Hlavní obsah
Aktuální dění

Tato vláda chtěla vrátit morálku do politiky? Zapomněla na to rychle

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: M. V. Stránská, Wikimedia/Commons

Premiér Petr Fiala měl původně ušlechtilý cíl. Jak se mu ho daří plnit?

1. 9. 14:38

Jakou hodnotu má slovo politika? Vláda slíbila, že se penzijní novela nedotkne lidí starších padesáti let. Slib nedodržela. Prezident novelu nepodepsal. Proč? Třeba jen proto, že lhát se nemá…

Článek

Praha, 1. 9. 2023

Kdyby býval prezident Petr Pavel do včerejší půlnoci podepsal penzijní novelu, začala by platit od 1. září 2023. Dnešním dnem je už jasné, že se tak nestane. Vládní strany projevují překvapení a varují před vážnými dopady na hospodaření státu. Ponechejme teď stranou čísla všeho druhu, kterými se argumentuje a zastavme se u prostého slibu, který jen z úst ministra Jurečky a premiéra Fialy zazněl mnohokrát: „Změny se nedotknou lidí, kterým již bylo 50 let.“

Čeští politici slibují a vědomě lžou, což mě znepokojuje mnohem víc než růst státního dluhu. Pokud nemůžeme věřit těm, které jsme zvolili, aby tuto zemi vedli a řídili, pak to nejen zavání nechutí volit kdykoliv kohokoliv dalšího, ale také zklamáním z politiky a krizí demokracie.

Krizi morálky tu máme dávno, to nám politici ukazují již mnoho let. Často slýchám nářky lidí, že se u nás šidí, krade a že stále platí socialistické „kdo nekrade, okrádá rodinu“. Moudré přísloví praví, že ryba smrdí od hlavy. Proč by se v českých luzích a hájích nekradlo a nešidilo, když svým chováním politická špička denně národu ukazuje, že sliby nemají hodnotu a co se včera slíbilo, dnes dávno neplatí.

Fialova vláda se po nástupu „k moci“ zaštiťovala sliby, jak bude jiná a jak vrátí morálku do politických lavic. Právě v případě důchodové reformy nám to však ukázala víc než názorně.

Je mi 54 let. Věk odchodu do důchodu mi důchodová novela odsouvá o sedm měsíců. Nejde
o ty měsíce, abychom si rozuměli. Vzhledem k výši důchodů se stejně budu snažit pracovat, dokud mi to zdraví dovolí. Jde o slovo, které dal jak premiér, tak i ministr Jurečka lidem, a oba ukázali, že má asi takovou důvěryhodnost, jako reklama na zázračné pilulky na hubnutí.

Teď se zcela jistě strhne lavina prohlášení politiků napříč politickým spektrem o tom, jak to pan prezident tomu našemu rozpočtu a celému hospodářství zavařil. Politologové budou analyzovat, proč to udělal. Upřímně? K tomu, aby to udělal, ho opravňoval i jen ten jeden jediný důvod, že se lidem lhalo a nebyl dodržen slib. Měl-li k tomu pan prezident ještě i další důvody, jen dobře, že udělal, co udělal (nebo spíš, neudělal).

Mohu parafrázovat, že neexistuje důchodový systém ten, který by se zavděčil lidem všem. Tomu asi každý rozumí a spokojenost pro všechny ani nikdo nečeká. Co však očekávám, je férový a zodpovědný přístup k práci s daty a fakty. Stále slyšíme, jak se všude v Evropě odchod do důchodu odsouvá a jak na tom vlastně budeme stejně jako zbytek Evropy.

Dal si však někdo práci vzít v úvahu počet hodin, které zaměstnanci v rámci pracovního procesu odpracují? Třeba právě ti tak často zmiňovaní Francouzi mají pracovní dobu v rozsahu 35 hodin týdně a v roce 2021 byl průměr zemí EU 36,4 hodin práce týdně. V Nizozemí se pracuje v průměru 32,2 hodin týdně. Mohla bych pokračovat dál. Jen prostou matematikou je možné dojít k závěru, že naši západní sousedé za dobu svého důchodového pojištění odpracují o měsíce až roky méně než Češi. Aneb když dva dělají totéž, nikdy to není totéž.

Zázraky od politiků nikdo nečeká. Kdo naslouchá hlasům české společnosti, ten ví, že mnoho lidí už od nich dokonce nečeká ani nic dobrého. Zdá se, že premiér jen těžko vrátí morálku do našich politických lavic. Dalo by se však začít plněním slibů. Pro začátek třeba alespoň o Vánocích…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz