Hlavní obsah
Názory a úvahy

Cla a orwelliáda v Bílém domě. Nebo jako 1. máj za Husáka?

Foto: Machacek89.cz

Jan Macháček

V poslední době tady máme víc náznaků, že se svět ubírá směrem k románu 1984. Oceania, Eurasia a Eastasia se začínají opět rýsovat. A hodování trumpovců s putinovci v Saúdské Arábii zase připomíná pakt Molotov–Ribbentrop.

Článek

Jan Macháček

Ohledně vyhlášení „Dne osvobození“ v Růžové zahradě Bílého domu: První, co je zajímavé, je ten „orwellovský jazyk“. Je to, jako když se ministerstvo vnitra s myšlenkovou policií dohromady jmenují „ministerstvo lásky“. V poslední době tedy máme víc náznaků, že se svět ubírá směrem k románu 1984. Oceania, Eurasia a Eastasia se začínají opět rýsovat. Hodování trumpovců s putinovci v Saúdské Arábii zase připomíná pakt Molotov–Ribbentrop. Ten je reflektován v románu Farma zvířat, kde v závěru poctivý koňský dříč – stachanovský dělník revoluce – oknem nahlíží do domu, kde si prasata spolu s lidmi nacpávají břicha, chlastají whisky a pokuřují doutníky.

Cla těžko mohou někoho „osvobozovat“. Možná tak může činit snížení daní či regulatorní zátěže. Ale cla? Cla jsou normální dovozní daň, zvyšují tedy celkovou daňovou zátěž a úředně regulační nálož v ekonomice; je doloženo, že dlouhodobě snižují konkurenceschopnost a inovativnost ekonomiky. Tvrdit opak znamená popření tří set let poznání ekonomické vědy. Ekonomie toho s jistotou zas tolik neví – ale zrovna tohle se ví bezpečně. A bohužel to bylo mnohokrát vyzkoušeno.

Jak vysvětlit prosťáčkovi obchodní schodek? Obchodní schodek má například každý se svým pekařem či řezníkem. Přijdu do obchodu a odnesu si maso, šunku nebo rohlíky, zaplatím – vytvořil jsem obchodní schodek s pekařem či řezníkem. Tentýž schodek má moje žena třeba se svým kadeřníkem. Vadí to? Nevadí. Dokonce to nevadí vůbec. Já i vy, moje i vaše manželka, kadeřník i řezník – všichni jsou spokojeni. Nespokojen je jen Trump. Ten si to představuje tak, že k řezníkovi přijedu s trakařem a přivezu mu na něm kus vykopaného pařezu na zátop a košík rybízu či třešní a za flákotu a pár buřtů to s ním nějak vyměním. To pak bude, panečku, krásně vyrovnaná obchodní bilance! Manželka upeče kadeřníkovi bublaninu a on jí za to udělá trvalou. To je prosím Trumpův svět! Že tohle je s odpuštěním blbost, chápe i dítě na prvním stupni základní školy. A teď si představte všemožné experty z Harvardu nebo s kariérou v Goldman Sachs, jak teď – v rámci loajality – na tohle vymýšlejí nějaké intelektuální konstrukce. Že jim není stydno!

To, že k věci čím dále víc lidí v Americe mlčí a bojí se ozvat, je doslova děsivé. A ještě děsivější je, že mnozí vzdělaní lidé vymýšlejí překroucené pseudoteorie, kterak to může fungovat, jen proto, že to říká člověk, který má největší moc. Muset poslouchat, že obchodní partneři Ameriku zneužívají, cupují ji a znásilňují, je opravdu nechutné a já si moc nedovedu představit, jak s tímto emotivním jazykem může dlouhodobě přetrvat vojenské a obranné společenství, které má Amerika se svými obchodními partnery. Přece je k tomu potřeba také nějaký kulturní a civilizační fundament!

Další věcí je show a sama stafáž, kterou si Trump do Růžové zahrady Bílého domu pozval. Zelenského napomínali, že si do sídla amerického prezidenta nevzal oblek – a tady se to hemžilo pracující třídou s bakelitovými přilbami na hlavách a v reflexních vestách. Jako horníci na 1. máje s Husákem na tribuně.

Podle editorialu WSJ právě končí éra amerického leadershipu. Británie provedla svět skrze 1. světovou válku, ale pak už byla příliš oslabena. Amerika nepřevzala pochodeň hned, nýbrž až za 2. světové války. Pak přišlo sedm dekád svobodného obchodu a prosperity. Americký podíl na globální produkci se držel na 25 procentech, i když firmy vznikaly a zanikaly a s nimi celá odvětví. Nyní světový obchodní systém opět směřuje k politice ve stylu „ožebrač svého souseda“. Trump si myslí, že pouhá síla amerického trhu a americká vojenská moc všechny přinutí sklonit se před jeho vůlí.

Ale tzv. soft power je také důležitá. Spojenci a obchodní partneři musejí Americe důvěřovat. A Trump teď touto důvěrou otřásl. Je to velká diplomatická příležitost pro Čínu. Ta nyní bude nabízet otevřenou náruč a přístup na svůj trh všem americkým spojencům, od Jižní Koreje po Japonsko.

Na serveru eurointelligence.com konstatují, že když se mění režim, konec přichází ve fázích. Komunismus umíral deset let. Začalo to v polských loděnicích v roce 1980. Pád Berlínské zdi byl velký symbolický okamžik a povstání proti Gorbačovovi v roce 1991 představovalo závěrečný moment. Stejně tak globalizace včerejškem neskončila, ale gdaňský moment to byl.

...

A nakonec přece jen něco pozitivního. Cla na evropská auta se s 20 procenty nesčítají. Budou tedy 25 procent, ne 45 procent. Farmaceutické produkty – největší evropský export do USA – jsou z nařízení zatím vyjmuty a budou se řešit zvlášť.

Autor je prezidentem think tanku Strategeo, působí jako visiting fellow společnosti Globsec a je členem sboru externích poradců prezidenta Petra Pavla pro zahraniční politiku.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz