Hlavní obsah
Seberozvoj

Prý můžete být, čím chcete. Nemůžete. Je to lež pro dobrý pocit

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: autorský text M. V. Stránská/foto licence Pixabay.com

Mnohé populární knihy tvrdí, že můžete vyniknout v jakémkoliv oboru. Je to však jen hezká lež, která se dobře poslouchá.

27. 10. 19:47

K úspěchu v čemkoliv je třeba talent a píle. Spisovatelem, fotografem, výtvarníkem, pěvcem, hercem, stejně jako inženýrem nebo doktorem nemůže být každý. Žijeme ve světě iluzí. Pravda se nenosí.

Článek

Ráda se dívám na televizní talentové soutěže, a to nejen proto, že je milé vidět kohokoliv, kdo skutečně má nějaký výrazný talent. Baví mě sledovat soutěžící z psychologického hlediska. Někteří jsou sebevědomí a o svém talentu nepochybují, ač je zcela zřejmé, že ho nemají. Jiní si naopak nevěří, a to přesto, že talentovaní jsou.

Žijeme v době, kdy nás všemožné články v médiích ze všech stran ubezpečují v tom, že můžeme být čímkoliv chceme. Bylo by to pěkné, ale není to pravda. Nemůžeme být čím chceme, protože k mnoha profesím nám scházejí dispozice, nadání nebo přímo talent.

Můžete se chtít stát hokejistou, jakým je Jaromír Jágr, ale to nestačí. Dokonce nebude stačit ani to, když budete dřít stejně jako on, když budete mít stejnou podporu rodiny i lidí kolem sebe, když budete mít stejnou míru životního štěstí apod. Jde totiž o celou souhru faktorů, které ovlivnily Jaromírův úspěch. Mezi ty nejsilnější patří nepochybně jeho vrozený talent, pracovitost a tělesná konstituce, která mu významně k dosahování úspěchů v hokeji pomohla.

Technologie posílily pocit, že kdokoliv může cokoliv

Díky novým technologiím se zjednodušilo focení (již není nutné pracovat s filmem v komoře a vyvolávat fotky), psaní a tisk knih (dnes není problém vydat si knihu vlastním nákladem i v jednotkách kusů) nebo třeba mluvení k veřejnosti (zatímco dříve to bylo možné jen přes oficiální sdělovací prostředky a do těch se dostat nebylo ani trochu jednoduché).

Každý druhý se dnes tváří, že je novinářem, spisovatelem, fotografem, moderátorem, ale dokonce i scenáristou nebo režisérem (natočit vlastní film a prezentovat ho na YouTube není problém), malířem obrazů, geniálním grafikem a dalo by se pokračovat ještě poměrně dlouho. Jaká je však pravda? Taková, že novinářem, spisovatelem, fotografem, moderátorem, scenáristou, režisérem, ani malířem nemůže být každý.

Čtete populárně naučné trendy knihy, ve kterých autoři tvrdí, že kdokoliv může dělat cokoliv? Bodejť by to autoři netvrdili! To je totiž ta nejlepší cesta, jak oslovit co nejvíce čtenářů, tedy co možná největší cílovou skupinu. Když se dozvíte, že kdokoliv může dělat cokoliv a být čímkoliv, znamená to pro mnoho lidí splnění snu. Kdo by po takové knize nesáhl! Pro úspěšnost prodeje je to zásadní věc.

Lidé své vlohy neznají

Víc jak 20 let pracuji se studenty a mohu potvrdit, že každý člověk má k něčemu nějaký talent. Problém je, že obrovské množství lidí, možná se dá říct, že většina, nikdy neobjeví jaký talent vlastně mají. Často je tomu tak i proto, že si pod pojmem talent představují zejména talenty umělecké, sportovní nebo matematické. Talentů je ale nepřeberné množství a těch, za které se rozdává Nobelova cena, tak těch je opravdu jen minimum.

Mnoho profesí vyžaduje mít například skvělý organizační talent. Ten může vykazovat i máma, která je se třemi dětmi na mateřské a přitom si vůbec neuvědomuje, že má nějaký výrazný talent. Někdo má talent učit se cizím jazykům, další počítá z hlavy i relativně náročné výpočty, jiný má vysloveně designérský talent a dokáže svůj byt nebo dům zařídit tak, že vše nádherně k sobě ladí a je radost jeho obydlí navštívit, další se umí skvěle obléknout a dokáže poradit s oblékáním i ostatním, jiný umí vyslechnout a od dětství ho všichni používají jako „vrbu“, další zasadí do země lopatičku a vyroste mu strom, protože je prostě dokonalý pěstitel, zahradník, někdo třeba zahradní architekt, nebo je chovatel a daří se mu v chovu domácích zvířat. Prostor by mi nestačil, kdybych chtěla vyjmenovat všechny talenty, co jich na světě je.

Zkreslená představa o talentu

Lidé však vnímají talent až v okamžiku, kdy díky němu někdo dosáhl významných úspěchů. No a protože daleko spíš takového člověka uvidíte mezi sportovci a umělci než mezi maminkami na mateřské, tak je pohled na talent hodně zkreslený.

Talent sám o sobě k úspěchu nestačí. Zeptejte se Jaromíra Jágra, nebo kteréhokoliv jiného sportovce nebo umělce, jestli mu k úspěchu stačil jen talent. Talent je předpoklad, bez kterého to nejde, ale sám o sobě nestačí.

Aby talentovaný člověk dosáhl významných úspěchů, musí prostě makat. Makat sám na sobě a na rozvoji svého talentu. Talent, který se nesnažíte rozvíjet, totiž nejen nenarůstá, nezvětšuje se, ale dokonce může zcela zakrnět. Co člověk nepoužívá, to slábne a ztrácí schopnosti. Mozkem počínaje a svaly konče.

Talent je šance

Tím se vracím na začátek. Ne, nemůžete být čímkoliv a ani vaše děti nemohou. Cílem není stát se čímkoliv. Cílem by mělo být zjistit, kde leží vaše silné stránky, vlohy, nadání nebo dokonce talent a na tom začít makat a rozvíjet tyto dispozice. Talent totiž není nic jiného, než dispozice, nebo můžeme také říct šance na úspěch. To samo o sobě však nestačí. I v loterii má šanci vyhrát každý, ale vyhraje jen několik lidí z těch, kteří si vsadili.

Je chybou říkat dětem, že mohou cokoliv. Nemohou. Když jim to neřeknou rodiče, řekne jim to časem někdo cizí a bude to mnohem víc bolet než od rodičů. Klasickým příkladem jsou právě televizní talentové soutěže, kam občas přicházejí lidé v domnění, že mají nějaký talent v určité disciplíně. Pak se přede všemi ztrapní, protože ho ve skutečnosti nemají. Přitom stačilo, aby jim někdo z jejich okolí citlivě vysvětlil, že třeba zpívání pro ně opravdu není to pravé ořechové.

Talent nejde naučit

Mnoho věcí jde naučit. Můžete se naučit hrát šachy, tenis, hokej, malovat obrazy, fotit nebo psát knihy, ale taky třeba vařit. Vždycky ale bude rozdíl mezi autorem, který má k psaní talent a naučil se psát (tzn. pravidelně trénoval, rozvíjel svůj talent, osvojil si literární řemeslo apod.) a tím, který se naučil psát, ale talent ani vlohy k psaní nemá. Nikdy to nebudou dvě stejně kvalitní knihy. Můžete se naučit techniky pro malování obrazů, ale obrazy trvalé hodnoty bude tvořit jen talentovaný malíř.

Bohužel, často děti nevedeme k tomu, že úspěch je v prvé řadě výsledek usilovné práce a talent je jenom šance. Díky tomu se dnes ve společnosti pohybujeme mezi lidmi, kteří si opravdu myslí, že stačí jen lusknout prsty a mohou být kdykoliv kýmkoliv. Takový autor si sám napíše a vydá knihu a na vlastní web si uvede, že je spisovatel. Přitom by tam v mnoha případech spíš mělo stát sepisovatel. Podobně to je s dalšími uměleckými profesemi.

Kdo má peníze, může dnes cokoliv. Zaplatit si za uspořádání výstavy vlastních obrazů (které stojí za prd) počínaje, konče nahráním vlastní desky, která se nedá poslouchat. Ve veřejném prostoru se takových „umělců“ nachází opravdu mnoho.

Najít směr

Nedávno jsem se ptala asi dvacetileté dívky, která ve svém volném čase navrhovala a šila opravdu nádherné kousky oblečení, proč se stále znovu a znovu hlásí do soutěží krásy a proč chodí neustále na castingy na modelky. Mou otázku nechápala. Dělá to přece proto, že se chce stát modelkou. V jejím okolí se nenašel nikdo, kdy by jí řekl, že její šance na úspěch je opravdu velmi malá. Parametry modelky neměla. Oba rodiče ji velmi intenzivně podporovali v cestě za snem a věřili, že jednoho dne, po desítkách odmítnutí, to dcera pochopí sama. Mysleli, že je jejich povinností dceru v cestě za snem podpořit.

Domnívám se, že se tito rodiče velmi mýlí, stejně jako stovky jiných rodičů. Jejich povinností bylo upozornit dceru na talent, který skutečně měla a pomoci jí najít směr, který jí skutečně mohl úspěch přinést. Dívka sama neviděla, že její koníček je výrazným talentem. Že by neměla být tou, která chodí po molu a předvádí oblečení, ale měla velkou šanci stát se tou, která bude oblečení navrhovat. Dívka stála jen krok od šance na úspěch a ještě měla takové štěstí, že by jí tento talent umožnil setrvat v prostředí, které ji tak lákalo. Bohužel to však neviděla díky své touze stát se modelkou a rodiče jí v tom nepomohli. Báli se, že by ji vyslovením pravdy zranili.

Anketa

Věříte, že může kdokoliv uspět v čemkoliv?
Ne.
90,2 %
Ano, stačí jen chtít.
6 %
Úspěch je čistě otázka štěstí. Pokud ho člověk má, pak může uspět v čemkoliv.
3,8 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 235 čtenářů.

(Autorka je certifikovaný kariérový poradce.)

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Inteligen%C4%8Dn%C3%AD_kvocient

https://cs.wikipedia.org/wiki/Talent

https://www.idnes.cz/jenprozeny/volny-cas/kazdy-clovek-ma-talent.A170908_070021_jpz-volny-cas_jph1/2#space-a

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz