Hlavní obsah
Názory a úvahy

Mladá dvojice vydělává měsíčně téměr sto tisíc. Důchodcům nemají co závidět

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay

Představa, že mladí a staří drží pospolu, se bohužel v poslední době stává těžko dosažitelným snem.

25. 10. 15:10

Průměrné platy, průměrné důchody - pojmy, se kterými mnoho lidí včetně vládních představitelů rádo argumentuje. Jaká je pravda o průměrných důchodech a platech? Závidí mladí starým jejich důchody?

Článek

Sleduji na internetu stoupající počet mladých lidí, kteří se méně či více zlobí na důchodce, spílají jim nebo něco vyčítají.

Často to skoro vypadá, že mladí důchodcům jejich důchody závidí. Pokud opomineme velmi malý počet důchodců, kteří jsou tzv. za vodou (takové výjimečné případy najdeme v každé generaci), většina má svůj každoměsíční důchod, jehož výše i s těmi „slavnými“ valorizacemi je spíš mizerná a žít by z toho mladí zcela jistě nechtěli.

Kouzlení s čísly a iluze průměrných příjmů

V roce 2022 byl průměrný starobní důchod 18 061 Kč a pobíralo ho přibližně 280 tisíc důchodců. Téměř jeden milion sto tisíc důchodců na tuto měsíční částku nedosáhl a jejich důchod byl nižší.

Říkat, že důchodci mají průměrně měsíčně 20 tisíc, je zhruba stejné, jako tvrdit, že zaměstnanci mají průměrný měsíční plat 46 237 Kč. Jde jen o výši průměrného platu v ČR v roce 2023. Ani na něj nedosáhne každý.

Kdokoliv by mohl říct, nač si mladí vlastně stěžují, když mají průměrný plat 46 237 Kč! Co teprve dva mladí lidé v jedné domácnosti! Těm to dělá dohromady už měsíčně dokonce 92 474 Kč!

Pokud dva mladí lidé do třiceti let ve společné domácnosti poskládají příjem přes devadesát tisíc měsíčně hrubého, mohou klidně platit 25 tisíc měsíčně nájemné nebo 30 tisíc hypotéku. Stačí jen dobře hospodařit a ještě jim kopa peněz zbude.

Několik čísel stručně (platí pro 2. čtvrtletí letošního roku):

Medián hrubé měsíční mzdy: 37 876 Kč.

Průměrná hrubá měsíční mzda: 45 788 Kč.

Rozdíl mezi mediánem a průměrnou hrubou měsíční mzdou: téměř 8000 Kč.

Nejnižší české mzdy jsou v ubytování, stravování a pohostinství: 25 500 Kč.

Nejnižší mzdy v administrativních a podpůrných činnostech: asi 30 000 Kč.

Nejnižší mzdy v ostatních činnostech: 32 000 Kč.

Co je co:

Pro upřesnění stojí za to si připomenout, že mzdu pobírají zaměstnanci v soukromých firmách a plat státní zaměstnanci a také ti, kteří pracují pro kraje, obce, případně rozpočtové a příspěvkové organizace. Mediánový příjem je takový příjem, který dělí populaci na dvě poloviny – polovina má příjem vyšší než tato částka (medián) a polovina má nižší příjem.

Medián důchodu a průměrný důchod

Obdobně medián důchodu znamená, že polovina důchodců měla měsíční penzi vyšší a polovina důchodců nižší. Za loňský rok činil medián důchodu publikovaný ve statistické ročence ČSSZ za rok 2022 částku 17 920 Kč. Při zohlednění dvou valorizací v letošním roce (v lednu, v červnu) by tento důchod měl mít právě hodnotu 19 515 Kč. V lednu příštího roku se má základní výměra důchodu zvýšit o 360 Kč. V lednu bude mít tento důchod hodnotu 19 875 Kč.

Pokud by někoho zajímalo více do detailů, jak vypadá porovnání mediánových příjmů mladých manželů s dítětem a důchodcovského páru, dala jsem si tu práci a vše přehledně spočítala a porovnala v tomto článku.

Pravda ani v tomto případě není černobílá, je spíš šedivá a čísla ukazují, že mladí a staří si nemají vzájemně ani co závidět, ani co vyčítat.

Kdo s čím zachází

Některé články jsou k seniorům skutečně velmi tvrdé. Člověk z nich má téměř pocit, že by autoři nejraději zavedli nějakou humánní likvidaci důchodců při dosažení určitého věku.

Vynechme nyní ty, kteří zemřou v produktivním věku. Ostatní zestárnou a zemřou staří. Na každého jednou dojde, pokud nezemře tzv. včas. I na ty, kteří by teď nejraději všechny staré vystřelili do vesmíru nebo prostě humánně uspali. Pozor na to, aby se nestalo, že kdo s čím zachází, s tím také schází.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz