Článek
Jan Macháček
Nové prohlášení majitele firmy Meta Marka Zuckerberga podle serveru eurointelligence.com ukazuje, že opravdová ekonomická hrozba přichází úplně odjinud, než se donedávna zdálo – a ekonomické zájmy Evropské unie ohrožuje ještě víc, než se čekalo.
Zuckerberg de facto oznámil propojení zájmů své firmy s Donaldem Trumpem a Elonem Muskem. Sítě Facebook a Instagram přestanou s ověřováním faktů a moderováním obsahu. Podle serveru tím Zuckerberg de facto vynuloval evropský zákon o regulaci digitálních služeb Digital Services Act, protože ověřování faktů Evropa žádá po všech velkých digitálních platformách (nad 45 milionů uživatelů za měsíc).
Jakmile Meta přestane zaměstnávat ověřovatele faktů, dostane se do polohy maximálního možného vzepření se evropským pravidlům a zákonům, bude tedy následovat cestu, kterou se vydal Twitter po převzetí Elonem Muskem. Tím, že se Zuckerberg připojil k Muskovi a Trumpovi, pomohl vytvořit nepřemožitelnou sílu. EU nebude zakazovat sít X (Twitter), Facebook, WhatsApp a Instagram a už vůbec nebude vyhrožovat Americe obchodní válkou kvůli DSA a sociálním sítím.
Na serveru konstatují, že Zuckerberg má vlastně pravdu, když ve svém videu říká, že je nemožné rozlišovat mezi pravdou a nepravdou, aniž by se člověk stal cenzorem. Zákon EU je založen na předpokladu, že se dá objektivně určit falešná zpráva. I tradiční bulvární média ovšem šíří dezinformace. Ta americká třeba běžně o UFO a mimozemšťanech, britská se dokonce o šíření lží vysloveně opírají. A válečné zpravodajství je jednostranné a asymetrické z povahy věci, protože novináři se na druhou stranu fronty vůbec nedostanou. Koneckonců za pandemie vlády a státy také prioritizovaly určité informace.
Jedinou cestou jsou komunitní poznámky na sítích a větší konkurence mezi nimi. Zákon DSA a představa EU spočívá v tom, že lze regulovat pravdu. Na kontinent s tak dlouhou historií epistemologického zkoumání se to jeví jako neuvěřitelně naivní představa.
DSA byla dalším příkladem digitální legislativy EU, podobně jako GDPR. I Draghiho zpráva upozorňuje, že některé tyto evropské zákony si protiřečí a různé státy je implementují různě. Podobně jako v případě regulací umělé inteligence a kryptoměn posuzuje EU všechno z pohledu ochrany spotřebitele. Je potřeba jít znovu k tabuli a regulaci provádět tak, abychom prioritizovali ekonomický růst a rozvoj.
...
Tolik eurointelligence.com. Stručná rekapitulace: Facebook začínal jako miláček pokrokových liberálů. Byl chválen, že pomohl probuzení davů během tzv. arabského jara. Barack Obama byl veleben, že jeho prostřednictvím pomohl mobilizovat voliče. Zakladatelé digitálních firem i sítí inklinovali k libertariánství, svoboda jim byla nade vše.
Po volbě Donalda Trumpa 2016 a během covidu se karta obrátila. Sítě byly prohlášeny za zdroj pravicového, konzervativního zla a fašismu. V podcastu Joea Rogana se Zuckerberg před dvěma lety svěřil, jak ho před volbami 2020 osobně navštívili agenti FBI a „vysvětlili mu“, že nesmí zveřejňovat kauzu kufřík Huntera Bidena. Až do ovládnutí Twitteru Muskem všechny sítě jednoznačně potlačovaly konzervativní a pravicový obsah a Facebook nakonec potlačoval pro jistotu veškerý politický obsah.
Zuckerberg v novém videu mluví o možnosti regulovat sítě skepticky a rozumně, ale můžeme si udělat obrázek o něm osobně. Pět let mu to nevadilo, mlčel, a nyní tvrdí, jak trpěl cenzurou pod Bidenovou administrativou a krutým tlakem klasických médií. Zato nyní se prý Meta vrátí ke svobodným kořenům. To je tedy hrdina!
Zajímavá pasáž projevu je hlavně ta, kde se Zuckerberg hlásí k tomu, jak bude aktivně spolupracovat s Trumpovou administrativou, která pomůže bránit zájmy firem a sítí proti různým cenzorským snahám EU a Latinské Ameriky. Zuckerberg také doufá, že mu Trump otevře čínský trh, který sítě zakazuje úplně.
Takže místo či kromě svobody slova spolupráce sítí s Trumpovou administrativou. To bude, panečku, jízda!
Autor je prezidentem think tanku Strategeo, působí jako visiting fellow společnosti Globsec a je členem sboru externích poradců prezidenta Petra Pavla pro zahraniční politiku.