Článek
Výsledek byl, že počet zlepšených pacientů byl v obou skupinách shodný. Časopis New Scientist již před lety zveřejnil studii dokazující, že placebo efekt není jen záležitostí víry a psychiky. Vědci u pokusných osob několik dní vyvolávaly bolest, kterou tlumili podáváním morfinu. Pak morfin zaměnili za solný roztok. Bolest přesto vymizela. Potom ještě aplikovali naloxon, látku, která brání účinkům morfinu. K jejich překvapení účinek solného roztoku přestal účinkovat.
Co to dokazuje? Je pravděpodobné, že placebo prostřednictvím psychiky vyvolává biochemické reakce. Další studie, kterou zveřejnil Science Translational Medicine, uvádí, že i mnohé léky fungují zejména v důsledku víry toho, kdo je bere. Když totiž pacienti přestali brát léky na bolest, bolest se vrátila v intenzitě a frekvenci jako před podáváním analgetika. To ale není všechno, bolest se vrátila přesto, že byl testovaným lidem tajně podáván lék na bolest. Co to dokazuje? Že náš mozek, nebo chcete-li naše mysl a víra, rozhodujícím způsobem ovlivňují účinky léků.
O placebo efektu se také nejvíce hovoří v souvislosti s homeopatií a alternativními metodami.
Často je zde nejcennějším lékem osobnost terapeuta, jeho lidské kvality, jeho důvěryhodnost a vnímání zdravotních obtíží člověka. Dokáže ho vnímat v souvislostech jeho života, tedy v celostním přístupu k jeho zdraví, dokáže mu srozumitelně vysvětlit příčiny jeho potíží.
Do povědomí společnosti se dostala také rehabilitační pracovnice Ludmila Mojžíšová. Mnozí gynekologičtí lékaři ji označovali za šarlatánku. Proslavily ji úspěchy v léčbě funkční sterility. Svým cvičením s pacientkami pomohla několika stům ženám, které lékaři označili za beznadějné případy, k narození vlastního potomka. Tím nejúčinnějším lékem se pro tyto ženy stala charismatická osobnost paní Mojžíšové, její hluboce lidský, intuitivní a laicky „psychosomatický“ přístup.
Jak se říká: věř a víra tvá tě uzdraví.
Magdalena Lautnerová