upozorňují, že nejzávažnější, ale velmi vzácné riziko u hormonální antikoncepce především s estrogenní složkou, je riziko trombózy (krevní sraženiny v cévách), a to u pacientek s vrozenou zvýšenou krevní srážlivostí, dále u kuřaček či obézních pacientek.
Riziko trombózy zvyšují stavy s omezenou pohyblivostí (po operaci, úraze) nebo dehydratace. Ostatní rizika lze označit spíše jako obtěžující vedlejší účinky. Jde především o slabé krvácení mimo menstruaci, které se objevuje na začátku užívání antikoncepce.
Podle studie Světové zdravotnické organizace ženy, které užívají kombinovanou hormonální antikoncepci, mají 4,15krát vyšší šanci onemocnět venózním tromboembolismem oproti ženám, které ji neužívají. 1–2 % těchto onemocnění končí smrtelně. Tyto ženy mají také 5,01krát vyšší šanci onemocnět infarktem oproti ženám, které ji neužívají. Toto riziko se výrazně zvyšuje s přibývajícím věkem a s kouřením.
Užívání hormonální antikoncepce zvyšuje riziko mozkově-cévní příhody o 40 %, u žen s migrénou je toto riziko až 9krát vyšší.
Vědecké studie se neshodnou na trvalých účincích antikoncepce. Přesto je zde riziko, že hormonální antikoncepce s sebou nese trvalé zdravotní následky.
Mnozí gynekologové tvrdí, že antikoncepce ovlivňuje organismus jen ve chvíli, když je užívána, v těle se nijak nekumuluje a po vysazení již nemá na organismus žádný vliv. Taktéž nemá mít vliv na plodnost ženy.
Některé studie ovšem tvrdí, že vlivem na hypotalamo-hypofyzární-ovariální osu a narušením funkce vaječníků a dělohy hormonální antikoncepce výrazně snižuje šanci ženy, aby po vysazení antikoncepce přirozeně otěhotněla.
Podle některých odborníků může hormonální antikoncepce přispět k onemocnění vaječníků PCOS.
Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) je porucha, která postihuje ženy reprodukčního věku. Charakterizuje se přítomností malých cyst na vaječnících, což vede k nerovnováze hormonů, zejména zvýšené hladině androgenů (mužských hormonů) a poruchám ovulace.
Mezi hlavní příznaky PCOS patří nepravidelné nebo vzácné menstruace, až absenci menstruace a hyperandrogenismus, což je zvýšené množství androgenů, které se projeví na ženském těle. Vysoká hladina testosteronu v ženském těle může zapříčinit rozvoj následujících příznaků: mastnou pleť (seboreu), akné, nadměrný růst tmavého nebo hrubého ochlupení podobného mužskému (hirsutismus), hluboký hlas, mužský typ plešatosti.
Léčba PCOS zahrnuje změny životního stylu, jako je zdravá strava a pravidelná fyzická aktivita, která může pomoci normalizovat hladiny hormonů. V některých případech jsou předepsány hormonální léky k regulaci menstruace a snížení hladiny androgenů. Pro ženy s PCOS, které chtějí otěhotnět, mohou být doporučeny léky na podporu ovulace nebo asistovaná reprodukce.
Čím tedy hormonální antikoncepci nahradit?
Existuje mnoho metod, jak zabránit těhotenství. Mezi ty nejběžnější a nejlevnější se řadí tzv. přirozené metody. Sem se řadí především technika přerušované soulože. Dále je možné soulož provádět pouze v neplodné dny. V moderní době je pro ženy snadnější než kdy dřív díky kalendářům a aplikacím sledovat své plodné a neplodné dny. Tyto metody jsou však obecně vnímány jako nejméně spolehlivé.
Další metody se nazývají bariérové, neboť fyzicky brání spojení spermie a vajíčka. Sem spadá především kondom, popř. ženský kondom. Jejich efektivita se běžně uvádí nad 99 %. Dále existují pesary – jedná se jakýsi „špunt“, který si žena vloží do dělohy a který zabrání spermatu vniknout do reprodukčního traktu, kde by se spojilo s vajíčkem. Často se užívá v kombinaci se spermicidním gelem, tedy gelem, který hubí spermie.
Tímto se dostáváme k chemickým metodám reprezentovaným spermicidními čípky nebo gely. Tyto fungují tak, že chemicky hubí spermie.
Dále je také možné využít nitroděložní tělísko, které působí mechanicky, chemicky a aktivací obranných mechanismů proti uhnízdění vajíčka.
Pokud má žena zájem o trvalou antikoncepci, může podstoupit chirurgický sterilizační zákrok vedoucí k přerušení vejcovodů.
Zdroje: Next-clinics.cz, Webová stránka Atoda Medical - Syndrom polycystických vaječníků (PCOS), Webová stránka Gyn Medico - Základní metody antikoncepce,
Co číst dál?